fbpx
Таг: свиркачи

таг: свиркачи

Со „Викенд на врапчето“ во скопската Зоолошка, најмладите се едуцираа за борба против корупција и судир на интереси

Во скопската Зоолошка градина викендов се одржа настан за најмладите организиран од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), со цел уште од мали нозе да се развива свесноста за последиците од корупцијата и судирот на интересите, како и за заштита на укажувачите. Во рамките на настанот „Викенд на врапчето“ дечињата цртаа птици - симбол на укажувачите, а воедно се...

„Свиркачите“ Лазаревски и Костовски се враќаат во МВР

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, „свиркачите“ што ја обелоденија аферата со прислушувањето на претходниот режим, од денеска повторно се враќаат на своите работни позиции во МВР. Ова на својот Фејсбук профил го објави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, каде објави и фотографија од средбата. Лазаревски е сведок во предметот на СЈО за прислушувањето „Таргет - Тврдина“. Тој и во сведочењата,...

Лазаревски и Костовски номинирани за наградата на ЕП за свиркачи на годината

Во Европскиот парламент во Стразбур на 29 мај ќе бидат соопштени имињата на добитниците на наградата „Новинари, укажување и бранители на правото на информирање“, која годинава се доделува во чест Дафне Каруана Галиција, малтешката новинарка, која беше убиена со бомба поставена во нејзиниот автомобил во октомври лани. Меѓу номинираните се и Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски,  вработените во МВР кои...

Отворен првиот Истражувачки филмски фестивал Скопје

Со проекција на францускиот истражувачки филм „Да се биде укажувач“ и дебата на тема „Укажувачи: „тајни“ играчи кои може да ја променат историјата“, вчеравечер во киното „Култура“ беше отворено првото издание на Истражувачкиот филмски фестивал Скопје. Големо внимание на дебатата привлече македонскиот укажувач Ѓорѓи Лазаревски, поранешниот началник од УБК, кој ги обелодени таканаречените „бомби“ со што директно влијаеше на промените...

Прв филмски фестивал посветен на истражувачкото новинарство

Платформата за истражувачко нoвинарство и анализи (ПИНА) во соработка со Фондацијата „Фридрих Еберт“ ќе го организира првото издание на Истражувачки филмски фестивал (ИФФС), што ќе се одржи од 3 до 5 ноември во кино „Култура“, Скопје. „Тридневната фестивалска програма вклучува прикажување на документарни филмови, работилници, дискусии и дебати со гости од Македонија, регионот и од светот. Отворањето на првото фестивалско...

Ван Хојте: Имаме добра дискусија, поголемите прашања се затворени

Белгискиот олеснувач Питер ван Хојте во денешната изјава пред Клубот на пратеници рече дека не е песимист како пред неколку часа и дека учесниците во преговорите биле конструктивни. - Имаме добра дискусија, а поголемите прашања се веќе затворени – рече Ван Хојте. Тој додаде дека законот за „бомбите“ повеќе не е проблем за да течат преговорите за изборната регулатива, но не...

Руски авион го нарушил шведскиот воздушен простор

Руски авион вчера го нарушил шведскиот воздушен простор источно од балтичкиот остров Готланд и бил пречекан од два шведски борбени авиони. Ова го изјави портпаролот на вооружените сили на...