fbpx
Таг: возила

таг: возила

Почнаа редиците за налепниците NMK, збунети и граѓаните и вработените во станиците за технички преглед

Почнаа редиците за налепниците NMK кои македонските граѓани од вечерва на полноќ треба да ги имаат на регистарските таблици на возилата, согласно една од многуте обврски кои произлегуваат од Преспанскиот договор. Во една од станиците за технички преглед кои ги посети Мета.мк налепниците во 9 часот изутрина сè уште не беа пристигнати. Таму ни рекоа дека не знаат дали и...

Налепниците NMK за возилата пристигнаа еден ден пред да станат задолжителни

Од утре, 12 февруари, регистарските таблички на возилата мора да имаат налепница NMK. Но, во петокот, од нашата проверка низ неколку станици за технички преглед, тие сè уште не беа пристигнати, а од Министерството за внатрешни работи вчера ни одговорија дека тие се веќе распределени. Сепак, станиците за технички преглед вчера работеа до 16 часот, а денеска не работат. Ова...

Повеќе од 2 милиони евра ќе чинат регистарските таблици и налепниците со ознаката „НМК“ на возилата

Министерството за внатрешни работи ја заврши постапката за набавка на регистарски таблици и налепници на возилата со новата ознака „НМК“. На Бирото за јавни набавки објавен е договорот кој тежи 2,2 милиони евра, а тендерот го добила групација од понудувачите Квантум ДООЕЛ и германската „ЕХА Хофман интернационал“. Договорот меѓу МВР и компаниите ќе се спроведува во период од три години. Според...

Зимската опрема од денеска задолжителна во возилата

Носењето зимска опрема во возилата од денеска е задолжително, потсетуваат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Без оглед на актуелната временска состојба, од 15 ноември возилата кои учествуваат во јавен сообраќај на патиштата задолжително треба да поседуваат пропишана зимска опрема, согласно Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата. Оваа обврска за возачите трае до 15 март. За да се избегне казнување на...

За да се влезе во гаражата на Поликлиниката „Бит Пазар“ мора да се бара дозвола од узурпаторите

Сè додека не реагираат институциите, приватните лица ќе продолжат незаконски да собираат пари од граѓаните на дивиот паркинг зад Поликлиниката „Бит Пазар“, објави „Порталб“. Од Министерството за здравство (МЗ) не кажуваат дали ќе преземат мерки против одговорните лица на Поликлиниката, кои не реагирале во врска со узурпирањето на просторот зад нивниот објект, кој оваа институција го користела за свои...

Владата одлучи: За возилата ќе има налепници „НМК“, а не нови регистaрски таблички

Владата на денешната седница ја разгледа и ја усвои Информацијата во врска со потребата од ставање налепници со „НМК“ ознака на веќе постоечките регистарски таблици на возилата, предложена од Министерството за внатрешни работи. Од Владата велат дека со ставањето налепница на регистарските таблици, од една страна, во целост ќе се почитува обврската за означување на новиот код на Република Северна...

Немаме автопат, но на Коридорот 8 имаме повеќе возила отколку на Коридорот 10 [инфографик]

Изградбата на Коридорот 8 кон запад за Македонија во моментов е поисплатлива инвестиција од патниот Коридор 10. Податоците од автоматското и рачното броење на возилата на патните делници на овие два коридора што минуваат низ земјава покажуваат дека на патиштата од Скопје до македонско-албанската граница има поголема фреквенција на возила од патниот Коридор 10. Сепак, Македонија пред неколку години...

Регистарските таблички со ознака „МК“ треба да бидат заменети најдоцна до февруари догодина

Министерството за внатрешни работи (МВР) информираше дека сите сопственици на возила – граѓани и правни субјекти, имаат обврска заклучно со 12 февруари 2024 година да извршат промена на регистарските таблички со онака „МК“ со ознаката „NMK“. МВР потсетува на Законот за возила, согласно кој сите сопственици на регистрирани возила се должни да ги заменат регистарските таблици што ја содржат буквената...

ЕУ ќе воведе ЕУРО 7 стандарди на моторите за намалување на загадувањето од возилата

Европската Комисија (ЕК) предвидува нови ЕУРО 7 стандарди за моторите на возилата, со кои ќе се намалат емисиите на издувни гасови и ќе се подобри квалитетот на воздухот во земјите-членки на ЕУ, информираат од ЕК. Комисијата денеска го презентираше предлогот за намалување на загадувањето на воздухот од новите моторни возила што ќе се продаваат во ЕУ за да се исполни...

