fbpx
Таг: обвинителка

таг: обвинителка

Номинирана посебна јавна обвинителка која ќе следи предмети за омраза и дискриминација

Врз основа на заклучоците од средбата одржана на 20 мај, со претставници од невладиниот сектор, Основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје, Гаврил Бубевски, донесе одлука да номинира еден јавен обвинител од ОЈО Скопје задолжен да го следи постапувањето во предметите за кривични дела од омраза и дискриминација, информира ОЈО. „Номинирањето на јавната обвинителка Емилија Мизо Димков е на...

Oпожарен автомобилот на обвинителката Марјана Илиеска

Во Прилеп вчера намерно бил опожарен приватниот автомобил на обвинителката на Основното јавно обвинителство Прилеп Марјана Илиеска, соопштија денеска од таму. Веднаш по настанот извршен е увид на лице место. Обезбедени се траги и докази и се преземаат дејствија за откривање на сторител на кривичното дело. „Според првичните сознанија, засега непознати сторители насилно влегле во гаражата во која бил паркиран...

Обвинителката Фетаи полесно повредена во сообраќајна несреќа

Обвинителката Фатиме Фетаи била учесник во сообраќајна нерсеќа која на полноќ се случила во Чаир. „На 25.06.2021 околу 00.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека на крстосница на ул.„Македонско Косовска“ и ул.„Џон Кенеди“ се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „сеат ибица“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од Ф.Ф.(36) од Гостивар, со живеалиште во Скопје и патничко возило „фолксваген...

Обвинителство: „Гаќите“ на Рускоска треба да се разберат како моментално разочарување

Откако Апелацискиот суд денеска ја објави содржината на СМС пораката што првиот човек на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, вчеравечер ја испратила на еден од членовите на Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје кој решавал за пуштање на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и порача дека се работи за директна закана и директно мешање во...

Рускоска: Ако сте ја пуштиле Катица, од гаќи ќе ве истресам!

„Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас, никогаш нема во ЕУ да влеземе. Ако не е твојот совет, се извинувам. Ама ако сте вие, ќе видите.“ Ова е содржината на СМС-пораката што според Апелациски суд Скопје, првиот човек на Обвинителството за организиран...

Јанева: Обврска ми е да комуницирам со осомничени, но не сум тргувала со влијание

Првиот човек на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Катица Јанева (во оставка) денеска преку изјава објавена на веб-страницата на СЈО, порача дека имала многу разговори со осомничени, ама никогаш не го прекршила законот. Вели дека имала оправдана причина да му каже „не се секирај за ништо, сè ќе биде ок“ на осомничениот во случајот „Империја“ Јордан Камчев, како што можеше...

Груевски за „Траекторија“ ги спори СМС-пораките, СДСМ и СЈО можеле да ги менуваат

Поранешниот премиер Никола Груевски во продолжението на рочиштето за случајот „Траекторија“ побара од судот да ги отфрли СМС-пораките како недозволен доказ, бидејќи, како што рече, не може да се утврди нивната автентичност и оти многу лесно може да се манипулира нивната содржина. Тој рече дека е можно тоа да се правело и во СДСМ и во Специјалното јавно обвинителство...

Гешковска: Сè во врска со „Монструм“ беше направено по закон и со докази

Сè во врска со обвинението за случајот „Монструм“ беше направено според закон и врз основа на докази, вели за „Мета“, обвинителката Гордана Гешковска, која го застапуваше обвинението за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро. Гешковска не сакаше да го коментира барањето на Јавното обвинителство за укинување на пресудите на Кривичниот и на Апелацискиот суд и за враќање на случајот „Монструм“ на...

Грчката организација Огнени јадра презеде одговорност за нападот во Атина

Грчката терористичка организација Огнени јадра презеде одговорност за синоќешниот напад во центарот на Атина. Од организацијата потврдија дека мета на нападот била грчката јавна обвинителка Георгиа Цатани. Во соопштението со кое преземаат одговорност, од организацијата посочуваат дека ја одбрале Цатани бидејќи е дел од група јавни обвинители кои при големи судења ѝ помагаат на политичката и бизнис-мафија да се извлече од одговорност,...

Експлозија на бомба во Атина пред домот на јавна обвинителка

Силна експлозија го потресе центарот на Атина доцна синоќа. Во експлозијата е причинета голема материјална штета на една станбена зграда и десетина продавници, а целосно уништени се две возила. Бомбата експлодирала пред 23 часот, во густо населен кварт во близина на населбата Ексархија. Полицијата сè уште го истражува мотивот за подметнувањето на бомбата. Сомнежите се дека мета била или обвинителната...

Бошкоски покажа материјали за кои тврди дека докажуваат оти е наместен за „Ровер“

Обвинителката Лидија Раичевиќ-Вучкова, која го води предметот за случајот „Ровер“, во кој еден од обвинетите е поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, денеска соопшти дека се повлекува од случајот сè додека не се одлучи дали овој предмет ќе го земе Специјалното обвинтелство или не. Одлуката на обвинителката Раичевиќ-Вучкова следуваше откако на денешното рочиште Бошкоски презентираше транскрипти и УСБ за...

Бејли: На специјалната обвинителка треба да ѝ се дадат ресурсите што ѝ се потребни

„Пратениците, четирите политички партии и Советот на јавни обвинители ја изгласаа специјалната јавна обвинителка врз основа на нејзината професионалност. Сметам дека треба да ѝ ги дадат ресурсите што ѝ се потребни за да ја зврши својата важна работа“, рече амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, заедно со премиерот Никола Груевски го отворија новиот училишен објект за учениците со оштетен вид од државаното училиште...

Јанева: Денеска ме гледате сама, но за еден месец ќе ме видите со мојот тим

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, денеска поднесе заклетва пред Советот на јавни обвинители дека совесно и чесно ќе ја извршува работата. Таа рече дека денеска нема да одговара на новинарски прашања. Јанева им се заблагодари на сите политички и меѓународни фактори, како и на Советот на јавни обвинители што го потврди нејзиниот избор. - Сега ме гледате тука сама, но за...

Порака од „Ајде“: Не даваме безрезервна поддршка на обвинителката

Платформата за граѓанска политика „Ајде“ од 18 часот пред Собранието на Република Македонија го почна настанот за поддршка на специјалниот јавен обвинител. Оттаму велат дека граѓаните на Република Македонија целосно се посветени и истрајни во битката за правда, слобода и за демократија, а тоа треба да му биде јасно на специјалниот јавен обвинител. - Многу тешка задача има специјалната јавна обвинителка. Ќе треба да...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ задоволни од изборот на специјалната обвинителка

Двете најголеми политички партии се задоволни од договорот постигнат вчера и од изборот на специјалниот јавен обвинител, велат извори од партиите. Од СДСМ информираат дека се особено задоволни затоа што барале обвинител, а добиле обвинителство, но очекуваат опструкции во дејствувањето и во процедурите. Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, велат дека се задовлни што конечно ова ќе влезе во формална рамка и ќе се прекинат сите...

Гоше Николов од Мета.мк е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“

Новинарот на Мета.мк Гоше Николов е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“ за 2024 година, што ја доделува Македонска платформа против сиромаштија (МППС). Тој наградата ја доби...