fbpx
Таг: запалена

таг: запалена

ВМРО-ДПМНЕ: Гаснењето на депонијата нема да го реши проблемот на Струга

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги обвини СДСМ и неговите коалициски партнери дека го загрозиле здравјето на граѓаните и животната средина, дозволувајќи 10 дена граѓаните на Струга да го дишат штетниот воздух. „Со самото гасење на депонијата нема да се реши овој проблем, бидејќи постои опасност повторно да се запали, а истовремено има ризик да ја контаминира земјата и подземните води кои се...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да објасни зошто одби предлог за решавање на проблемот во Струга

Наместо да покажува лажна загриженост, ВМРО-ДПМНЕ треба да објасни зошто уште во 2013 година гласаше против предлогот на пратениците на СДСМ за трајно решавање на проблемот со струшката депонија, порача СДСМ во одговор на денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, во кое партијата на власт беше обвинета за незаинтересираност и за неспособност за решавање на проблемот на стружани. „ВМРО-ДПМНЕ 11 години го игнорираше овој,...

Депонијата во Струга изгасната

Пожарот во депонијата во Струга попладнево е конечно изгаснат. Екипите на теренот продолжуваат со работа за затрупување на целата депонија со земја, за да не се случи повторно да се запали некој помал дел. Работниците ноќеска работеле цела ноќ, при што еден работник изгубил свест поради труење од чадот.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата неспособна да помогне на стружани и да ја спаси туристичката сезона

„Владата на СДС и нивните коалициски партнери ја покажуваат сета своја неспособност и незаинтересираност за проблемите на граѓаните во Струга. Девет дена гори депонија која го загадува воздухот, го загрозува здравјето на граѓаните и животната средина и ја претвора Струга од бисер на Охридското Езеро во депонија“, обвини ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштение. Партијата вели дека со неправилното постапување, се загрозува...

Запалена гаражата на новинарот на „Публикум“, Зоран Милошески

Непознати сторители синоќа, околу 23 часот, во Прилеп, ја полиле со бензин и ја запалиле гаражата на новинарот и сопственик на порталот „Публикум“, Зоран Милошески. Пожарот го забележал станар на соседната зграда, чиј автомобил бил паркиран непосредно пред гаражата на Милошески, јави „Публикум“. Тој веднаш се симнал од станот, се јавил во прилепската полициска станица и почнал со снег...

Запалена фабрика за сулфур во близина на Мосул, стотици лица затруени

Стотици луѓе побарале медицинска помош поради проблеми со дишењето од отровните испарувања што почнале да се шират од фабрика за сулфур во близина на Мосул, која најверојанто била запалена од милитантите на Исламска држава, јавуваат светските медиуми. Засега нема пријавено смртни случаи поврзани со инцидентот, соопштиле од болницата во местото Каијари, близу Мосул. Според војската на САД, фабриката за сулфур била намерно...

Подметната запалена гума под возило на битолчанец

Утрово, околу 2.10 часот, непознат сторител се обидел да го запали возилото на 56-годишниот битолчанец М.Ј., паркирано пред неговата куќа на улицата Димитар Хаџи-Попов во градот. Според полициските информации, сторителот подметнал автомобилска гума под возилото, марка „џип“, и ја запалил. Во случајот нема повредени, а пожарот го локализирал сопственикот на возилото. Полициски екипи извршиле увид на местото и во тек е...

Запалиле една од палмите во Струга

Една од дваесетината палми засадени во последната акција во Струга, пламнала како факел, откако ја потпалиле неодговорни поединци – информираа од општина Струга. Дрворедот на палмите е во центарот на градот, веднаш до Советот на Општина Струга. - Навремената реакција од страна на ТПЕ-Струга го спречи ширењето на огнот и можноста да бидат зафатени и другите 20 палми, што ќе беше...

Запалена една од палмите во Прилеп

Една од палмите што беа засадени пред општинската зграда во Прилеп, синоќа беше запалена. Според фотографијата што протече на социјалните мрежи, се гледа како гори една од палмите кои беа засадени во паркот Методија Андонов-Ченто. Палмата најверојатно била запалена за време на полноќните забави, кои се одвиваат на бината на плоштадот Александрија, што се наоѓа во непосредна близина на Општината. По официјалната програма на „Пивофест“,...

Малолетник запалил палма во Велес

Петнаесетгодишно момче, кон средината на минатиот месец, запалило една од засадените палми во Младинскиот парк во Велес. Од МВР информираат дека Секторот за внатрешни работи Велес го документирал настанот и ќе го достави до надлежното обвинителство. Според полицијата, настанот се случил на 12 мај, околу 23.50 часот, кога малолетникот, кој бил заедно со друштво во паркот, од љубопитство, со запалка ја...

Запалена продавница во Битола

Утрово, околу 2 часот, во битолската полиција било пријавено дека непознато лице предизвикало пожар во продавница на булеварот 1 Мај, информираат од полицијата. Во пожарот, продавницата „Елегант - Ловец - Јанков“, сопственост на А.Ј. од Кочани, целосно изгорела. Од полицијата велат дека се преземаат мерки за откривање на сторителот.

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...