fbpx
Таг: занаетчии

таг: занаетчии

Утре отворање на изложбата „Жени во занаетчиство“ по повод Деновите на занаетчиството

Во чест и обележје на Деновите на занаетчиство, утре во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски ќе биде отворена изложбата „Жени во занаетчиство“ чијшто покровител е сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска. Изложбата ќе се отвори во 16:30 часот. На отворањето свои обраќања ќе имаат сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, амбасадорката на САД...

Град Скопје ќе дава субвенции до 50.000 денари за поддршка на традиционалните занаети

Градот Скопје објави јавен повик за субвенционирање на скопските занаетчии, за набавка на потребни алати и репроматеријали за занаети во изумирање, со цел да го поттикне развојот на традиционалните занаети. Средствата се во износ од 80 отсто од  вредноста на алатитe и репроматеријалите, но не повеќе од 50.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход. „Субвенциите важат и...

Занаетчиите и транспортерите бараат дополнителни мерки за помош од владата

Предлози за усвојување на нови мерки до владата испратија занаетчиите и транспортерите како едни од најпогодените од кризата со корона вирусот во земјава. Од Занаетчиската комора бараат ослободување од плаќање придонеси додека трае пандемијата со корона вирусот, субвенционирање на платите за сите занаетчии, ослободување од плаќањето аконтација на данокот за личен доход, како и вклучување на занаетчиите во кредитните...

Корона вирусот ќе стави клуч на скопската чаршија, занаетчиите остануваат без работа

Здравствената криза која ја зафати Македонија со појавата на корона вирусот тешко ги погоди стопанството, бизнисите и трговијата. Старата скопска чаршија, која до пред овој период беше место каде се среќаваа сите возрасни групи и едно од главните места за странските туристи, денес изгледа како напуштено место, пишува „Порталб.мк“. Повеќето бизниси и дуќани се затворени, а тие што се отворени...

УЈП: Во најкраток рок да се плати персоналниот данок на доход

Доколку граѓаните не извршиле плаќање на утврдените даночни обврски за персонален данок на доход за 2015 година и за претходни години врз основа на годишна даночна пријава или за 2016 година врз основа на аконтативна даночна пријава, тоа да го сторат во најкраток можен рок, порачуваат од Управата за јавни приходи (УЈП). Оттаму прецизираат дека укажувањето се однесува и за самостојните вршители...

„Охрид крафт експо“ за побогата туристичка понуда

Денеска и во наредните два дена, на плоштадот „Крушевска Република“, кај стариот охридски чинар,  ќе се одржува Манифестацијата „ Охрид крафт експо“, како нова форма за збогатување на туристичката понуда. Искусни занаетчии ќе понудат дел од своите уникатни ракотворби, особено интересни за странските туристи, бидејќи тоа е дел од богатата традиција и културата. Традиционалното занаетчиство, на овој начин, станува дел од...

Потпишан договорот за уредување на дуќаните во Старата скопска чаршија

Ќе почнат активностите за реализација на проектот за уредување на излозите во Стара чаршија, откако денеска министерот за економија, Беким Незири, заедно со претседателот на здружението „Еснаф“, Бејтула Морина, денеска во Домот на занаетчии потпишаа договор за реализација на проектот. Станува збор за проект кој Министерството за економија го предвиде во програмата за развој на туризмот за 2015 година, а чија...

Занаетчиите ќе се лиценцираат и ќе се организираат во комори

Лиценци за секој занаетчија, електронски занаетчиски регистар и воведување на категоријата чирак, содржи предлог-законското решение за занаетчиство усвоено од Владата. Занаетчиските комори бараат и основање на општински занаетчиски комори, ако во општината има 350 занаетчии. Министерот за економија, Беким Незири, истакна дека со лиценцирањето на занаетчиите, секој од нив ќе го штити својот производ и занает и ќе биде одговорен за...

Нема бесплатен јавен превоз за сите граѓани

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашната градоначалничка на Скопје, Данела Арсовска:   Ветување: Бесплатен јавен автобуски превоз Сообраќајниот хаос во Скопје ќе биде...