fbpx
Таг: мораториум

таг: мораториум

Уставниот суд го укина мораториумот за градење во Општина Центар

Уставниот суд на вчерашната одржана седница ја укина одлуката за забрана за градење во Општина Центар. Со ваквата одлука, се враќаат на сила досегашните детални урбанистички планови (ДУП), по кои ќе може да се гради во оваа скопска општина. „Уставниот суд ја укина Одлуката за начинот на применување на деталните урбанистички планови, бр.08-1859/2 од 27.03.2019 година, донесен од Советот на...

Во Охрид воведен мораториум на градба и усвоен Акциски план за препораките на УНЕСКО

Советот на општина Охрид на денешната седница ја усвои одлуката за времен прекин на донесување и спроведување на урбанистички планови, со што се воведува мораториум за градба во оваа општина. Воедно, советниците одлучија времено да се прекинат и постапките за утврдување правен статус на бесправно изградените објекти во Охрид, а го усвоија и Извештајот и Акцискиот план на владата...

Општина Охрид ќе ги послуша препораките од владата за мораториум за градење

Откако владата на вчерашната седница упати препорака на општините од Охридскиот регион да прогласат мораториум на градежните активности сè до донесување на Планот за управување со природното и културно наследство, како и во рок од 10 дена да изготват акциски план со роковник за спроведување на препораките на УНЕСКО, Општина Охрид денеска преку соопштение објави дека ќе ги почитува...

Арсовски: Наместо Уставен суд, за спорните ДУП-ови треба да одлучува Државниот инспекторат

Времената мерка донесена од Уставниот суд со која се прекинува мораториумот за градење во општина Центар е проблематична за урбанистите. Иван Арсовски, планер-урбанист, посочува дека со одлуките околу спорните урбанистички планови треба да се занимава Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам, а не Уставниот суд. - Да се измени статутот на инспекторатот или да се измени законот со кој е...

„Вистиномер.мк“: Интересот на компаниите во Центар ставен над интересот на сите жители

Претседателката на Советот на Општина Центар, Јана Белчева Андреевска ја даде следата изјава која „Вистиномер.мк“ ја оцени како вистина: Жал ми е да кажам дека се покажува оти јавниот интерес е помалку важен од некои други интереси. Се прави еден правен вакуум во кој граѓаните се ставаат во една незавидна ситуација. Сега се отвора можност да се направи една ненадоместлива штета,...

Општина Центар го продолжи мораториумот за градби до април 2019

Советот на Општина Центар на вчерашната седница го продолжил мораториумот за градби на територија на општината, односно повторно ја донел одлуката за запирање на спроведувањето на деталните урбанистички планови. „Мораториумот за градби за првпат беше донесен на 27 декември минатата година и продолжувањето е со важност до 30 април 2019. Со мораториумот, 31 ДУП се враќаат на повторна доработка, а истовремено...

Макрадули: Има мораториум на ДУП-от во Центар, зградата кај ГТЦ не може да се гради

Заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули, при денешната посета на Цементарница УСЈЕ во рамки на отворениот ден на компанијата, прашан за изградбата на висококатницата кај паркингот пред „Холидеј ин“, рече дека во овој момент ДУП-от има мораториум. - Според изјавата на градоначалникот на Општина Центар не мислам дека е се поизвесно градењето на таа висококатница. Во овој момент, тој ДУП...

Екологисти бараат целосен мораториум за Охридското Езеро

Активистите на Еколошко здружение на граѓани „Фронт 21/42“ по повод 21 јуни Денот на Охридското Езеро денеска до пратениците во Собранието повторно испратија отворено писмо во кое се бара доследна примена на мораториумот за инфраструктурни проекти на крајбрежјето. Здружението „Фронт 21/42“ минатата година до пратениците и надлежните институции испратија такво барање, парафирано со потписи на повеќе од осум илјади граѓани...

Екологистите бараат од владата мораториум за градење на брегот на Охридското Езеро

Еколошките здруженија, „Фронт 21/42“, „ОхридSOS“ и „Еко-свест“ преку отворено писмо побараа од премиерот Зоран Заев итно воведување мораториум на сите крајбрежни и и урбани трансформации во Охридскиот регион, според препораките на УНЕСКО. Во дописот, здруженијата укажуваат на активности на терен кои веќе значат непочитување на препораката од УНЕСКО – како продолжување на изградбата на спорниот хотел во Лагадин, тампонирање, уништување...

„Стоп за цензурата“ и „Бомбите не ги даваме“, порачаа граѓаните пред Собранието

Неколку стотини граѓани денеска се собраа пред Собранието на Република Македонија на протест против најавениот предлог-закон за забрана на објавување на прислушуваните материјали и порачаа „Стоп за цензурата“ и „Не ги даваме бомбите“. Демонстрантите протестот го одбележаа со тоа што на разглас пуштаа дел од „бомбите“ што ги објавуваше лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Билјана Бејкова од Граѓанската платформа „Ајде“...

Ван Хојте: Имаме добра дискусија, поголемите прашања се затворени

Белгискиот олеснувач Питер ван Хојте во денешната изјава пред Клубот на пратеници рече дека не е песимист како пред неколку часа и дека учесниците во преговорите биле конструктивни. - Имаме добра дискусија, а поголемите прашања се веќе затворени – рече Ван Хојте. Тој додаде дека законот за „бомбите“ повеќе не е проблем за да течат преговорите за изборната регулатива, но не...

Предлогот за закон за мораториум на „бомбите“ влегува во изборниот пакет?

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ за донесување закон во Собранието по скратена постапка со кој би се забранило објавувањето на прислушуваните разговори, може да стане дел и од пакетот изборни закони за кои се преговара на средбите на работните групи. Како што дознаваме, вчера, сепак, е постигнат компромис во пакет со изборните закони да се разговара и за законот за забрана...

ЛГБТИ: Мораториум и за Јавното обвинителство

Денеска во 1.15 часот, пред објектот на Основното јавно обвинителство, ЛГБТИ-активистите ќе одржат протестен говор. Како што се вели во објавата за настанот на социјалната мрежа, активистите ќе прогласат мораториум поради неуспешно решавање на нападите врз ЛГБТИ-Центарот за поддршка. „Истрагата можеби сè уште е во тек, но ние веќе не ја признаваме оваа институција за легитимна“, пишува во соопштението на...

ЛГБТИ-заедницата прогласи мораториум на Владата на Груевски

Активистите од ЛГБТИ-заедницата, од Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија и граѓани, денеска прогласија мораториум на секаква соработка со Владата. Тие поставија и посмртен венец пред Владата во знак на револт за начинот на кој таа се однесува кон оваа заедница. Активистите велат дека пред две години, кога почна одбележувањето на Неделата на гордоста, во ЛГБТИ-центарот за поддршка активистите биле...

Бан Ки-мун бара да се врати мораториумот на смртната казна во Пакистан

Да се запрат егзекуциите во Пакистан и да се врати мораториумот на смртната казна, бара Бан Ки-мун, генералниот секретар на ОН. Наваз Шарифи, премиерот на Пакистан, го укина мораториумот на смртната казна, откако пакистанските талибански бунтовници спроведоа рација во училиштето во Пешавар на 16 декември и убија речиси 150 деца. Оттогаш шест лица кои биле осудени за тероризам се обесени,...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...