!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Обновата на Еквадор ќе чини една милијарда долари


       
Кито, 19 април, 2016 - 11:59 (META) 

Претседателот на Еквадор, Рафаел Кореа, изјави дека обновата на земјата по катастрофалниот земјотрес, најверојатно ќе чини една милијарда долари.

– Обновата на градовите уништени во земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, ќе траe со месеци и со години и најверојатно ќе чини една милијарда долари – изјави Кореа.

Бројката на загинати достигна 413 лица, а повредени се 2.000 луѓе. Спасувачите сè уште трагаат по преживеани под урнатините.