fbpx
Таг: зголемени плати

таг: зголемени плати

Просечната нето-плата во октомври се искачила на 38.843 денари

Просечната нето-плата во октомври 2023 година се зголемила за 17,3 отсто во споредба со истиот месец лани и изнесувала 38.843 денари, соопшти денеска Државниот завод за статистика. „Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување (26,2%), Снабдување со вода; отстранување на отпадни води, управување...

Контраспин: Никако да се брцне во „медот“ на функционерите

Платите на функционерите експресно се покачија – само неколку дена по Oдлуката на Уставниот суд, ама никако да се намалат. Законот, најавен уште во април, сè уште се крчка. Работна група трага по издржливо и фер решение за вреднување на трудот на нашите функционери. Откако ќе се најде такво решение треба да биде усвоено на Влада, да ја мине...

Судската администрација преку протести во Скопје побара зголемување на платите

Два протести во ист ден на судската администрација се случува денеска во Скопје, со барање за зголемување на платите за 78 отсто. Едниот протест го организира Независниот синдикат на судска администрација, додека другиот Синдикатот на работниците од управата, правосудните ограни и здруженијата на граѓани (УПОЗ). Двата протести се организираа на различни локации, односно пред Кривичниот суд, Министерството за правда,...

Платите на наставниците од месецов се зголемуваат за 15 отсто

Платите на наставниците и на другите вработени во основните и средните училишта од месецов ќе се зголемат за 15 отсто. Министерот за образование и наука Јетон Шаќири и претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) Јаким Неделков потпишаа спогодба која предвидува зголемување на платите на вработените во основните и средните училишта за 15 отсто, почнувајќи од...

Синдикатите и Министерството за здравство постигнаа договор за покачување на платите

Синдикатите од здравство кои неколку часа пред најавениот протест, беа на средба во Министерството за здравство, велат дека постигнале договор. Според договореното, бруто покачување со мартовската плата од три илјади денари ќе имаат сите сестри, а две илјади денари за сите останати од помошно-техничкиот персонал, администрација и доктори. Ова го изјави Предраг Серафимовски, потпретседател на Синдикатот на Клинички центар по...

Вработените на УКИМ ќе добијат значително повисоки плати, соопшти Сојузот на синдикати

УКИМ
Собранието на РСМ, односно претседателот Талат Џафери и претседателот на Сојузот на синдикати проф. д-р Ангел Ристов денеска потпишаа колективен договор со кој во 2024 и во 2025 година сите вработени на најстариот универзитет во државата „Св. Кирил и Методиј“, ќе добијат значително повисоки плати. Како што за Мета.мк вели проф. Ристов, се чека одлуката за колективниот договор да...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...