Граничниот премин Дојрани денеска во 12 часот е затворен за сообраќај за сите видови возила, а се очекува да биде отворен во 14 часот, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај.

Сообраќајот е во прекин и на патниот правец Штип – Радовиш поради сообраќајна несреќа.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по на места влажни коловози. Слаб снег кој не се задржува на коловозот провејува на планинскиот премин Стража. Поради магла, видливоста на Стража е од 80 до 100 метри. Слаб дожд врне во Тетово и во Удово.