fbpx

Општина Охрид ќе ги послуша препораките од владата за мораториум за градење

-

Откако владата на вчерашната седница упати препорака на општините од Охридскиот регион да прогласат мораториум на градежните активности сè до донесување на Планот за управување со природното и културно наследство, како и во рок од 10 дена да изготват акциски план со роковник за спроведување на препораките на УНЕСКО, Општина Охрид денеска преку соопштение објави дека ќе ги почитува препораките.

„Општина Охрид ќе ги преземе сите активности во согласност со законските прописи, со цел да се исполнат задолженијата. Општинските надлежни служби ќе ги разгледаат законските можности во однос на владината препорака за прогласување на мораториум на градежните активности до донесување на Планот за управување со природното и културно наследство. По налог на градоначалникот Константин Георгиески, во рок од 10 дена ќе биде изготвен Акциски план со роковник за спроведување на препораките на УНЕСКО. Веднаш по изготвувањето, овој план ќе биде ставен на дневен ред на седница на Советот на Општина Охрид“, се вели во соопштението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...