fbpx

Винопедиа – онлајн винска карта за 250 македонски винарии

Дигитално мапирање на македонските винарии

-

Фото: Здравко Јосифовски, Винопедиа

Винопедиа е првата македонска винска енциклопедија и винска географска карта која содржи 250 винарии од земјава и од денеска е јавно достапна онлајн. На нејзе се геолоцирани и дигитално мапирани винариите од земјава, а содржи и дополнителни информации за повеќе угостителски објекти. Дури 167 од винариите се всушност семејни винарии управувани од физички лица.

Во соработка со НУК – Независната угостителска комора, во винската карта се вклучени и разни историски дестинации, вински продавници и ресторани

„За помалку од 24 часа од официјалното објавување на онлајн винската карта, истата имала повеќе од 1.000 посетители. Точноста на информациите е обезбедена во соработка со Факултетот за земјоделски науки и храна при УКИМ, Катедра за лозарство и винарство и Институтот за овоштарство, лозарство и винарство“, соопшти Здравко Јосифовски, автор и иницијатор на проектот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Синдикатите на пет универзитети најавија протест заради непотпишување на колективниот договор

Вработените на пет универзитети најавија протест за утре како израз на незадоволство што со нив не е потпишан колективен договор. Синдикатите на Универзитетот во Тетово, „Гоце Делчев“ од Штип,...