fbpx

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Сорос сакаат да ги уништат медиумите врз кои немаат контрола

-

СДСМ и Сорос сакаат да ги заплашат и уништат медиумите врз кои немаат контрола и активно се борат против секоја мисла различна од нивната, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

„Затоа аболицираниот криминалец Зоран Заев за свои политички непријатели нарече неколку национални телевизии и весници. Соросовиот новинарски синдикат призна дека Зоран Заев се шетал и ги злоупотребувал приватните разговори кои му биле дадени, а згора на тоа најавувал и заплашувал со нарачаните папки што ги имал за Катица Јанева. СДСМ/Сорос ги ценат само своите медиумски миленичиња кои мафтаат со опашката на команда на нивниот стопан. Сите други медиуми според СДСМ и Сорос треба да се казнуваат драконски и да им се одземаат лиценци“, стои во соопштението на партијата.

Оттаму велат дека ниту Министерството за внатрешни работи (МВР) под контрола на СДСМ, ниту Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) не реагирале со осуда на „макар еден случај“ кога активисти на СДСМ/Сорос се заканувале и напаѓале новинари кои се „неподобни според Заев“.

„Ваков третман имаа ‘Радио слободна Македонија’, МТВ, ‘Курир’, ‘Сител’ и низа други. Овој однос е срамен и под секое ниво. Токму затоа процесот на десоросоизација на македонските медиуми е и повеќе од неопходен“, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...