fbpx
Таг: Дојрани

таг: Дојрани

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај до 15 август

Министерството за внатрешни работи информира дека до граничните служби на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“ од страна на грчката гранична служба од граничните премини „Дојрани“ и „Ники“, а во врска со новите протоколи на грчката влада за рестрикитивни мерки за ковид-19, доставено е известување дека грчките гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ ќе бидат целосно затворени за сообраќај до...

Од денеска до 4 август во Грција ќе може да се влезе само преку граничниот премин „Евзони“

Грчките гранични премини „Ники“ и „Дојрани“ ќе бидат затворени за патнички и за товарен сообраќај во периодот од 22 јули (среда), од 00.00 часот, до 04 август 2020 (вторник), соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Сите патнички и товарни моторни возила што планираат да остварат влез и излез од, и во Грција во наведениот период, тоа ќе може да...

Штрајкот на грчките цариници на полноќ ќе ги затвори граничните премини Евзони и Дојрани

Патувањето кон Грција утре ќе биде отежнато поради 24-часовниот штрајк на грчките цариници кои реагираат поради владините мерки за штедење. Од граничните премини Евзони и Дојрани велат дека границите ќе бидат затворени од полноќ вечерва до полноќ в четврток, а работата ќе се нормализира в петок. Од Евзони во телефонски разговор за „Мета“ потврдија дека границата ќе биде главно затворена...

Затворен и граничниот премин Дојрани до 14 часот

Граничниот премин Дојрани денеска во 12 часот е затворен за сообраќај за сите видови возила, а се очекува да биде отворен во 14 часот, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај. Сообраќајот е во прекин и на патниот правец Штип - Радовиш поради сообраќајна несреќа. Сообраќајот на државните патишта се...

Камионите што ни носат нафта се најпогодени од блокадата на грчката граница

Камионите што превезуваат нафта и нафтени деривати се најзагрозени помеѓу превозниците кои се заглавени на грчка граница поради блокадата и штрајкот на грчките земјоделци, вели за „Мета“, Билјана Муратовска од Здружението на превозници „Макам-транс“. Таа додава дека камионите што превезуваат друг вид стока се пренасочуваат кон граничниот премин Дојрани и поради тоа тензиите се намалени. - Порадби безбедност, потребно е грчката полиција во...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...