!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Попоски за „Ла Верита“: Брзо формирање влада за да се избегне странското мешање


Скопје, 15 јануари, 2017 - 13:25 (META) 

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, во интервју за италијанскиот весник „Ла Верита“ вели дека најдобар начин да се одолее на странското мешање е бргу да се состави влада.

– Од денеска до крајот на месецот ќе се соочиме со денови кои се решавачки за нашата земја. Подготвени сме да излеземе од тоа постабилни и посилни. Нашата цел е да влеземе во Европската Унија и во НАТО. Ние сме мала земја и затоа нашите односи со ЕУ треба да ги направиме постабилни. Кога си надвор од големите коалиции и кога си мал, лесно потпаѓаш под влијание на надворешните фактори. Ова главно произлегува од недостигот на стабилност. Сега оваа стабилност постои, затоа сум сигурен дека странските влијанија ќе изостанат. Кога падна владата во 2015 година, имаше многу странски притисоци од страна на играчите на меѓународната сцена, но и на странските разузнавачки служби. Не сметајќи ги притоа фондациите и лобијата, кои сè уште притискаат врз македонското граѓанско општество – вели Попоски во интервјуто за италијанскиот весник.

Попоски за „Ла Верита“ додава дека невладините организации се добредојдени доколку спроведуваат активности за поддршка на домашните заедници, а ако прават нешто сосема друго, тогаш не се добредојдени.

– „Отворено општество“ финансира субјекти кои на нетранспарентен начин се занимаваат со политика, а тоа е неприфатливо за нас. Всушност, од овие субјекти произлегуваат медиумските притисоци и несоодветните влијанија врз јавното мислење. Но, од нив, пред сè, почнуваат политички битки, кои, како по некоја наводна случајност, секогаш вршат притисок во еден правец. Секогаш во корист на социјалистичката коалиција. Тоа, според нас, е дестабилизација – вели Попоски.


Попоски: Изјавата на Бушати е одраз на неговото воспитување и култура


Скопје, 11 јануари, 2017 - 16:27 (META) 

Не е добро политичари од регионот да влечат чекори за потребите на претстојни избори, изјави шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, коментирајќи ја изјавата на министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, кој коментирајќи ги внатрешните случувања во Македонија, ги нарече Македонците „славомакедонци“.

– Целта е да создадат слика дека раководат со сите политички партии со етнички предзнак во регионот. Разбирливо е дека тоа се прави и за внатрешна употреба и за сопствениот рејтинг дома. Сепак, овие практики се надвор од нормална меѓусоседска соработка. Најдобро е пред секој обид за демонстрирање глобално лидерство, секој добро да погледне во сопствениот двор. Така, политичарите и во тие земји ќе се фокусираат на подобрување на домашните слабости – вели Попоски.

Тој потсети дека проблемите со правниот систем, борбата со криминалот и со корупцијата, основните човекови права и слободи се дел од оние што се идентификувани од Европската комисија кај нашиот сосед, а и на други места.

– Објективно, сите ние имаме повеќе од доволно домашни проблеми за да се занимаваме со туѓите. Секако, претходниве точки треба да се приоритет пред еден политичар да се впушти и во идејни толкувања на Уставот на соседна земја. Не верувам дека ова е приоритет за даночните обврзници во неговата земја, особено при толку нерешени прашања дома – рече Попоски.

Во однос на употребата на терминот „славомакедонци“, Попоски вели дека тоа е одраз на воспитувањето на Бушати.

– Кој како именува некого е, веројатно, и одраз на почит и на воспитување. Ние сме Македонци и ништо повеќе, ниту ништо помалку. Ниту еден демократ не би имал потреба групно или племенски да етикетира. Денес, во Европа е потребен речник и култура за 2017 година, а не за 1913 година – вели Попоски.


Попоски: Тирана и Приштина да не се мешаат во внатрешните работи на Македонија


Скопје, 10 јануари, 2017 - 20:32 (META) 

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, денеска го оцени како непристојно и несоодветно мешањето на Албанија и на Косово во внатрешните работи на Македонија.

