fbpx
Таг: Управа за финансиска полиција

таг: Управа за финансиска полиција

Кривични пријави од Финансиска полиција за двајца управители на Европската очна болница

Управата за финансиска полиција, до Основното јавно обвинителство - Скопје поднела кривична пријава против две лица во својство на управители на Приватната здравствена установа Специјална очна болница „ЕУРОПЕАН ЕЈЕ ХОСПИТАЛ п.о. Скопје“. Пријавените лица, во период од 2011 до 2020 година, ја злоупотребиле својата службена положбa, на начин што набавиле повеќе видови медицински средства од сомнително потекло, односно од...

Обвинителството ги распореди предметите за Управата за финансиска полиција и за техничката станица „Виа Комерц“

Назначениот јавен обвинител Трајче Пеливанов за времено раководење со Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе одлука за формирање четиричлена Комисија за констатирање на состојбата со тековните предмети во обвинителството, соопшти ОЈО. Комисијата изврши увид и ја попиша целокупната документација по предметите во предистражна постапка што се однесуваат на работењето на Управата за финансиска полиција и на станицата...

Дисциплинска постапка за тројца јавни обвинители, Вилма Русковска е суспендирана

Во согласност со членот 93 од Законот за јавното обвинителство, Јавниот обвинител на Република Северна Македонија денеска поднесе предлог за поведување дисциплинска постапка за утврдување одговорност на тројца јавни обвинители, за кои постои сомнение дека намерно и неоправдано направиле крупна професионална грешка со што сториле тешка дисциплинска повреда од член 91 алинеа 6 од Законот за јавното обвинителство, информираат...

Контраспин: Во „војната“меѓу Русковска и Муареми веќе настрада вистината

Во целиот овој галиматијас со последици кои веќе се видливи – тешко нарушување на угледот на три многу важни институции за гонење на криминалот и корупцијата, УФП, ОЈО генерално и ОЈО ГОКК, како и Судот, Русковска изговори една многу моќна реченица: „Никогаш нема две вистини. Има само една“. Проблемот е што со толку многу уништена доверба во институциите во...

Вистиномер: Директорот на финансиската полиција Арафат Муареми не избегал од државата

Oбвинителката Вилма Русковска претходно јавно зборуваше за пријавата со која е опфатен Муареми, по што во медиумите и на социјалните мрежи се појавија информации дека тој е во бегство. Муареми во изјава за ТВ 21 ги демантираше написите кои посочуваа дека избегал и рече дека тие имаат за цел да му го нарушат угледот. И Владата за „Вистиномер“ демантираше...

Државните органи со засилена контрола за спречувањето на манипулации со храна и гориво

Управата за финансиска полиција, заедно со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи спроведуваат засилени и сеопфатни контроли за да се спречат евентуални манипулации во снабдувањето со храна и горива, информираат од Владата на РСМ. „Инспекциски контроли на дистрибутивните центри кои вршат снабдување со прехранбени продукти и на правните субјекти кои вршат трговија на мало и големо со нафтени...

Лажен адвокат користел лични податоци од странци па ги запишувал како управители на фирми во Македонија

При извршениот претрес во домот на гевгеличанец, финансиската полиција пронајде и привремено одзеде парични средства во вкупен износ од 47.095 евра, 603.000 денари и 250 швајцарски франци, исто така одземени се 1 Лаптоп, 1 десктоп компјутер и 2 мобилни апарати, како и голем број на деловна документација за извршени промени на правни лица во Централниот Регистар на Република Северна...

Министерство за култура раскинало договори вредни 1,147 милиони евра, другите исплати се блокирани

Министерството за култура соопшти дека во периодот од 1 септември минатата година до крајот на минатиот месец, поради нереализирани проекти и неуредна финансиска документација, раскинало договори во вкупен износ од 70.776.722,00 денари, односно 1,147 милиони евра. Исто така, сѐ додека не завршат финансиските контроли, сите исплати кон другите корисници ќе бидат замрзнати. По внатрешната ревизија што министерството ја извршило, наодите...

Финансиската полиција поднесе кривична пријава против Лидија Димова и три други лица

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против Лидија Димова во својство на директор на Националната Агенција за европски образовни програми и мобилност, З.З. - сопственик и управител на Друштвото за трговија и услуги увоз-извоз В.Е.З. Трејд ДООЕЛ Скопје, А.Г. - надворешен соработник во Националната Агенција за европски...