Дизелот поевтин за 1,5 денар по литар, безоловниот бензин поскап за половина денар

Регулаторната комисија за енергетика денеска донесе одлука со која ќе поевтинат дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство, додека ќе поскапе 95-октанскиот бензин. Според денешната одлука, во однос на одлуката за цените од 28 октомври годинава, тврдат од Регулаторна, референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар бележат зголемување во просек: кај бензините за 0,870 отсто, кај дизелот намалување за 1,202...

Набавени нови 14 возила со пумпи за гасење пожари за општините

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со вицепремиерот Артан Груби и министерката за одбрана, Славјанка Петровска присуствуваа на настанот „Цивилна заштита помеѓу институциите и граѓаните“ во организација на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). На настанот беше извршена церемонија на предавање на возила со пумпи за гасење на пожар на 14 општини и беа одржани показни вежби за активностите за помош...

Општина Тетово воведе зонско паркирање, половина на улица половина на тротоар

Отежнато е минувањето за пешаците по тротоарите во горниот дел од улицата „120“, кај Зеленото пазарче во Тетово, бидејќи покрај узурпацијата од страна на тамошните продавачи, Општина Тетово со согласност на СВР Тетово воведе зонско паркирање кое половината е на тротоар. Од СВР Тетово велат дека пред да биде ставен во функција, ќе се провери дали паркингот е направен...

Мнозинството возила возат на нафта, државата нема субвенции за уреди на плин, општините спијат [инфографик]

Министерството за економија годинава нема да додели субвенции за вградување на плински уреди во возилата, бидејќи со антикризните мерки Владата одлучи да ги пренамени средствата предвидени за оваа намена. Општините исто така не доделуваат средства на граѓаните за промена на погонското гориво на кое се движат старите возила, а статистичките податоци покажуваат дека расте бројот на возила кои се...

Проблемот со дивите депонии во Скопје повторно го третираме во „Шорткат“

По половина година, во новата епизода на „Шорткат“ повторно го третираме проблемот со дивите депонии во Скопје. Обиколивме неколку локации низ главниот град, а она што го забележавме на овие места ќе може да го гледате вечерва на нашите канали на социјалните мрежи од 19 часот. Во „Шорткат“ информираме и за рекордниот број на ученици-повторувачи во средните училишта во земјава,...

Бегалците од Украина нема да плаќаат гранично осигурување на влез во нашата земја

Националното биро за осигурување (НБО) од својот гарантен фонд ќе ги покрие сите евентуални штети од украински возила што превезуваат бегалци до 30 јуни годинава. Одлуката ја донесоа со консензус сите 11 компании за неживотно осигурување, соопшти денес Агенцијата за супервизија на осигурување. Сите лица со статус на бегалци од Украина на влез во нашата земја ќе бидат ослободени од...

МВР изрече 203 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (05.10.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 203 возачи. „Од нив, 16 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со...

Забраната за увоз на половни возила под ЕУРО 5 стандарди се одложува за 2022 година

Ветувањето на министерот за економија Крешник Бектеши од јануари дека Македонија годинава ќе го забрани увозот на половни возила со под ЕУРО 5 стандарди на емисија на издувни гасови сепак нема да се оствари. Наместо годинава, најновите информации од Министерството за економија се дека забраната за увоз на возилата постари од 10 години би се вовела во 2022 година. „Во...

За една деценија регистрирани дополнителни 150.000 возила, најголем дел половни [инфографик]

Од 350.762 регистрирани возила во 2012 година до 500.633 возила со македонски регистарски таблички лани. За помалку од една деценија, бројот на возила што сообраќаат на патиштата во земјава е зголемен за дури 150.000. Најзагрижувачки е што станува збор за половни возила со високо ниво на загадување. Стапката на моторизација на македонските граѓани забрзано расте од година во година,...

Бугарија и Словенија испраќаат помош во земјава за гаснење на пожарите

Откако Србија во текот на вчерашниот ден се одлучи да испрати четири хеликоптери за гаснење на пожарите во земјава, најавено е дека помош денеска ќе пристигне од Бугарија и Словенија. По вчерашниот телефонски разговор меѓу министерката за одбрана Радмила Шекеринска и нејзиниот словенечки колега Матеј Тонин, се реализира ветувањето за помош при справувањето со пожарите во Северна Македонија. Словенија испраќа...

Бектеши: Субвенции до 300 евра за граѓаните кои во возилата ќе вградат уред на плин или метан

Сите граѓани кои имаат возила не постари од 2005 година, од утре ќе можат да купат и да вградат уред на погон на течен гас (ТНГ), метан или друг вид на алтернативно гориво во возилата, при што ќе остварат поврат од 50 проценти од трошокот, но не повеќе од 18.000 денари, информираше на денешната прес конференција, министерот за економија,...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...