!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Чавков: Пратениците утре ќе имаат непречен пристап во Собранието


Скопје, 20 март, 2017 - 17:01 (META) 

Утре пратениците ќе имаат безбеден и непречен пристап во парламентот, вели за „Дојче веле“ директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Митко Чавков.

Утре, во 12 часот, во Собранието треба да се одржи координација на парламентарните политички партии за формирање на Комисијата за избори и за именување, како основа за продолжување на конститутивната седница за избор на претседател на Собранието.

Утре напладне во земјава доаѓаат и еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн. По тој повод, членовите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ најавија масовен протест.

– Во МВР функционира штаб кој непрекинато заседава и ги следи сите информации. Полицијата презема оперативни планови во согласност со тие информации и безбедносни проценки. Врз таа основа ги димензионираме персоналните капацитети и материјално-техничките средства – изјавил Чавков.

На прашањето дали полицијата гарантира дека пратениците нема да бидат оневозможени да влезат или да излезат од Собранието, со оглед на разни најави дека учесници во протестот ќе ги блокираат приодите во законодавниот дом, Чавков бил дециден: „Сигурно е дека пратениците ќе имаат безбеден и непречен пристап во парламентот!“

Според „Дојче веле“, средбите на еврокомесарот со лидерите на партиите ќе почнат во 12.40 часот.

Првата средба ќе биде со лидерот на ДПА, потоа со Беса во 13 часот и со Алијанса за Албанците од 13.50 часот. Средбата на Хан со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, е планирана за 14.55, со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во 16.10 часот, а со претседателот, Ѓорге Иванов, во 17.45 часот. Потоа е предвидена средба на Хан со претседателот на Собранието, доколку биде избран дотогаш. Последната средба во 20.15 часот ќе биде со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по што во 21.45 часот еврокомесарот ќе даде изјава за медиумите.


Спасовски: Со МВР раководам јас, а директорите на БЈБ и на УБК „можеби малку опструираат“


Скопје, 26 октомври, 2016 - 11:33 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, тврди дека со МВР раководи тој и дека во министерството нема двовластие, туку само фракции, кои постоеле отсекогаш.

Спасовски, во интервју во емисијата „10 Минути“ на „ТВ21“, вели дека во моментов во МВР се работело попрофесионално и постабилно од времето кога со министерството раководеле министри од ВМРО-ДПМНЕ.

„Ниту во моментов, ниту во кое било време не може да постои двовластие. Со МВР раководи министерот за внатрешни работи и никој друг. Фракции постоеле отсекогаш, имате фракции кои се блиски до министерот, до некој од директорите и кога раководи една политичка партија. Меѓутоа, најважно од сè е што во иднина ова министерството мораме да го професионализираме, да го ослободиме од партиските притисоци, ако сакаме да ги остварува интересите на граѓаните. Така што, верувајте, во овој момент далеку е постабилно и попрофесионално министерството отколку во периодот кога самите го нарекуваа место МВР, МВРО“, вели Спасовски.

Според министерот за внатрешни работи, фракциите во МВР, кои не му се блиски нему, не ја опструирале во голема мера истрагата на Специјалното јавно обвинителство, а специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим во ниту еден момент не биле оневозможени да си ја вршат својата работа.

„Овие денови немаше рефлексија на ниту една фракција. СЈО имаше две наредби, влегоа во УБК, врз основа на наредбите се постапуваше до ниво до кое можеше да биде постапувано, веднаш по пристигнувањето на експертот ќе се заврши целата наредба. Можеби некој од партиски причини, некакви насоки што ги добил, пред сè мислам на директорите на Бирото за јавна безбедност и на Управата за безбедност и контраразузнавање, го одолжуваат процесот, зборувам за час-два, меѓутоа во ниту еден момент СЈО не е оневозможено туку, напротив, две третини од работата е завршена и мора да се заврши и делот од наредбата што преостанува“, тврди Спасовски.

