fbpx
Таг: Закон за јазиците

таг: Закон за јазиците

Порталб: Нема одговорност за патните табли за Албанија од времето на Енвер Хоџа и за непочитувањето на двојазичноста

Иако поминаа неколку години од усвојувањето на Законот за двојазичност во земјава, којшто гарантира употреба на албанскиот јазик во сите органи на централната власт, неговото спроведување е на незадоволително ниво. Непримената на законот се забележува на информативните табли по патиштата, во градовите со албанско мнозинство, па сè до администрацијата и судството. Загрижува фактот што после толку години на некои...

Порталб: Vakcinacija.mk не функционира на албански, од Министерство за здравство велат ќе биде

Министерството за здравство (МЗ) ја пушти во употреба веб-страницата на која можат да се пријавуваат граѓаните што сакаат да се вакцинираат, но таа е само на македонски јазик, а не и на албански, известува Порталб.мк. Од Министерството за здравство рекоа дека се работи на верзијата на албански јазик, но не кажаа кога ќе биде готова. „Ние вчера ја пуштивме во употреба,...

Се подготвува закон за државен инспекторат за употреба на јазиците

Министерството за правда подготвува предлог на закон за Државниот инспекторат за употреба на јазиците. Во објавата на Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР) се вели дека формирањето на инспекторатот е во согласност со член 20 од Законот за употреба на јазиците, каде се предвидува овој орган да функционира во состав на Министерството за правда. Целта на формирањето на инспекторатот...

Осум чекори за да почне да работи Агенцијата за албански јазик (инфографик)

Основањето на Агенцијата за спроведување на Законот за употреба на јазиците сè уште е во почетна фаза. По назначувањето на Илбер Села за директор, во рок од две недели, според него, ќе биде изработен планот за систематизација, пишува „Порталб.мк“. Портпаролот на Владата, Мухамед Хоџа, ги објасни постапките за регистрација на Агенцијата во Централниот регистар. - По назначувањето на директорот, следат други процедури...

Новите печати ќе бидат и со новото име и според Законот за употреба на јазиците

По налогот од Владата од пред неколку дена сите државни институции во својата работа и во различните документи да почнат да го употребуваат новото име на земјава - Република Северна Македонија, од Илинденска број 2 стаса ново задолжение - да се изработат нови печати во склад со законот за употреба на јазиците. Како што објасни владиниот портпарол Муамет Хоџа, на...

Мицкоски: По атентатот врз Македонија, со коалицијата ќе поднесеме пријави и претставки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски синоќа, по средбата со претседателите на партиите од коалицијата „За подобра Македонија“ порача дека добил поддршка за поднесување кривични пријави  и уставни претставки донесувањето на уставните измени и за објавувањето на Законот за јазиците во Службен весник. Toj посочи дека и останатите лидери се согласил со оценката претходно искажана од ВМРО-ДПМНЕ, дека со овие...

Преводот на државјанството на албански е погрешен велат експертите

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што се користи со години и како што се повторно се инсистира да се пишува - „Maqedonisë” (македонско). Ова е оценката на експертите за тоа колку се почитуваат стандардите на албанскиот јазик при преводот од македонски  на...

Груби: ВМРО-ДПМНЕ први да постават двојазична табла на своето седиште

Пратеникот на ДУИ и претседател на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, на прес-конференција во Собранието порача дека Законот за јазиците денеска стапува на сила и дека ВМРО-ДПМНЕ треба да се надмине себеси и да биде првиот фактор што ќе постави двојазична табла. Тој рече дека институциите веднаш треба да се придружуваат до законските одредби и да ги применат....

Иванов: Законот за јазиците и ратификацијата се објавени противуставно

Објавувањето на Законот за употреба на јазиците и на Законот за ратификација на спогодбата од Преспа во Службен весник без потпис на указ од Претседателот на Република Македонија се противуставни, порача претседателот на државата, Ѓорге Иванов во писмено обраќање. Тој вели дека постапката да се објават двата закона е основа за кривично гонење. „Со доставувањето на овие два закона во Службен...

