Заврши судењето за „Труст“, пресудата в петок


Скопје, 17 јули, 2018 - 12:41 (META) 

Со завршни зборови на тројцата обвинети во процесот „Труст“, кој го води Специјалното јавно обвинителство, денеска судењето заврши, а в петок треба да биде изречена пресудата.

Во Кривичен суд Скопје денеска завршни зборови дадоа Сеад Кочан, Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ, обвинети за учество во местење на тендер на „ЕЛЕМ“, за ископ на јаловина од „РЕК Битола“, вреден 1,06 милијарди денари или 17 милиони евра.

Бизнисменот Кочан, сопственик на компанијата „Трансмет“, во завршните зборови рече дека, покрај сувото гори и суровото, а тој не се чувствува виновен.

– Не се чувствувам виновен затоа што не сум имал никаква умисла да прекршам кој билозакон. Единствена цел ми беше да бидам конкурентен на пазарот и да обезбедам работа за моите вработени и нивните семејства – рече Кочан пред судот.

И другите двајца се изјаснија како невини и тврдеа дека не сториле кривично дело, односно дека се што се поврзува со обезбедувањето на тендерот, а во кој како конзорциум настапиле фирмите „Трансмет“, „Силекс Неметали СТ“ и „Вато“, било во склад со законските прописи.


Судење на седмообвинетиот во „Насилство во општина Центар“


Скопје, 10 јули, 2018 - 9:18 (META) 

Во Кривичен суд Скопје денеска треба да се одржи рочиште од издвоениот судски процес против Димче Крстев, седмообвинет во случајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО),  „Насилство во општина Центар“, односно за насилствата во текот на седница на Советот на Општина Центар во јуни 2013 година.

Судијата на главната расправа за овој предмет одлучи за него да ја раздвои постапката и да му се суди одвоено. Крстев се изјасни дека не е виновен. Тој на последното рочиште на кое присуствуваше рече дека нема адвокат што ќе го застапува пред Судот и побара судењето да се одложи со објаснување дека се чувствува лошо.

Покрај Крстев во овој предмет обвинети се и поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и уште девет лица.


Судења за „Тортура“, „Тарифа“, „Тревник“ и „Насилство во Центар“ денеска


Скопје, 9 јули, 2018 - 9:39 (META) 

Во Основен суд Скопје 1, попознат Кривичен суд, за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тортура“, „Тарифа“, „Тревник“ и „Насилство во општина Центар“.

Во „Тортура обвинети се поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот прв човек на единицата „Алфи” Ивица Антевски – Пуки и уште петтмина припадници на единицата, кои се товарат за мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување, во врска со апсење на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски, на 6 јуни 2011 година, ден по предвремените парламентарни избори.

Денеска треба да им се суди и на поранешниот генерален директор на АД „ЕЛЕМ“ Дејан Бошковски и уште две други лица, кои се обвинети во случајот „Тарифа“. Обвинети се за незаконска набавка на софтверски систем за потребите на АД ЕЛЕМ, во вредност од околу четири милиони евра.

Ново рочиште денеска ќе се одржи и за случајот „Тревник“, во кој се обвинети Драган Павловиќ – Латас и неговите браќа Срѓан и Звездан за бесправна градба на три викенд-куќи во Зелениково.

Во Основен суд Скопје 1 денеска треба да продолжи судењето и за случајот „Насилство во општина Центар“. Обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и уште девет лица. На претходните рочишта за овој предмет, вина признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петообвинетиот Јордан Ристевски и добија условни казни.


Судењето за „Монструм“ одложено поради немање технички услови


Скопје, 5 јули, 2018 - 11:46 (META) 

Денешното рочиште за случајот „Монструм“, за убиството на четирите момчиња од Радишани и рибарот од Црешево на Смилковско Езеро на 12 април 2012 година, денеска беше одложено. Како што кажа судијата Огнен Ставрев, нема технички услови да биде сослушан загрозениот сведок Е1, па следното рочиште го закажа за 11 јули.

Ако има соодветни услови сведочењето на Е1 во овој термин ќе се одвива преку монитор во судницата, при што гласот на сведокот, кој ќе биде надвор од судницата, ќе биде изменет а неговиот лик заматен.

Овој случај е во повторено судење, откако во декември лани Врховниот суд ја укина првичната пресуда и наложи повторување на судењето.


Продолжува судењето за „Монструм“


Скопје, 5 јули, 2018 - 10:05 (META) 

Во Кривичниот суд во Скопје денеска со изведување на докази треба да продолжи судњето по предметот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

На претходното рочиште се гледаше аудио и видео снимка од испрашувањето на заштитениот сведок Хаки Азири од 7 мај 2012 година.

Овој случај сега го води СЈО, откако во декември минатата година Врховниот суд ги поништи пресудите од првото судење и предметот го врати на повторно судење и ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири и им определи мерки на претпазливост. За судот недостапни се обвинетите Алил Демири и Африм Исмаиловиќ по кои се распишани меѓународни потерници и кои, според сведочењата на претходните рочишта, се кријат во Косово.


По втор пат одложен почетокот на судењето за смртта на малата Тамара


Скопје, 4 јули, 2018 - 11:20 (META) 

По втор пат, во Кривичниот суд, не успеа обидот да започне судењето за смртта на малата Тамара, која во 2015 година почина додека чекаше средства за операција во странство.

