fbpx
Таг: вино

таг: вино

Донесени програмите за финансирање земјоделски производители на храна и за микроземјоделски производители на вино

Владата вчера ја донесе Програмата за финансирање на земјоделски производители на храна за 2024 година и Програма за финансирање микроземјоделски производители на вино за 2024 година. Со овие програми, велат од Владата, се обезбедува грант поддршка до 10.000 евра за малите производители на храна и за малите винарии, како и поддршка за набавка на опрема за производство. Од Владата информираат дека...

Лозарите со новиот закон за вино првпат добиваат гарантирана цена на винското грозје

Владата на денешната владина седница, на предлог на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство го прифати новиот Закон за вино. „Како министерство имајќи предвид дека земјите членки на ЕУ се најголемиот пазар за извоз на вино од Република Северна Македонија и со цел непречено да се зголеми и олесни извозот на македонско вино и производи од вино, министерството пристапи кон...

Винопедиа – онлајн винска карта за 250 македонски винарии

Винопедиа е првата македонска винска енциклопедија и винска географска карта која содржи 250 винарии од земјава и од денеска е јавно достапна онлајн. На нејзе се геолоцирани и дигитално мапирани винариите од земјава, а содржи и дополнителни информации за повеќе угостителски објекти. Дури 167 од винариите се всушност семејни винарии управувани од физички лица. Во соработка со НУК - Независната...

Викендов во Кавадарци се одржа 12-тото издание на Фестивалот на младо вино

По повод месецот на виното и традиционалното одбележување на производството на вино, изминатите три дена се одржа 12-тото издание на Фестивалот на младо вино на Винарската визба „Тиквеш“. По минатогодишното онлајн издание, оваа година беше овозможена посета на голем број на јавни личности, претставници од различни сектори и институции и соработници на винаријата да присуствуваат на настанот преку долгогодишниот...

За сите љубители на виното – започна петтата винска дегустација Винодонија

Препознатливиот традиционален настан, Винодонија оваа година беше организиран во хотелот „Лимак“, започнувајќи од вчера, со програми кои продолжуваат и во текот на денешниот ден. Винскиот фестивал беше свечено отворен вчера попладне, а сите присутни љубители, експерти и критичари на виното имаа можност да дегустираат сортни вина од повеќе од дваесетина македонски производители на вино, меѓу кои се винариите: „Камник“, „Керем“,...

„Развој на ено-гастрономски туризам“ за промоција на атрактивни туристички содржини

Северна Македонија има што да понуди кога станува збор за туризмот, а со реализација на Проектот за локална и регионална конкурентност, понудата дополнително се збогатува. Oд вкупно 58 потпроекти, 19 се реализираат од општините, 19 од микро, мали и средни претријатија, додека 20 потпроекти се изведуваат од здруженија и непрофитни организации, туристички организации, образовни институции или центри за обука. Ова...

Со законски измени ќе се овозможи производство на органско и ароматизирано вино

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство преку Единствениот национален електронски регистар на прописи објави дека подготвува измени на Законот за виното. „Со предлог законот се регулира воведување на нови производи во рамки на законот (органско вино, ароматизирани вина и пијалаци кои се базираат на вино), како и дефинирање на условите за производство на вино кај мали винарии и физички лица...

Македонски прехранбени производи изложени на саем во Мостар

Македонски прехранбени производи се изложени на Саемот за храна во Мостар, кој се одржува од 4 до 8 април. На промотивен штанд на саемот, изложени се македонско вино, јагнешко месо, традиционално овчо сирење, домашен ајвар, лутеница, малиџано. Од Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство информираат дека на саемот се претставуваат повеќе од 800 изложувачи од 30 земји. На отворањето на манифестацијата присуствувале...

Закројувањето на лозјата ги доведе амбасадорите во „Стоби“ и во „Тиквеш“

Стотици гости меѓу кои и холандскиот амбасадор Ваутер Пломп, италијанскиот амбасадор Карло Романо и унгарскиот амбасадор Виорел Станила присуствуваа на свечената прослава на празникот Св.Трифун во винарницата „Стоби“. На денешниот настан гостин беше и претставникот од холандската компанија „Шермер“, која воедно е првата дистрибутерска фирма со која „Стоби“ има потпишано договор. Закројување на лозјето според сите обичаи имаше и во винарската визба...