Специјалната јавна обвинителка и неколку обвинители и истражители во средата минатата недела влегоа во УБК да одземат документи и електорнски податоци од системот за следење на комуникации. По неколку часа, Јанева излезе од УБК и изјави дека соработката со раководството на УБК оди многу тешко и дека има обиди за опструкции врз истрагата. Ситуацијата кулминираше во петокот кога од УБК беше избркан истражител на СЈО, кој бил оставен да дежура додека да пристигне надворешниот експерт на шведската компанија „Ериксон“, кој треба да помогне во извлекувањето на другите податоци што ги бара СЈО.


Оливер Андонов ќе биде министер за внатрешни работи за еден ден


Скопје, 1 септември, 2016 - 14:11 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, поднесе оставка, а Оливер Андонов е предлог на Владата за нов министер за внатрешни работи.

Андонов ќе биде министер за внатрешни работи само еден ден, до назначувањето на Оливер Спасовски од СДСМ, кој на ова место се враќа како дел од преодната влада, која почнува да функционира в сабота.

Портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев, потврди дека се очекува премиерот Емил Димитриев да го предложи Митко Чавков за нов директор на Бирото за јавна безбедност во МВР.

Тој потврди дека претпладнето Владата имала седница на која, по нивно лично барање, се разрешени досегашните директори на Бирото за јавна безбедност и на Управата за безбедност и контраразузнавање, Горанче Савовски и Љупчо Андоновски. На истата седница за нов директор на УБК е именуван Владимир Атанасовски, досегашен директор на Управата за финансиско разузнавање.

Собранието во текот на денот треба да одржи седница на која ќе биде констатирана оставката на Чавков и на која ќе се гласа за предлогот за избор на Оливер Андонов за нов министер за внатрешни работи.


Чавков испрати телеграма до БЈБ и до УБК за враќање на разрешените началници


Скопје, 11 април, 2016 - 20:07 (META) 

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Чавков, денеска испратил телеграма до директорите на Бирото за јавна безбедност и до Управата за безбедност и контраразузнавање, како и до повеќе оддели во МВР, со која ги информирал дека се должни веднаш да ја вратат воспоставената претходна состојба каква што била пред донесувањето на решенијата на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

„Се наложува воспоставување на претходната состојба во Министерството за внатрешни работи каква што била пред донесувањето на посочените решенија за распоредување, именување и за разрешување работници во Министерството за внатрешни работи и договорот за вработување на неопределено време во МВР“, се вели во телеграмата упатена од Чавков.

telegrama chavkov

 


Полициите на Македонија, Црна Гора, Албанија и на Косово потпишаа меморандум за соработка


Охрид, 29 октомври, 2015 - 13:33 (META) 

Полициите на Македонија, Црна Гора, Албанија и на Косово денеска во Охрид потпишаа меморандум за соработка, со кој се предвидува воспоставување експертска група за справување со нелегалната трговија со оружје во Југоисточна Европа, како и регулирање на начинот за заемна соработка, соопшти МВР.

„Во изминативе неколку години, овој регион не е само крстопат за меѓународни канали на нелегална трговија со оружје, туку и регион на потекло и крајна дестинација на нелегалното оружје. Токму во оваа насока, денешното официјализирање на воспоставувањето експертска група за недозволена трговија со оружје ќе ги подигне на едно повисоко рамниште превенцијата, ефикасноста, оперативноста и соработката во справувањето со овој вид криминал“, изјавил директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Горанче Савовски, стои во соопштението на МВР.

Како што посочил Савовски, воспоставувањето на експертската група ќе овозможи „брза размена на криминалистички и на разузнавачки информации, стандардизирање на начинот на собирање и на обработка на статистички податоци и подготвување анализи што се однесуваат на производство, складирање и на трговија со огнено оружје и со муниција“.