За овој предмет, има материјални докази на 10.000 страници, поради што судијата ги замоли адвокатите самите да се снајдат и да си ги ископираат доказите, бидејќи во судот имало еден фотокопир па не можеле да постигнат.

Наредното рочиште е закажано за 17 септември.

За смртта на Тамара, односно за несовесно работење во службата, обвинети се 12 лица, повеќето лекари, а на денешното рочиште не присуствуваше Александар Стојановиќ, за кој судијата Марин Станевски истакна дека не примил уредна покана.

Во судница денес присуствуваа обвинетите Аспазија Софијанова, како член на второстепената комисија, поранешните директори на Фондот за здравство, Маја Парнаџиева -Змејковска и Џемаиали Мехазуии, како и членовите на првостепената комисија Владимир Поповски, Александар Чапароски, Лилјана Тозија, Нааталија Долненец- Банева и Никола Граматиковски, како и членовите на второстепената комисија Шабан Мемети, Ристе Симеонов и Елена Трпковска.


Судењето на Јанкулоска за „Тенк“ продолжува на 29 август


Скопје, 29 јуни, 2018 - 14:26 (META) 

Судењето за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ е одложено за 29 август, бидејќи таа е на породилно боледување.

Одбраната на Јанкулоска денеска до Судот ја достави нејзината медицинска документација.

На Јанкулоска и се суди во раздвоена постапка во предметот „Тенк“, бидејќи имаше ризична бременост.

За случајот со набавката на блиндираниот „мерцедес“ по цена од околу 570.000 евра, поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Попоски беше осуден на шест години и шест месеци затвор, а поранешниот премиер Никола Груевски како поттикнувач за извршување на делото е осуден на две години затвор.


Во Судот се слушнаа четири „бомби“ за „Трезор“, следно рочиште на 10 септември


Скопје, 28 јуни, 2018 - 16:37 (META) 

На денешното рочиште за случајот „Трезор“ се слушаа четири снимки од прислушувани разговори предложени од СЈО, а кои се однесуваат на фирмата „Финси“ и набавката на опрема наменета за МВР.

На снимките се слушаат разговори од 2010 и 2011 година меѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставревски, Сашо Мијалков и Влатко Мијалков и на Влатко Мијалков и Саша Глишиќ.

Одбраната на обвинетите приговараше до Судот да не се пуштаат разговорите се додека не се достави потврда од СЈО од записник составен од примопредавање од СДСМ на СЈО.

Судот го одби предлогот, откако обвинителите од СЈО кажаа дека таков записник е изработен и доставен за случајот „Таргет-Тврдина“.

Обвинетите во „Трезор“ се товарат за злоупотреба на службената положба и овластувања и предизвикување штета на Буџетот во висина од околу 770 илјади евра за набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК и обука за нејзино користење од фирма од Велика Британија.

Поради завршување на работното време судијката Џенета Бектовиќ го прекина денешното рочиште и ново закажа за 10 септември.


Судења денеска за „Титаник 3“ и „Насилство во Општина Центар“


Скопје, 22 јуни, 2018 - 9:36 (META) 

Во Кривичен суд Скопје за денеска закажани се рочишта за предметите на СЈО, „Титаник 3“ и „Насилство во општина Центар“.

Во предметот  „Титаник 3“  обвинети се Ејуп Аљими, координаторот на пратеничката група на ДУИ во Собранието, и Исмет Гури, затоа што како членови на Општинската изборна комисија во Чаир за локалните избори во 2013 година „уништувале изборен материјал“.

Минатото рочиште за „Титаник 3“ беше одложено поради задолжително присуство на пратеникот Ејуп Аљими на собраниската седница на која почна постапката за ратификација на Договорот со Грција.

Во Основен суд Скопје 1 денеска рочиште треба да се одржи и за случајот „Насилство во Општина Центар“. Обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и уште девет лица.

На претходните рочишта за овој предмет, вина признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петообвинетиот Јордан Ристевски и добија условни казни. За седмообвинетиот Димче Крстев, пак, се води одвоена постапка.


Одложено судењето за смртта на малата Тамара


Скопје, 12 јуни, 2018 - 12:30 (META) 

Поранешната директорка на Детска клиника, Аспазија Софијанова, поранешната директорка на ФЗОМ, Маја Парнарџиева – Змејкова и тројца други обвинети претпладнево не дојдоа на судењето за смртта на малата Тамара Димовска, поради што рочиштето беше одложено за 4 јули.

На денешното рочиште од повиканите 12 обвинети, во судот се појавија само седум, а во судницата не беа ни родителите на Тамара. Обвинетите се товарат за несовесно работење во службата.

Обвиненијата се поднесени на 7 мај годинава,  против членовите на првостепената лекарска комисија, односно Владимир Поповски, Александар Чапароски, Лилјана Тозија, Наталија Долненец – Банева и Никола Граматиковски, како и против членовите на второстепената комисија, Александар Стојановиќ, Шабан Мемети, Ристе Симеонов, Елена Трпковска и Аспазија Софијанова.

Како што велат од Основното јавно бвинителство, предметот е оформен по допрен глас, а подоцна е припоена и кривичната пријава поднесена од Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и законскиот застапник на семејството.