fbpx

За пет месеци издадени потврди на речиси 242.000 мигранти

-

Во последните 24 часа, потврди за искажана намера за барање азил, Министерството за внатрешни работи (МВР) издало на вкупно 2.897 мигранти. Од нив, најголем број се државјани на Сирија, вкупно 1.351 лице, од Авганистан биле регистрирани 798 мигранти, 307 мигранти од Ирак и помал број од други земји.

Од 19 јуни, кога почна издавањето на потврдите, заклучно со ноќеска на полноќ, вакви документи, според податоците на МВР, им се издадени на вкупно 241.649 мигранти, кои транзитирале низ територијата на земјава.

Според државјанството на мигрантите на кои им се издадени потврди, најбројни се државјаните на Сирија (151.515), а потоа на Авганистан (52.255), Ирак (19.218), Пакистан (4.947), Иран (4.999), Палестина (2.011), Сомалија (1.233), Бангладеш (1.112), Мароко (798), Конго (510), Алжир (378), Либан (409), Нигерија (273) и помал број од други земји.

До Одделението за азил, како што информираат од МВР, вчера не биле поднесени нови барања за признавање на правото на азил, со што бројот на мигранти кои во изминатите пет месеци побарале да останат во земјава и понатаму изнесува 70 лица.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...