fbpx
Таг: државно земјиште

таг: државно земјиште

Владата одлучи цената за приватизација на градежното државно земјиште да ја зголеми и до 30 пати

Наместо по почетна цена од 61 денари за метар квадратен, приватизацијата на градежното државно земјиште кај комерцијалните градби ќе се одвива за 13.140 денари за метар квадратен, доколку се реализира во услови на стекнато корисничко право и се спроведува преку Управата за имотно-правни работи, одлучи владата на вчерашната седница на предлог на Министерството за финансии. Од Министерството за финансии информираат...

МВР со кривични пријави за две лица од Велешта: Узурпирале државен имот, палеле трски и го загадиле Охридското езеро

Узурпирале државен имот, палеле трски во езерото и со насипување на градежен шут и земја ги загадиле водите на Охридското езеро. Министерството за внатрешни работи (МВР) поднесе кривични пријави против две лица од струшкото село Велешта. Тие се обвинети за кривичните дела „узурпација на недвижности“ и „загадување на животната средина и природата“. „ОВР Струга поднесе кривична пријава против Е.К.(42) и...

Рокот за плаќање на годишна закупнина за државно земјоделско земјиште се продолжува до 12 ноември

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, МЗШВ, одлучи рокот за плаќање на годишната закупнина за државно земјоделско земјиште за 2019 година, да се продолжи до 12 ноември 2020 година. Целта, како што истакна министерот за земјоделие, шумарство и водостопанство Трајан Димковски е да им се помогне на земјоделците и на стопанствениците од агросекторот, во оваа вонредна состојба, и да...

Уапсени десетина лица, меѓу нив и кадри на ВМРО-ДПМНЕ

Десетина лица била приведени во нова акција на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција и на МВР за случај за незконско распределување и продажби на државно земјиште. Како што објавија дел од медиумите, меѓу уапсените бил и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, но и Димитар Димовски, член на Извршниот Комитет на ВМРО – ДПМНЕ, како и...

Повторно може да се поднесуваат барања за приватизација на градежно земјиште

Граѓаните од вчера повторно можат да поднесуваат барања за приватизација на градежно земјиште во државна сопственост во Управата за имотно правни работи. Вчера стапија на сила измените на Законот за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост, со кои граѓаните повторно може да поднесуваат вакви барања, откако на 15 декември 2014 година истече претходниот рок. Со барањето треба да...

Наскоро јавен оглас за доделување земјоделско земјиште на сточари

Заинтересираните сточари наскоро ќе може да аплицираат за државно земјоделско земјиште за производство на сточна храна, кое ќе се доделува под закуп на 15 години. Одлуката да се распише огласот ја донела Владата на вчерашната седница. Според планот, вкупната површина што ќе се понуди е 517 хектари, кои се распоредени во регионите на Берово, Велес, Гостивар, Дебар, Куманово, Кавадарци, Неготино,...

Мицкоски: Зоран Заев преку посредник му продал државно земјиште за зграда на Вице Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Кристијан Мицкоски денеска обвини дека премиерот Зоран Заев, додека бил градоначалник на Струмица, продал на струмички бизнисмен огромна квадратура државно земјиште кај поранешната касарна, кое на крајот завршило во рацете на неговиот брат Вице Заев и на фирма во која член на Управен одбор е нивниот братучед, Трајче Заев. Според Мицкоски, спорно е тоа што на јавното...

Обвинителство: Приведени 24 лица поради незаконско доделување земјиште и субвенции

Вкупно 24 лица од  Скопје, Тетово, Гевгелија и од Валандово се приведени денеска во акција на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција спроведена со МВР. Приведените се осомничени за злоупотреба на службена положба и овластување во врска со доделување државно земјиште и субвенции, соопшти Јавното обвинителство на Република Македонија. Надлежен јавен обвинител донел наредба за спроведување истражна...

За два денари поевтинуваат бензините од полноќ

Бензините и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два денари по литар, а цената на дизелот и на мазутот останува иста. Ова го одлучи...