fbpx

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ задоволни од изборот на специјалната обвинителка

-

Двете најголеми политички партии се задоволни од договорот постигнат вчера и од изборот на специјалниот јавен обвинител, велат извори од партиите.

Од СДСМ информираат дека се особено задоволни затоа што барале обвинител, а добиле обвинителство, но очекуваат опструкции во дејствувањето и во процедурите.

Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, велат дека се задовлни што конечно ова ќе влезе во формална рамка и ќе се прекинат сите шпекулации и лаги што се ширеле во изминативе неколку месеци.

Предлогот за обвинител денеска треба да се изгласа во Собрание, а вечер да го избере Советот за јавни обвинители. Според проценките, новото обвинителство би требало да почне да функционира за десетина дена.

Специјалната обвинителка ќе има рок од 18 месеци од превземањето на предметите да поднесе обвинение.

Предметите кои се веќе внесени во обвинителство ќе бидат преземени од новиот обвинител. Како што информираат од партиите, на координација е договорено на пленарната седница да има по еден говорник од сите политички групи.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Температурните разлики се шок за луѓето, летоска можно е да има грмотевични бури

Деновиве се случуваат големи температурни осцилации. Влеговме во пролет со летни температури, а сега имаме ниски температури. Чувствителните луѓе реагираат на овие драстични временски разлики бидејќи организмот не може...