fbpx

Уапсени десетина лица, меѓу нив и кадри на ВМРО-ДПМНЕ

-

Десетина лица била приведени во нова акција на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција и на МВР за случај за незконско распределување и продажби на државно земјиште.

Како што објавија дел од медиумите, меѓу уапсените бил и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, но и Димитар Димовски, член на Извршниот Комитет на ВМРО – ДПМНЕ, како и Дејан Митревски, актуелен претседател на Општинскиот Комитет во Аеродром.

Уапсен бил и еден вработен во државното правобранителство, петмина вработени во Министерството за транспорт и врски, нотар, вработени во Катастар и еден бизнисмен.

Повеќе детали се најавени за подоцна денеска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Весна Јаневска ја презеде функцијата министер за образование и наука од Јетон Шаќири

Модернизација на образованието и стимулација на научно-истражувачката дејност во Македонија, преку замена на импровизациите и ад хок одлуки со инклузивни долгорочни политики креирани со придонес на сите засегнати страни,...