– Не е пристојно, ниту соодветно кога премиер или претседател од соседна земја директно се меша во внатрешни работи, особено не во период по демократски спроведени избори и пред формирање влада. Се испраќаат погрешни сигнали во регионот. Секако дека е опасен овој пристап во место со мултикултурна традиција. Многу е далеку од практиката на добрососедство. Доколку сите сме согласни дека иднината ни е во Европа, тогаш борбата е да обезбедиме стабилност, мир, правда и економски просперитет за сите граѓани. Секогаш сме биле крајно коректни во соработката со соседите. Најдобро ќе биде и тие да ни се придружат по тој пат, наместо да се поставуваат мини кои носат ризик за сите – одговори Никола Попоски во однос на прашањето за мешањето на Тирана и на Приштина во внатрешните работи на Македонија.

Реакцијата доаѓа по објавувањето на заедничката платформа на ДУИ, Движење Беса и на Алијанса за Албанците, која произлезе по средбите на лидерите на партиите со државниот врв на Албанија и на Косово.

Претходно, шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, изјави дека официјална Тирана не се меша во внатрешните работи на Македонија, но дека настанатата ситуација по предвремените парламентарни избори во Македонија е златна шанса за албанските партии да извршат притисок целосно да се спроведе Охридскиот договор.


Попоски во Загреб ќе го преземе претседавањето со Јадранската повелба


Загреб, 16 декември, 2016 - 10:22 (META) 

Вицепремиерот и шеф на македонската дипломатија, Никола Попоски, денеска ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на Јадранската повелба: Македонија, Албанија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина и САД, што се одржува во Загреб во рамки на хрватското претседавање со повелбата.

Како што соопштуваат од МНР, на состанокот се очекува министрите да разменат мислења за актуелната политичка состојба и за безбедносните предизвици во ЈИЕ, со посебен акцент на евроатлантските процеси во регионот.

На министерскиот состанок, Македонија и формално ќе го преземе претседавањето со Јадранската повелба.


Попоски: Да се искористи моментот за внатрешно средување на политичката клима


Брисел, 12 декември, 2016 - 14:44 (META) 

Успешното спроведување на изборите и огромната излезеност претставуваат аргументи во насока на повторно отворање на ЕУ-перспективите, им соопштил Никола Попоски на министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, утринава на работен појадок.

– Неопходно да се искористи моментот за внатрешно средување на политичката клима, но и за напредок кон преговори за членство во ЕУ. Ова носи одговорност за нас во Република Македонија сами да ги решаваме несогласувањата и да се посветиме на реформите, но носи и одговорност кон секој свесен политичар во ЕУ дека стабилна Европа минува преку стабилен Балкан, а Македонија е клучна за неговата стабилност – рече Попоски.

Попоски истакнал дека приоритетите за следниот период ќе бидат економијата, приближување со соседите и евро-атлантските интеграции.


Попоски: Подготовката на изборите не остава простор за изговори околу резултатите


Хамбург, 8 декември, 2016 - 15:53 (META) 

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, денеска на министерскиот состанок на земјите членки на Организацијата за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ), истакна дека тероризмот, насилниот екстремизам, радикализацијата и мигрантската криза претставуваат сериозни безбедносни предизвици со кои се соочува регионот на ОБСЕ.

– Македонија е активен партнер на меѓународните антитерористички коалиции и ќе продолжи да придонесува кон напорите за сузбивање на тероризмот, како и на насилниот екстремизам и радикализацијата – рече Попоски.

Говорејќи за мигрантската криза, тој истакна дека преземањето на претседателството со ОБСЕ од страна на Австрија е значајно за Македонија поради фокусот врз менаџирањето на мигрантската криза.

– Свесни сте за напорите на Македонија во справувањето за кризата. Поради неизвесноста на овој предизвик, уште еднаш Ве повикувам на единство и на соработка во справувањето со сите аспекти во менаџирањето на овој предизвик – рече Попоски, кој на маргините на министерската средба имаше повеќе билатерални средби.