Савовски: Потребна е помош и поддршка за државите погодени од миграцискиот притисок


Софија, 31 јули, 2015 - 11:32 (META) 

Само во првите шест месеци од оваа година, полицијата поднела 123 кривични пријави против 179 лица, осомничени за илегален трансорт на мигранти, истакнал, меѓу другото, директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) при Министерството за внатрешни работи, Горанче Савовски, на состанокот на претставниците на земјите-членки на Салцбуршкиот форум – иницијатива за соработка во областа на внатрешните работи, што вчера се одржал во Софија, Бугарија, соопшти МВР.

Савовски, на состанокот ги презентирал мерките што ги презема Македонија за зголемениот прилив на илегални мигранти и посочил дека иако не станува збор „само за регионален, туку за глобален предизвик“, Македонија е подготвена за „учество во заедничките координирани активности за справување со овој проблем“.

Директорот на БЈБ, истовремено, ја истакнал и потребата од „помош и поддршка за државите кои се најмногу погодени со миграцискиот притисок, меѓу кои е и Македонија“.

„За обезбедување подобра подготвеност за справување со бранот мигранти, кој се очекува и во наредниот период, директорот Савовски го предочи акцискиот план на РМ за справување со илегалната миграција, како и активностите на работната група на ниво на министри, која врши контрола на состојбата со илегалните мигранти и ги дефинира неопходните мерки за ефикасно справување“, стои во соопштението на МВР, за учеството на Савовски на состанокот на Салцбуршкиот форум.

Како што инфромираат од МВР, учесниците на состанокот изразиле согласност дека константното зголемување на миграцискиот притисок и сериозноста на постојните предизвици ја наметнуваат потребата од дополнителни акции на оперативно ниво, како: размена на информации во реално време, зголемено учество во операциите организирани од ФРОНТЕКС, формирање заеднички истражни тимови за борба против илегалниот транспорт на мигранти“ и дека „солидарноста и споделувањето на товарот во борбата против илегалната миграција треба да биде основа за меѓусебната соработка“.

Бугарија на 1 јули годинава го презеде претседателството со Салцбуршкиот форум, а вчерашниот состанок е организран врз основа на заклучоците на вонредниот состанок на Салцбуршкиот министерски форум, кој се одржа на 20 минатиот месец во Брисел, за преземање итни заеднички акции за борба против илегалната миграција и илегалниот транспорт на мигранти.

Н состанокот, покрај претставниците на земјите-членки на Салцбуршкиот форум (Австрија, Бугарија, Хрватска, Чешката Република, Унгарија, Полска, Романија, Словачката Република и Словенија), учествувале и претставници од Германија, Србија и од Косово.


Чавков и Савовоски денеска во посета на месната заедница Тоде Мендол во Куманово


Куманово, 22 јуни, 2015 - 10:13 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, и директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Горанчо Савовски, денеска во 13.30 часот, во просториите на невладината организација „Мултикулти“, во Куманово, ќе имаат работна средба со претставниците од месната заедница Тоде Мендол, и со претставници на невладиниот сектор.

Како што информираат од МВР, целта на посетата е да се направи „согледување на моменталната состојба на подрачјето на засегнатата месна заедница и заеднички да се утврдат приоритетите за дејствување и за зајакнување на комуникацијата меѓу полицијата и граѓаните“.


Со УБК и со БЈБ ќе раководат добар фудбалер и верна сенка


Скопје, 27 мај, 2015 - 14:14 (META) 

Назначувањето на новите директорите на Упрвата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Љупчо Андоновски, и на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Горанче Савовски, иако можеби изгледаше малку изненадувачки, од аспект на кадровски решенија, бидејќи, многу малку или воопшто не ѝ се познати на јавноста, сепак, од разузнавачката заедница и од полицијата неофицијално велат дека нивниот избор си има своја логика, на која ѝ е приврзан предзнакот „партиска“.

Според нашите извори, и Андоновски и Савовски доаѓаат од Факултетот за безбедност во Скопје и својата професионална кариера ја градат во МВР, едниот 15, а другиот нешто повеќе од 20 години.

Сепак, она што е заедничко за двајцата е нивната партиска ориентација, која, наводно, играла значајна улога во нивниот напредок во кариерите, и блискоста со дел од актуелната раководна гарнитура и во МВР и во власта.

