fbpx

Ван Хојте: Имаме добра дискусија, поголемите прашања се затворени

-

Белгискиот олеснувач Питер ван Хојте во денешната изјава пред Клубот на пратеници рече дека не е песимист како пред неколку часа и дека учесниците во преговорите биле конструктивни.

– Имаме добра дискусија, а поголемите прашања се веќе затворени – рече Ван Хојте.

Тој додаде дека законот за „бомбите“ повеќе не е проблем за да течат преговорите за изборната регулатива, но не сакаше да прецизира дали законот е повлечен или ќе се повлече од собраниска процедура.

Како и амбасадорот Орав, и Ван Хојте рече дека законот за мораториум на „бомбите“ и законот за „свиркачи“ ќе бидат разгледувани на работните групи и дека решение за ова треба да има пред 20 октомври.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повторно лажна „наградна игра“ со злоупотреба на КАМ маркети

КАМ маркет е честа мета на дезинформации за лажни „наградни игри“ кои се користат за различни цели и Вистиномер повеќе пати има разобличувано слични објави, каде како и во...