fbpx

ВМРО-ДПМНЕ: Владата неспособна да помогне на стружани и да ја спаси туристичката сезона

-

„Владата на СДС и нивните коалициски партнери ја покажуваат сета своја неспособност и незаинтересираност за проблемите на граѓаните во Струга. Девет дена гори депонија која го загадува воздухот, го загрозува здравјето на граѓаните и животната средина и ја претвора Струга од бисер на Охридското Езеро во депонија“, обвини ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштение.

Партијата вели дека со неправилното постапување, се загрозува туристичката сезона.

„СДС и нивните коалициски партнери со сопствената неспособност ја загрозуваат туристичката сезона на Охридското Езеро, со што директно ја загрозуваат и егзистенцијата на стотици семејства чиј извор на приходи се средствата што доаѓаат од туризмот. Владата на СДС знае да укинува, да блокира и да брка од работа, но е сосема глува и не ги слуша барањата на стружани за итно затворање и за дислокација на местото за одлагање на отпадот“, се вели во соопштението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...