fbpx

На отворената седница, Владата најави нови инвестиции и вработувања

-

Нови инвестиции, отварање нови работни места, како и реформи во јавната администрација се дел од темите на отворената седница на Владата за сите реформи и активности што ќе бидат опфатени во Акцискиот план за 2015 година.

Министерот за одбрана, Зоран Јолевски, најави вработување на уште 250 професионални војници.
– За нови професионални војници, структурирани се две групи, секоја со 125 војници, кои ќе бидат вработени идната година. Изработен е правилник за селекција, процесот ќе трае околу три месеци и планираме првата група од 125 војници до крајот на март или почетокот на април да биде завршена – рече Јолевски.

Со инвестиција на американско-германска компанија, министерот за економија Владимир Пешевски рече дека ќе се отворат нови 2.500 работни места за период од пет години. Пред влез во земјава се и две белгиски и една швајцарска компанија, заинтересирани за вложување во полошкиот регион, како и една германска компанија која би инвестирала во прилепскиот регион.
– Има една германска компанија која веќе донесе одлука да инвестира во Македонија и таа го избра градот Прилеп. Оваа вест од компанијата ја објавија на бизнис-форумот во Франкфурт. Станува збор за фирма која инвестира во една нова технологија што се употребува во автомобилската индустрија, а се работи за пластично моделирање компоненти кои влегуваат во компонентите во автомобилските делови. Оваа нова технологија и како инвестиција е добредојдена во Македонија – рече министерот без ресор Бил Павлески.

Министерот за финансии, Зоран Ставрески, рече дека со нови 32 мерки дополнително ќе се подобрува бизнис-климата во Македонија. Ќе се олеснува добивањето градежни дозволи, ќе се намалуваат процедурите и трошоците за приклучок на електрична енергија, ќе се убрзува регистрирањето и бришењето на фирми. Сето тоа е за да се олесни работата на домашните и на странските компании, но и да се подобри рангирањето на Македонија на листата „Дуинг бизнис“, каде што Македонија е на 30. место од 189 држави.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Адвокатите на САД негираат дека обвинувањата против Џулијан Асанж се политички мотивирани

Кривичната пријава е поднесена против Џулијан Асанж бидејќи го открил идентитетот на изворите и поттикнувал кражби и хакирање, а не поради политички причини, рекоа адвокатите што ја застапуваат владата...