fbpx
Таг: катастар

таг: катастар

Продаден недвижен имот вреден 693 милиони евра во 2020 година

Вкупно 25.232 трансакции се евидентирани во базата на регистарот на цени и закупнини на недвижности во периодот јануари-декември 2020 година, од кои 18.755 се однесуваат на продажби на недвижности, а 6.477 на закупи на недвижен имот, покажуваат податоците од годишниот извештај за работењето на Агенцијата за катастар на недвижности. Податоците на Катастарот откриваат дека во минатата година е продаден недвижен...

Благ пораст на цените на становите во екот на кризата од корона вирусот

Зголемување на цените на становите има во второто тримесечје од годинава кога се разгоре кризата од корона вирусот, а забележително е дека цените растат иако понудата на станови ја надминува побарувачката. Според податоците на Народната банка, во вториот квартал на 2020 година, цените на становите во Скопје бележат годишен раст од 1,4 отсто, што претставува мало забавување во споредба со...

Корона вирусот го „зарази“ и пазарот на недвижности

Намалување на продажбата на новите станови има во првите три месеци од годинава, како и забележителен пад на купопродажбите кај сите недвижнoсти во минатиот месец, кога разгоре епидемијата на корона вирусот и беше прогласена вонредна состојба. Новите податоци од регистарот на цени и закупнини на Агенцијата за катастар на недвижности откриваат дека во периодот јануари - март 2020 година во...

Непродадени 6.368, а се градат 11.950 нови станови

Во периодот јули - септември 2019 година, на целата територија на државата се продадени 674 новоизградени станови што е за 195 станови повеќе од второто тримесечје, годинава, покажуваат најновите податоци на Агенцијата за катастар на недвижности. Заклучно со септември, на целата територија на државата има 6.368 станови кои се изградени, а сè уште не се продадени и се нудат на...

Обвинителство почна истрага против 11 лица поради Шпанските скали и парцела за хотел

Поради малверзации и неизвршување службена должност во врска со две парцели за хотел и за Шпанските скали во строгиот центар на Скопје, но и за уште една поголема парцела за хотел, Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, по добивањето 11 кривични пријави од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР, почна истрага. За сите...

Уапсени десетина лица, меѓу нив и кадри на ВМРО-ДПМНЕ

Десетина лица била приведени во нова акција на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција и на МВР за случај за незконско распределување и продажби на државно земјиште. Како што објавија дел од медиумите, меѓу уапсените бил и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, но и Димитар Димовски, член на Извршниот Комитет на ВМРО – ДПМНЕ, како и...

Непродадени стојат 5.000 станови, а се градат над 10.000 нови (инфографик)

Не стивнуваат реакциите во јавноста по најавата дека висококатници ќе се градат на паркингот спроти Градскиот трговски центар во Скопје кои ќе уриваат нови рекорди во височина по објектите на „Џеваир“ во општина Аеродром. Кој ќе ги купува овие станови и дали на пазарот воопшто има потреба од толкава станбена експанзија ако сега зад трговскиот центар „Рамстор“ исто така...

Канцеларии на Катастар и во Македонска Каменица и во Чашка

Агенцијата за катастар на недвижности на Република Македонија отвори две нови канцеларии, во Македонска Каменица и во Чашка. Граѓаните на овие две општини досега  мораа да патуваат во блиските градови за да извадат имотен лист или да направат каква било измена во податоците. Во двете нови канцеларии ќе се вршат вообичаените постапки од сферата на недвижностите.

Гасификацијата и законот за оружје денеска на владина седница

Владата денеска ќе ја одржи 60. редовна седница која ќе почне во 15 часот, по завршување на 59. тематска седница посветена на младинските политики, информираат од таму. На денешната владина седница ќе биде разгледана и информација за рокот и проблемите при реализација на сите проекти од примарната гасификација, како и за секундарното гасифицирање во државата. На предлог на Министерството за внатрешни...

Нова кривична пријава за поранешниот градоначалник на Крива Паланка

СВР Куманово поднесе кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување против поранешниот градоначалник на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски и против поранешниот директор на средното училиште „Ѓорче Петров“ во Крива Паланка. Ова за Алексовски е трета кривична пријава, а за директорот на училиштето втора. Во кривичната пријава до СВР Куманово до Основното јавно обвинителство - Куманово се вели дека...