Директорот на ИЈЗ доби кривична за нанесена штета од 662.000 евра

Директорот на Институт за јавно здравје (ИЈЗ), Шабан Мемети, но и раководител на Секторорот за логистика и правно-финансиски работи и референт на наплата на побарувања, добија кривични пријави од Управата за финансиска полиција (УФП), која ги товари дека нереагирајќи да се наплатат долгови, му нанеле на ИЈЗ штета од речиси 40,71 милиони денари, односно малку помалку од 662.000 евра. Мемети...

Кривична пријава за директорот на МРТ оти го заложил имотот на куќата

Управата за финансиска полиција (УФП) до Основното јавно обвинителство Скопје (ОЈО Скопје) поднесе кривична пријава против директорот на Македонска радиотелевизија (МРТ), Марјан Цветковски, но поради дело од 2015 година, кога исто така беше директор на јавната радиодифузна куќа. Финансиска полиција го товари Цветковски дека во 2015 година без да побара и да добие согласност од Собранието, кое е основач и...

Финансиска полиција демантира дека направила контрола во просториите на ИВЗ

Управата за финансиска полиција денеска демантираше дека вчера извршила увид и контроли во седиштето на Исламската верска заедница во Скопје. Финансиска полиција информира и дека воопшто не презела никакви дејствија досега за контролирање на финансиското работење на ИВЗ, но и дека вчера примила писмена пријава за финансиска контрола во ИВЗ. Случајот ескалираше вчера, откако приврзаниците на Скендер Бузаку објавија дека...

Екс-градоначалникот на Демир Капија подарил половина објект и Фондација на роднини

Управата за финансиска полиција соопшти дека до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднела кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување против поранешниот градоначалник на општина Демир Капија, Трајче Димитриев (61), во врска со малверзации со општински објект, како и против Т.П. (48), овластен проценител и П.М. (60) тогашен претседател на Совет на...

„Лов на вештерки“ ја документира војната на ВМРО-ДПМНЕ со граѓанските организации

Периодот од декември 2016 до мај 2017, кога власта на ВМРО-ДПМНЕ презеде низа акции за притисок кон 23 граѓански организации преку вонредни инспекции од Управата за јавни приходи (УЈП) и истраги од Јавното обвинителство, МВР и Финансиската полиција на Република Македонија, отпочнати од Антикорупциска комисија, е тема на новиот документарец на Телевизијат 24. „Лов на вештерки“, детално, преку изјави на...

Васе Доневски доби притвор, Волфганг Гампер мерки на претпазливост

Јавното обвинителство на Република Македонија соопшти дека судија на претходна постапка, постапувајќи по барањето од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, изрекол притвор за поранешниот директор на Службата за општи и заеднички работи на Владата, Васе Доневски, а мерки на претпазливост за Волфганг Гампер, сопственик и управител на компанијата „Секјуриком Мултисервис Интернационал ДОО Скопје“. Притворот го изрекол...

Ристоска: Државата треба да заземе посериозен пристап во борбата против перењето пари

Македонија треба конечно да заземе посерозен пристап во борбата против перењето пари, кој треба да биде инклузивен и интердисциплинарен, изјави обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска, по отворањето на денешната меѓународна конференција за спречување на перење пари и финансирање тероризам, што се одржа во Скопје, во организација на Академијата за банкарство и информатичка технологија (АБИТ). На конференцијата, покрај Ристоска,...

Финансиската полиција поднесе кривични пријави против поранешни градоначалници

Управата за финансиска полиција подготвила пет кривични пријави против поранешни градочалници на општините Струга, Свети Николе, Дебар, Студеничани и Долнени, како и против едно физичко и едно правно лице. Пријавите се поднесени во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, кое соопшти дека ги проучува пријавите и ќе се произнесе за нив. „Кривичните пријави се поднесени поради основан...

Скопски бизнисмен осомничен за даночно затајување на околу 715.000 евра

Основното јавно обвинителство Скопје, по добиено известување од Управата за финансиска полиција, оформило предмет и издало наредба за спроведување истражна постапка против скопјанецот Ф.С., сопственик и управител на фирмата „Фарком инженеринг“, осомничен дека затаил данок од околу 44 милиони денари или околу 715.000 евра, соопшти Јавното обвинителство. „Според добиеното известување, во периодот од 2010 до 2015 година лицето Ф.С. од Скопје, како сопственик...

За денар и половина поевтинува дизелот, a бензините за половина денар

Од полноќ малопродажната цена на Еуродизел се намалува за 1,5 денари за литар, а малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, како и на екстра лесното масло...