Македонски компании ќе се претстават на саем за храна во Москва

Македонија со национален штанд ќе се претстави на најголемиот саем за стоки за широка потрошувачка во Руската Федерација и во Југоисточна Европа „Продекспо 2017“, што ќе се одржи од 6 до 10 февруари во Москва. Настапот на македонските компании е во организација на Македонско-руската стопанска комора и со финансиска поддршка на Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство на Македонија. На саемот...

„Транспарентност Македонија“: Владата за чоколади и за пијалаци ќе потроши 24.390 евра

Додека голем процент од граѓаните во земјата живеат во сиромаштија и не можат да ги задоволат ниту основните егзистенцијални потреби, Владата продолжува да се луксузира, се вели во февруарскиот билтен за состојбите со корупцијата на „Транспарентност Македонија“, а кој се однесува за делот на јавни набавки. - Службата за општи и заеднички работи при Владата, за износ од 1.500.000 денари (24.390 евра), ќе...

Искачување на Водно по повод Свети Трифун

Здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ денеска по повод празникот на виното, Свети Трифун, организира групно планинарење и возење велосипеди до врвот на Водно. Трката почна во девет часот утринава, пред основното училиште „Кочо Рацин“, а околу 11 часот на врвот на Водно е предвидено дружење и традиционално одбележување на празникот со македонско вино. Настанот, кој е дел од...

Денеска почнува „Вино-фест“

Од денеска почнува пролетениот „Вино-фест“, кој се одржува четврти пат кај „Веро-центар“ во Скопје. Фестивалот ќе почне во 18 часот, а ќе трае сè до 1 часот по полноќ. Денеска главни ѕвезди на програмата се „Хаундс“ и гостинот од Црна Гора - Бојан Маровиќ. Фестивалот ќе трае до недела 10 мај.

Лозарите ќе бидат исплатени денеска

Денеска истекува законски утврдениот рок за исплата на ланското грозје што винарската визба „Тиквеш“ го откупила од лозарите. Годинава, „Тиквеш“ планира да откупи поголемо количество грозје, односно 20 проценти повеќе од лани. - Минатата година ја завршивме со 18 милиони килограми грозје, а за оваа плановите се откуп на 22 милиони килограми. Сè уште е рано да се оценува каква ќе биде бербата, но според...

Форум за вински туризам и за вински патишта

Министерството за економија и фондацијата „Тиквешки вински пат“ денеска во Демир Капија ќе одржат форум за вински туризам и за вински патишта. Тема на форумот ќе бидат потребите од едукација во туризмот, со акцент на винскиот туризам во Македонија, кој почна да се развива од 2005 година.

Поддршка од 35 милиони денари за извоз на флаширано вино и земјоделски преработки

Владата на Република Македонија ја усвои програмата за финансиска поддршка на маркетингот на земјоделски производи за 2015 година, истакна на денешната прес-конференција портпаролот на Владата на Република Македонија, Александар Ѓорѓиев. Основна цел на оваа програма е финансиски да се поддржи пласманот на македонски квалитетни производи на надворешни пазари и тоа преку покривање на дел од трошоците за амбалажа на преработени земјоделски...

Супер изум, чаши од кои никогаш не се истура виното

Ако некогаш сте се потуриле со црвено вино, сигурно знаете колку тешко се вади таа дамка и затоа ќе го цените изумов. Дизајнерите Кристофер Јаман и Метју Џонсон од „Супердупер студио“ измислиле чаши за вино од кои не може да ви се истури пијалакот. Тие ја замениле традиционалната форма на чашите за вино со нешто малку поинакво, но доста функционално. Овој изум се вика...

Семинар за извоз на македонска храна и вино во Шведска

Во организација на шведска владина агенција „Опен трејд гејт Свидн“
Семинар на кој 24 македонски компании се запознаваат со можностите за извоз на свежа храна,овошје и на зеленчук на шведскиот пазар се одржуав денеска во Скопје, во организација на шведска владина агенција „Опен трејд гејт Свидн“. Еден од најголемите снабдувачи со вино во Шведска, кој е одговорен за цела Скандинавија, е заинтересиран за македонските вина, особено за „вранец“. Директорот на Агенцијата...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....