Почина војник на АРМ откако му се слошило на полигонот Криволак


       
Неготино, 13 октомври, 2017 - 13:28 (META) 

Војник на Армијатана Република Македонија вчера починал откако му се слошило на воениот полигон Криволак, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Станува збор за професионалниот војник О.Х. (35) од Штип, кој починал во санитетско возило на пат кон Медицинскиот центар во Неготино.

Како што информираат од МВР, вчера околу 15 часот на стрелиштето Џидимирци, на Криволак, при гаѓање со боева муниција, бил предизвикан пожар, по што вработени во воениот гарнизон веднаш биле испратени да го изгаснат огнот.

„При гаснењето на пожарот, професионалниот војник О.Х. (35) од Штип се пожалил на болки во стомакот и повраќање. Тој со санитетско возило бил транспортиран во касарната. На пат кон касарната здравствената состојба му се влошила, по што санитетското возило се упатило кон Медицинскиот центар Неготино. На пат кон болницата, војникот починал“, стои во информацијата на МВР за случајот.

По наредба на јавен обвинител, телото на војникот било дадено на обдукција, која треба да ги утврди причините за смртта.