Во контекст на предвремените парламентарни избори во Македонија, закажани за недела, на 11 декември, Попоски истакна дека чувството кај партнерите на Македонија во ОБСЕ е дека „сите мерки кои се презедоа во изминатите месеци за подготовка на изборниот процес, го сведуваат на минимум просторот за какви било изговори во однос на резултатите“.


Попоски се сретна со Батели, координаторот на набљудувачката мисија на ОБСЕ


Скопје, 7 декември, 2016 - 19:00 (META) 

Вицепремиерот и министер за надворешни работи, Никола Попоски, денеска се сретна со Роберто Батели, координаторот на краткорочната набљудувачка мисија на ОБСЕ за предвремените парламентарни избори во Република Македонија, кој воедно е и специјален претставник за Западен Балкан на Парламентарното собрание (ПС) на ОБСЕ.

Министерството за надворешни работи соопшти дека Попоски ја истакнал важноста на набљудувачките мисии на изборите во Република Македонија, потенцирајќи ги позитивните искуства од надзорот на ОБСЕ на бројни изборни циклуси во минатото.

„На средбата, Попоски, информирајќи го гостинот за досегашното одвивање на предизборната кампања и активности, ја поздрави севкупната соработка со ОБСЕ, за што меѓу другото сведочи и успешната организација на Есенската сесија на ПС на ОБСЕ, што се одржа во Скопје, во септември 2016 година. Исто така, Попоски ја поздрави работата на Роберто Батели во зајакнувањето на дијалогот на ниво на парламентарната соработка, во неговото својство како специјален претставник за Западен Балкан на ПС на ОБСЕ“, се вели во соопштението од МНР.


По Курц, и Сијарто во двојна посета на Македонија


Скопје, 2 декември, 2016 - 14:19 (META) 

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, утринава беше во државничка посета на Македонија, на средба со шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, а вечерва ќе биде гостин на предизборниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ.

Сијарто, исто како и неговиот австриски колега, Себастијан Курц, кој неделава учествуваше на митинг на ВМРО-ДПМНЕ, а потоа имаше билатерална средба со шефот на македонската дипломатија и носител на кандидатската листа, Никола Попоски, рече дека нема ништо спорно во тоа што за време на посетата е и во партиска и во државна функција.

– Не е грев да се има добри односи со министер за надворешни работи. Една од целите е да остварите добри односи со вашите колеги. Унгарија е тука за да ви даде поддршка – рече Сијарто.

Министерот Попоски, пак, посочи дека главниот успех кој може да се мери за секој политичар, министер, член на влада е токму создавањето пријатели.

– Ние немаме зијан од повеќе пријатели, имаме зијан од недостиг од пријатели кога треба да се носат одлуки. Сијарто и Курц се мои добри пријатели, Митов и Коѕиас ми се пријатели и со сите нив се обидувам да ја отстранам пречката на патот на Македонија во ЕУ. Тоа го гледам како мисија што мора да ја остварам – рече Попоски.

Претходно, двајцата министри за надворешни работи разговарале за унапредување на економската соработка, за отворање директна авионска линија Скопје – Будимпешта во текот на април следната година.

Во однос на бегалската криза која минатата година ја погоди Европската Унија, шефот на унгарската дипломатија рече дека Македонија се нашла во нелогична ситуација, кога ЕУ очекувала од земја која не е членка да ја заштити шенген-зоната од бегалци кои влегуваат во ЕУ. Според Сијарто, односот на Брисел е неприфатлив, имајќи предвид дека ЕУ не е подготвена да почне преговори за членство со Македонија.

Тој порача дека Унгарците ќе инсистираат на почнување преговори за членство на Македонија во ЕУ што е можно поскоро.

– Знаеме дека има една соседна земја која сигурно ќе стави вето. Сметам дека билатералните прашања секако треба да се надминат, но не сметам дека тие се соодветен аргумент за да се блокира почетокот на преговорите за членство. Затоа бараме од сите пријатели да не стават вето за почеток на преговорите на Македонија – рече Сијарто, додавајќи дека Македонија одамна требало да биде членка на НАТО.


