fbpx

Вељаноски го распушти Собранието, избори на 5 јуни

-

Спикерот Трајко Вељаноски вечерва го распушти Собранието без да ги изгласа оставките на техничките министри и на дополнителните заменици министри од редовите на СДСМ.

На седницата не беа присутни пратениците од опозицијата. Вељаноски им се заблагодари на сите колеги и им посака среќа.

– Поминавме тешки премрежиња, но во овој мандат имавме многу успеси. На сите ви посакувам среќа на личен и на професионален план – рече Вељаноски.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со громогласен аплауз го поздравија говорот на Вељаноски.

Спикерот Вељаноски има право во наредните 10 дена да ги распише предвремените парламентарни избори кои би се одржале на 5 јуни.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, најави прес-конференција на која ќе го соопшти ставот на СДСМ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

За една година – 234 претставки за хакирани профили или уцени преку социјални мрежи

Во 2023 година, Агенцијата за заштита на лични податоци примила 234 претставки од граѓани кои се однесуваат на социјалните мрежи, покажува Годишниот извештај на оваа институција. Според причината за пријавување,...