– Новите директори на УБК и на БЈБ доаѓаат од редот на вработените во МВР, каде имале и своја професионална кариера. Во врска со политичката ориентација, лесно може да се претпостави каде припаѓаат. Единствено, не биле политички експонирани, па затоа, можеби, не ѝ се познати на јавноста – вели еден од нашите извори.

Друг наш соговорник, пак, е поексплицитен и не многу изненаден во врска со именувањето на новите директори на двете, можеби, најважни функции во структурата на МВР.

– Андоновски, како човек е добар и е добар фудбалер. Но, кај него е забележлива и неговата партиска ориентација и нејзините интереси, која знаел цврсто да ја брани и во обични пријателски дискусии. Тоа играше и голема улога во гардењето на неговата професионална кариера, особено по 1998 година – вели нашиот соговорник.

Љупчо Андоновски е во полицијата од 90-тите години на минатиот век. Доаѓа од Факултетот за безбедност во Скопје.

Работи во Управата за безбедност и контраразузнавање, каде со тек на време добива и раководни позиции, меѓу кои и началник на УБК за Скопје. Во меѓувреме ја продолжува и својата академска надградба.

Кариерата на Горанче Савовски, пак, е тесно поврзана со онаа на актулениот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, кој дојде на местото на Гордана Јанулоска.

И тој своето академско образование го добива на Факултетот за безбедност, а во МВР е примен во 1999 година.

– Тој е примен во МВР за време на партиските вработувања во 1999 година. И неговата кариера се движи паралелно со таа на Митко Чавков – вели еден од нашите соговорници.

Савовоски, во извесна смисла, е наследник на Чавков во секторите на МВР, од кои едниот заминувал, а другиот доаѓал на негово место.

– Кога Чавков заминува од позицијата началник на организиран криминал и станува началник на Централните полициски сили (ЦПС), Савовски доаѓа на негово место во организиран криминал. Потоа Чавков оди на чело БЈБ, Савовски е началник на ЦПС, и сè така до последната смена – велат нашите извори.

Ова го потврдува и кратката биографија на Савовоски на интернет-страницата на МВР, каде сè уште се води како началник на ЦПС, додека графата за директор на БЈБ на истата страница сè уште е празна.

Исто така, администраторот на страницата сè уште не ја ажурирал и графата на директорот на УБК, каде за позицијата директор на тајната полиција сè уште стојат фотографијата и кратката биографија на Сашо Мијалков.


Љупчо Андоновски и Горанчо Савески, нови директори на УБК и на БЈБ


Скопје, 26 мај, 2015 - 18:06 (META) 

Љупчо Андоновски го наследува досегашниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, а Горанчо Савески е нов директор на Бирото за јавна безбедност при МВР, на местото на Митко Чавков, кој стана министер за внатрешни работи, јавува „Телма“.

Ова е одлуката на денешната седница на Владата на РМ. Изборот на нови директори е по оставките на Сашо Мијалков и на Гордана Јанкулоска.


Владата во вторник ќе ги именува новите директори на УБК и на БЈБ


Скопје, 22 мај, 2015 - 14:19 (META) 

Новите директори на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) ќе бидат познати во вторник, за кога е закажана редовна седница на Владата, потврди за „Мета“ владиниот портпарол, Александар Ѓорѓиев.

На оваа седница треба да бидат именувани наследниците на Сашо Мијалков и на Митко Чавков, на овие две високи позиции во Министерството за внатрешни работи.

– Редовна седница на Владата ќе се одржи во вторник, на која, како дел од дневниот ред, ќе биде поставено и прашањето за именување директори на УБК и на БЈБ – ни изјави Ѓорѓиев.

Овие две високи позиции во МВР останаа празни откако Сашо Мијалков си поднесе оставка на местото директор на УБК, а досегашниот директор на БЈБ, Митко Чавков, беше именуван за министер за внатрешни работи, по оставката на Гордана Јанкулоска.