Курц: На митингот присуствував како член на сестринска партија и тука нема ништо спорно


Скопје, 28 ноември, 2016 - 13:04 (META) 

На вчерашниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ присуствував како член на Европската народна партија и тука нема ништо спорно, рече министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, како одговор на новинарско прашање по денешната средба со неговиот македонски колега, Никола Попоски.

– Овде сум како австриски министер за надворешни работи. Вчера бев на настан на партијата, присутен како претставник на Народната партија на Австрија. За мене не е невообичаено да се посетуваат настани на сестрински политички партии. Во мојот говор не им посочив на луѓето за кого да гласаат. Ги повикав да излезат на избори, а одлуката треба тие да ја донесат – рече Курц.

Курц додаде дека ги повикал граѓаните на Македонија да излезат на избори, а за кого ќе го дадат својот глас решаваат само и единствено тие.

Австрискиот министер за надворешни работи во неговата изјава по средбата со Попоски, истакна дека спроведувањето на слободни и фер избори, како и имплементација на реформските приоритети ќе ја вратат Македонија на патот кон европската интеграција.

– Се надевам дека ќе успеете да направите важни реформски чекори, пред сè во правец на зајакнување на правната држава и во правец на тоа што сега е нужно, а тоа се слободни и фер избори кои треба да се спроведат. Доколку тоа успее, тогаш Македонија се наоѓа на добар пат кон ЕУ и, секако, ќе има и отворање на преговорите. За мене е тоа исклучително позитивно и коректно – рече Курц, изразувајќи поддршка за македонската евроинтеграција.

Министерот Попоски се заблагодари за австриската поддршка и додаде дека Македонија работи интензивно во што е можно пократок временски период да почне процес на преговори со посебен фокус на фундаменталните поглавја 23 и 24 од преговорите.

Двајцата министри на денешната средба усвоија Акциски план за соработка за 2017 година, кој се однесува на интеграцијата во ЕУ, соработката во Берлинскиот процес, како и соработка во рамки на претстојното австриско претседавање со ОБСЕ во 2017 година.

Вчера министерот Курц се појави на централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, каде им се обрати на собраните граѓни и истакна дека Македонија е на добар пат кон Европската Унија.

– Бегалската криза беше голем предизвик за Австрија. Многу сум ви благодарен што нè поддржавте во оваа тешка состојба за нас. Ви посакувам многу среќа и енергија во вашата изборна кампања. Особено ме радува што ме поканивте на оваа импресивна манифестација – рече Курц.


Попоски: Судот ќе одлучи кој ќе заврши во затвор


Скопје, 27 ноември, 2016 - 10:46 (META) 

Треба да ја почитуваме презумцијата на невиност и да оставиме судските инстанции да одлучат дали е некој виновен или не, вели вицепремиерот и министер за надворешни работи, Никола Попоски, носител на листа во првата изборна единица од ВМРО-ДПМНЕ, во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“, одговарајќи на прашањето како дел од осомничените за криминал во неговата партија ветуваат бескомпромисна борба против криминалот.

– За прашања од типот кој ќе заврши во затвор, единствено легитимно и надлежно е судството во Македонија и мислам дека за тоа прашање најдобро е судството да биде тоа што во рамки на правна процедура ќе одлучи кој каде треба да заврши. Сметаме дека како влада имаме одговорност да носиме закони и да се трудиме за имплементација на законите, нешто што го правиме во континуитет изминатиот временски период. Доколку тргнете од истиот постулат, вие имате алтернатива меѓу политичка опција, главната опозициска партија, која истото тоа го кажува во услови во кои ужива аболиции и не соработува со судството – вели Попоски.

Министерот за внатрешни работи вели дека на сите политички сили во Македонија, зближувачка сила им се НАТО и ЕУ и дека Македонија не треба да се грижи за интересите на „тие од надвор“, туку за сопствените интереси.