fbpx

„Транспарентност Македонија“: Владата за чоколади и за пијалаци ќе потроши 24.390 евра

-

Додека голем процент од граѓаните во земјата живеат во сиромаштија и не можат да ги задоволат ниту основните егзистенцијални потреби, Владата продолжува да се луксузира, се вели во февруарскиот билтен за состојбите со корупцијата на „Транспарентност Македонија“, а кој се однесува за делот на јавни набавки.

– Службата за општи и заеднички работи при Владата, за износ од 1.500.000 денари (24.390 евра), ќе набавува колонијални производи, кондиторски производи (чоколади), пиво, вино, жестоки пијалаци и ликери, а само за вино ќе потроши 563.918 денари (9.169 евра) и за ракија 73.610 денари (1.196 евра). Тендерот за овие набавки го доби Друштвото за трговија на големо и мало и услуги „Тинекс МТ“-ДООЕЛ. Истовремено, Министерството за економија само за  организација на регионална конференција за зимски туризам, ќе потроши 847.458 денари (13.779 евра), а тендерот го доби Друштвото за производи, трговија и услуги „Скрин принт ДОО експорт“ – се вели во извештајот на ТМ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...