This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Sun Jan 20 7:42:23 2019 / +0000 GMT

Грчката влада демантира: Само сложено име за сите употреби ги отвора вратите на ЕУ и НАТО
Промената на уставното име на Македонија е услов за поддршката на Грција за интеграцијата на соседот во ЕУ и НАТО, нагласуваат владини извори, кои ги пренесува грчката државна телевизија ЕРТ, како реакција на информациите кои ги пласираше десничарскиот весник „Естиа“.

Според грчката влада, тврдењата на весникот дека "НАТО како ПЈРМ и со цврст меѓународен договор“ не ја отсликуваат реалноста.

Поточно, истите извори, истакнуваат дека "актуелната влада преговара со власта во ПЈРМ само за зачувување на националните интереси и за тоа постави два јасни услова за нивна заштита - сложено име и име за сите употреби".

Се нагласува дека „промената на уставното име на нашиот сосед е предуслов за нашата поддршка за интеграцијата во ЕУ и во НАТО, па поред тоа, она што го наведува „Естиа“ не е точно, нагласуваат извори од владата во Атина.
Post date: 2018-05-14 15:46:44
Post date GMT: 2018-05-14 13:46:44
Post modified date: 2018-05-14 15:46:44
Post modified date GMT: 2018-05-14 13:46:44
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com