fbpx

ВМРО-ДПМНЕ: МВР ќе даде милион евра без тендер на фирма – донатор на СДСМ

-

СДСМ прави класична злоупотреба на институциите во партиски цели, со набавката на возила за МВР вредна милион евра и направена без тендер од фирма – донатор на СДСМ, обвини Александар Нацев, на прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој рече дека станува збор за класичен случај на враќање на парите на фирмата „Делукс“ од Куманово, што, како што рече Нацев, донирала за партиската кампања на владејачката партија.

– СДС преку државните институции почна да ги враќа парите на фирмите кои им донираа пари во партиската кампања. Најсрамно е што тоа не се пари на СДС или Зоран Заев, туку пари кои им припаѓаат на граѓаните,  кои се донација за МВР од чешката влада – изјави Нацев.

Тој рече дека покрај тоа што се склучува непосредна спогодба со фирмата, дополнителен доказ дека станува збор за злоупотреба е и тоа што МВР прави спецификација на набавка само за моделот „шкода октавија“. Според Нацев, проблем е и тоа што фирмата не е увозник, туку само дистрибутер на возилата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
download udemy paid course for free
download xiomi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free