fbpx
Таг: Зоран Ставрески

таг: Зоран Ставрески

Контраспин: Владите на Груевски дале дозвола за рудникот Иловица во 2012 и 2015 година

Поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски се огласи на Фејсбук дека неговата влада никогаш не донела одлука за експлоатација на злато и бакар во Иловица, но со детална проверка на одлуките на Влада што се депонирани и издадени во Службен весник на РM од 2012 до 2022 година се утврдува дека Груевски спинува, зашто донел такви одлуки...

15 луѓе, преку пет држави, за 11 споменици – истрага за тоа како се переле пари од „Скопје 2014“

Воинот на коњ, двата пара лавови, Гоце Делчев, Даме Груев, Никола Карев, Методија Андонов Ченто, Цар Самоил, Јустинијан Први, АСНОМ, Основачите на ВМРО. Ова се единаесетте споменици за кои Јавното обвинителство, по долги години предистражна постапка, отвори истрага - сомнежите се дека 15 лица переле пари за нивното леење во Италија. Од буџетот на граѓаните се плаќале високи суми...

За гасоводот до Штип, Ставрески и Јанакиески ја честеле Русија, а Македонија ја платила сметката

Со договорот со Русија за покривање на нејзиниот дел од долгот на поранешниот СССР преку изградба на гасоводот од Клечовце до Штип, поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, фактички на руската страна и го простиле целиот долг, а Македонија сама си го платила гасоводот. Таков е заклучокот на Специјалното јавно обвинителство...

Поповски презентираше алатка за отчетност: Потрошивме двојно помалку од претходниците

Помалку од двојно државни пари потрошиле функционерите на оваа влада во првите шест месеци од стапувањето на функцијата, во однос на функционерите на претходната влада по преземањето на функциите во 2014 година, информираше денеска министерот за комуникации, транспарентност и отчетност Роберт Поповски. Анализата на софтверот (vlada.mk/otchetnost-troshoci), кој претставува Алатка отчетност за трошоците, покажува дека 60 функционери во Владата предводени од Зоран...

ВМРО-ДПМНЕ избра нов извршен комитет, осум високи функционери заминаа од врвот

ВМРО-ДПМНЕ синоќа избра нови 19 членови на извршниот комитет (ИК) на партијата, а меѓу нив повеќе не се осум од досегашните високи функционери, од кои повеќето се споменуваат во „бомбите“ што ги објави СДСМ. Во новиот ИК не се поранешните министри Владимир Пешевски, Емил Димитриев, Зоран Ставрески, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Кирил Миновски, како и блиските соработници на Никола Груевски,...

За притворениот Талески, Зоран Ставрески и Гордана Јанкулоска се „некои двајца луѓе“

„Некои двајца луѓе“. Вака денеска битолскиот градоначалник, Владимир Талески ги нарече поранешните министри за финансии и за внатрешни работи и негови сопартијци, Зоран Ставрески и Гордана Јанкулоска, кои во еден од прислушуваните разговори зборуваат за случајот со превозот на ученици во Битола и „скандалот“ што го направил градоначалникот. - Ќе повторам дека не може од еден телефонски разговор што го...

СДСМ: Ставрески се жалел од Миноски до Владата за ИПА-програмата

„Министерот за финансии Кирил Миноски напразно се труди да се оправда за кратењето на ИПА-фондовите, за што има вина како поранешен директор на Управата за јавни приходи. Во документот од Министерството за финансии со потпис и со печат од тогашниот министер за финансии, Зоран Ставрески, испратен до Владата, се укажува на директни слабости од УЈП, чиј директор тогаш беше Миноски...

Тодоров и Попоски и официјално нови вицепремиери на Владата

Министрите за здравство и за надворешни работи, Никола Тодоров и Никола Попоски, покрај раководењето со двата ресори, ќе ја извршуваат и функцијата вицепремиер на Владата. Тие, како што може да се види на интернет-страницата на Владата, и официјално се назначени за заменици на претседателот на Владата, Емил Димитриев. Ваквата одлука, според информациите на дел од медиумите, била донесена на владината седница што...

СДСМ со видеозапис ѝ го честиташе роденденот на ВМРО-ДПМНЕ

Социјалдемократскиот сојуз денеска ѝ го честиташе роденденот на ривалската, владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ со видеозапис во кој главен протагонист е поранешниот министер за финансии, Зоран Ставрески. Во видеозаписот се изнесени податоци за економската состојба на земјата, а поткрепени се со контрадикторните изјави од прес-конференции на Ставрески, како и со неговите реплики од „бомбите“, во кои тој за задолжувањата и за владината економска...

Наумов: Најважно е дали Ставрески ја почнал процедурата за издавање еврообврзница

„Jавните финансии се во страшно лоша состојба и прашањето е што тоа Зоран Ставрески остави зад себе. Притисокот од Никола Груевски, кој ја води власта, ќе биде уште поголем и очекувам да се продолжи со истата погубна политика и да има нови задолжувања“, одговори претседателот на комисијата за финансии на СДСМ, Кире Наумов, на новинарско прашање што може да се...