Претседателот Ѓорге Иванов стана фуснота на објавениот Закон за јазици

По долгогодишната практика на некои држави и меѓународни организации при користење на името Република Македонија да додаваат и фуснота во која се објаснува дека Македонија има спор со Грција, која не го признава нејзиното име, и дека во Обединетите Нации земјава се води како Поранешна Југословенска Република Македонија, сега и претседателот на државата Ѓорге Иванов стана - фуснота. Имено, по...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави против потписниците на Договорот со Грција

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави за креаторите и потписниците на Договорот со Грција и за Законот за јазиците, најави Александар Николовски, потпретседател на партијата. Според Николовски, иако веројатно дека судството и обвинителството нема да одговорат на нивните пријави, некои дела не застаруваат, па тој сепак порачува дека во иднина „некое независно правосудство ќе мора да ги извади од фиока овие...

Мицкоски: Објавувањето на Законот за јазици без потпис на Иванов е ново кривично дело

По изјавите на претседателот на Собранието Талат Џафери дека Законот за јазици ќе го објави во Службен весник, преку социјалните мрежи се огласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој вели дека објавување на Закон за јазици без потпис од претседателот на државата претставува ново кривично дело за кое доколку се случи сега или подоцна, одговорност мора да има. - Во...

Заев: Кога ќе заживее Законот за јазици, ќе се види дека нема ништо страшно

Блокирањето на Законот за употреба на  јазици значи дека некој се плаши овој закон да заживее, бидејќи кога ќе заживее ќе се види дека сите стравови што се шират биле лаги, рече премиерот Зоран Заев денеска одговарајќи на новинарско прашање по конститутивната седница на Комитетот за земјоделство и безбедност на храна. – Одлуките што ги носи Собранието мора да заживеат....

Заев: Постои можност СДСМ да побара Уставен да реши за потписот на Иванов за законот

Една од можностите во ситуација кога претседателот не го потпишува Законот за јазиците е и пратеничката група на СДСМ да поднесе иницијатива до Уставниот суд за да се разгледа дали претседателот Ѓорге Иванов го почитува Уставот, рече премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција, на која ја соопшти владината одлука да го...

И по седум дена, Законот за јазиците е во лимбо, ги чека „варијантите“ на Џафери

По седум дена откако во Собранието на Република Македонија беше изгласан Законот за употреба на јазиците, а претседателот Ѓорге Иванов, одби да го потпише Указот за неговото стапување на сила сè уште е нејасно што и како понатаму. Ваква ситуација не е предвидена со Уставот, кој, иако вели дека претседателот по второто усвојување во Парламентот го потпишува законот, не кажува што ако...

Веб-страницата на Собранието со целосно функционална верзија на албански јазик

Неколку дена откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците, веб-страницата на Собранието има и целосно функционална албанска верзија, како и верзии на англиски и на француски, пишува „Порталб“. Иако и претходно имаше албанска верзија на собраниската веб-страница, многу од содржините од македонската верзија ги немаше и на албански. Веб-страницата на претседателот на државата Ѓорге Иванов е со македонска и англиска...

ЛП: Законот за јазиците е неважечки

Либерална партија (ЛП) смета дека Законот за употреба на јазиците е донесен вон процедура и дека не е важечки, образложувајќи дека ситуацијата е таква поради прекршувањето  на процедурата. Од партијата велат дека откако претседателот на Република Македонија не го потпиша указот при првото изгласување, Собранието имало рок од 30 дена за да ги усвои амандманите и да го изгласа или...

МВР: Пендрек и камења пронајдени кај демонстрант пред Собрание

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека вчера околу 20.45 часот пред Собранието на Република Македонија при преглед на 27-годишниот Д.Г. (27) од Скопје пронајден бил пендрек и камења. Полицајците што го претресле, го спровеле 27-годишникот во полициска станица Центар за понатамошна постапка.

Осум можни сценарија околу судбината на Законот за јазиците

Вчера со 64 гласа и во тензична атмосфера, на раб на физичка пресметка, беше изгласан Законот за јазиците во трето читање, откако еднаш претседателот Иванов одби да го потпише. Шефот на државата и синоќа во обраќање до јавноста изјави дека „Уставот и совеста не му дозволуваат да го потпише Указот за прогласување на Законот“. Од сите страни стигнуваат реакции во кои или се поздравува или...

РИА: Законот за јазиците не е базиран на докази и не заслужува поддршка

Процесот на носење на Законот за употребата на јазиците во Република Македонија не е базиран на докази, не е инклузивен и не ги надминува политичките мотиви, што Законот го лишува од општа јавна и политичка поддршка, порачаа дел од организациите - членки на Мрежата за подобра легислатива „Мрежа РИА” и организациите подгрантисти на проектот „Проценка на влијанието на регулативата...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...