Се намалува цената на катастарските услуги

На денешната седница Владата го усвои предлогот за измена и за дополнување на тарифникот на услугите што ги дава Агенцијата за катастар. „Владата ја усвои информацијата на Агенција за катастар на недвижности за изменување и за дополнување на тарифникот за висина на надоместокот за повеќе услуги на катастарот. Со предложените измени, цените на услугите на Агенција за катастар на недвижности за...

Катастарот воведе нова услуга со која се скратува времето за регистрација на имот

Катастарот воведе нова услуга со која се скратува времето и постапката за пренесувањето на недвижност од едно на друго лице и регистрација на имот. Со сегашните измени постапката се извршува во три чекори за шест дена, за разлика од порано кога постапката се извршуваше во седум чекори и траеше 30 дена. Разликата во цената со постоечката постапка е од 3.000...

Агенција за катастар: Повеќе жители се водат на една адреса зашто нема адресен регистар

Директорот на Агенцијата за Катастар, Славчо Трпески, при денешната посета на Општина Јегуновце посочи дека примерите од избирачкиот список каде на една адреса се запишани повеќе лица не биле реални. Според него, голем дел од жителите од селските средини се без урбанистички планови. Поради тоа жителите се водат најчесто на една адреса. - Морам да напоменам дека адресниот систем во Македонија...

СВР Охрид со кривична пријава за пет лица за повеќе казнени дела

Поради сомневање дека сториле повеќе казнени дела, СВР Охрид поднесе кривична пријава против пет лица. Како што се наведува во соопштението, поднесена е пријава против М.М. (61), вработена во одделението за катастар на недвижности Охрид, поради основан сомнеж дека извршила компјутерска измама и ги злоупотребила службената положба и овластување. Покрај неа, СВР охрид поднел кривична пријава и против едно засега непознато лице вработено во Општина Охрид, за кое, исто...

Имотен лист ќе може да се вади преку интернет

Катастарот воведе нов дистрибутивен систем, со помош на кој граѓаните и правните лица ќе можат да извадат имотен лист од дома. Имотен лист во електронска форма ќе чини 150 денари, а доколку се порача преку дистрибутивниот систем во хартиена форма, ќе изнесува 183 денари и уште 70 денари за поштенски трошоци. - Дистрибутивниот систем ќе биде достапен на интернет 24 часа...

Катастарот утре и задутре нема да прима барања и да издава податоци

Агенцијата за катастар на недвижности утре и задутре нема да работи. Агенцијата во соопштение пишува дека утре и задутре електронскиот шалтер, како и шалтерите во Центарот за катастар на недвижност - Скопје и во одделенијата за катастар на недвижности низ Македонија нема да бидат во можност да примаат барања и да издаваат податоци. „Агенцијата за катастар на недвижности ќе изврши надградба...

Со лажен документ пријавил земјиште во катастар

МВЕ до Обвинителството поднесе кривична пријава против лицето В.Л. (55) од Скопје поради постоење основан сомнеж дека фалсификувал исправа. Од судија на претходна постапка на пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од осум дена. Пријавениот со намера да се стекне со противправна имотна корист од продажба на недвижен имот, набавил лажна службена исправа - пресуда од Основен суд Скопје...

Отворање на катастарски шалтер во Драчево

Агенцијата за катастар на недвижности денеска заедно со Општина Кисела Вода ќе отвори шалтер во населбата Драчево. Како што наведуваат од Агенцијата, со отворањето на трајниот шалтер, жителите на Драчево и на околината ќе можат полесно да дојдат до катастарски услуги.

Отворени денови на катастарот во Крушево, Демир Хисар и во Дебар

Во организација на Агенцијата за катастар на недвижности, денеска во Крушево, Демир Хисар и во Дебар ќе одржи отворен ден со граѓаните. Во рамки на отворениот ден, граѓаните ќе можат да постават прашања и да се информираат за сите проблеми и за прашања од областа на катастарот.

Промоција на контакт-центарот за катастар

Агенцијата за катастар на недвижности на Република Македонија ќе го презентира проектот Контакт-центар за нови решенија, кој треба да обезбеди поголема достапност и пристапност на граѓаните до катастарските услуги. Истовремено, Агенцијата ќе го промовира и прашалникот за јавно мислење, насловен „Вашето мислење за нас до подобра услуга за вас“.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...