Николов: Без Ставрески економскиот мотор на владата останува зарибан

Премиерот Емил Димитриев на денешната седница на Собранието, на која се констатираше оставката на министерот за финасии и вицепремиер, Зоран Ставрески, рече дека владата ќе остане посветена на развојот на економската програма и дека е потребен силен и способен кадар кој ќе продолжи да работи за доброто на македонската економија. Тој истакна дека поранешниот министер Ставрески на дело покажа како се...

ВМРО-ДПМНЕ реагира на прес-конференцијата на Дамјан Манчевски

Срамната изјава на Дамјан Манчевски е показател дека на СДСМ не само што му пречи успешна Македонија, туку му пречат и луѓето кои се едни од најважните членови на тимот што постигнува врвни економски резултати во време на економски и политички кризи, реагираат од владејачката ВМРО-ДПМНЕ на денешната изјава на Манчевски. „Ставрески беше дел од економскиот тим кој ја намали невработеноста...

Опозицијата реагира на оставката на Ставрески: Се распаѓа бетонот на „фамилијата“ на власт

Опозициските СДСМ и НСДП денеска реагираа на оставката на министерот за финансии, Зоран Ставрески. Од СДСМ велат оставката на Зоран Ставрески покажува дека се распаѓа бетонот на „фамилијата“ на власт. - Еден од клучните играчи на режимот го напушти бродот што тоне. Зоран Ставрески долго време знаеше дека се уништува економијата и осиромашуваа граѓаните, додека „фамилијата“ се богатеше. Сè има...

Зоран Ставрески си поднесе оставка од здравствени причини

Министерот за финансии и вицепремиер, Зоран Ставрески, денеска поднесе оставка, а како образложение се наведуваат лични здравствени причини. - Здравствените проблеми со кои се соочувам и советите на лекарите упатуваат на тоа дека постои неопходност од подолго лекување и закрепнување, поради што јас нема да сум во можност да ја извршувам функцијата министер за финансии и потпретседател на Владата на Република...

СДСМ: Потребен е пораст од 6 проценти на БДП за граѓаните да почувствуваат подобрување

„Нереален е порастот на домашниот бруто-производ (БДП) од два процента со кој излезе Државниот завод за статистика (ДЗС) и номиналниот пораст од 8,7 отсто, бидејки тие се невозможни во услови кога во земјава има дефлација. Тоа значи дека ДЗС лаже“, се вели во соопштението на СДСМ. Оттаму додаваат дека „оваа надградена и проширена прогноза на ДЗС за пораст на БДП од едвај 2 проценти открива...

СДСМ: Ставрески незаконски ги задолжи граѓаните за нови 15,1 милиони еврa

Министерството за финансии на денешната аукција ги задолжи граѓаните за нови 15,1 милиони евра и покрај тоа што до следната аукција не доспеваат долгови за враќање, се вели во соопштението на СДСМ. Во него, исто така, се додава дека министерот за финансии Зоран Ставрески незаконски секоја недела го зголемува нелегитимниот долг на домашниот пазар на капитал. - Од неодамна и тајно...

СДСМ: Ставрески да одговори дали се подготвува ново задолжување со еврообврзницата

Зоран Ставрески е должен да одговори дали со Груевски подготвува ново мегазадолжување на граѓаните на Македонија преку издавање нова еврообврзница од неколку стотици милиони евра, се вели во соопштението на СДСМ. Оттаму додаваат дека Ставрески веќе една недела не дава одговор на прашањето на СДСМ, а во меѓувреме, странски агенции јавуваат дека власта на Груевски, сепак, посегнува по нова еврообврзница. - Минатата...

СДСМ: Продолжуваат задолжувањата на товар на граѓаните

Министерот за финансии, Зоран Ставрески, без никакво објаснување, за следната недела побарува 11,5 милиони евра на три посебни аукции, иако нема планирано раздолжување потоа, се вели во соопштението што СДСМ денеска го испрати д медиумите. Во него се додава дека и Европскиот совет во својот последен извештај забележува дека забрзаното темпо на задолжување и нетранспарентноста на буџетските трошења се меѓу главните проблеми...

Македонски и белгиски компании ќе соработуваат во повеќе сектори

Македонски и белгиски компании од секторите градежништво, текстил и земјоделство разменија информации за соработка на денешниот бизнис-форум, што се одржа во Холидеј Ин. - Добар аргумент да инвестирате е да имате евтина работна сила и потребни квалификации за да можете да ја завршите работата и да го подобрите вашиот бизнис. Мора да сте најдобри и најевтини. Дополнителен фактор е добрата...

„Шарена револуција“ пред УЈП: Каде се парите, другари?

„Шарената револуција“ денеска пред Управата за јавни приходи (УЈП) протестираше против задолжувањето на Владата. Демонстрантите ги бојадисаа фасадата и прозорците на УЈП и со „пушки“ на вода, со боја испишаа „Шарена револуција“. Пред зградата го поставија главниот транспарент на кој беше испишана познатата реплика од „бомбите“, „Трошиме за чоколадо, а немаме ни за леб“, а пред него беше поставена и џиновска макета...

Лавров се сретна со актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ, Османи и Борг

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров попладнево се сретна со актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ - македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи и малтешкиот министер за...