fbpx
Таг: УНДП

таг: УНДП

УНДП во Индексот за човеков развој ги вклучи емисиите на јаглерод диоксид и материјалниот отпечаток на земјите

Извештајот за човековиот развој на Програмата за развој на Обединетите Нации (УНДП) годинава вклучи нов експериментален индекс за човековиот напредок, во кој се земени во предвид количеството на емисии на јаглерод диоксид и материјалниот отпечаток на земјите во светот. „Пандемијата предизвикана од ковид-19 е најновата криза со која светот се соочува, но доколку луѓето не ја ослободат природата од нивниот...

ФИТР: Пет пилот општини ќе може електронски да плаќаат сметки кон општината и јавните претпријатија

За полесен пристап и поквалитетни услуги на локално ниво преку развој на дигитални алатки и решенија, Фондот за иновации и технолошки развој и УНДП реализираа јавен повик за дигитализација на општините, соопштија од ФИТР. Избраното решение на компанијата Ентер од Охрид - Е-платформа LUCA E-LSG PLATFORM - ќе ги опфати алатките за Воспоставување на електронски систем за наплата на давачките...

Ќе се испитуваат изворите на загадување на воздухот во Карпош и Лисиче

На две локации во општините Карпош и Аеродром во Скопје во следната година ќе се мониторира квалитетот на воздухот за да се утврдат изворите на загадувањето. На овие локации, во рамките на проектот „Справување со загадувањето во Скопје“, поставени се уреди кои во следните 12 месеци ќе собираат примероци од воздухот 24 часа на ден. Тие примероци ќе се...

Порталб: За време на пандемијата, децата со посебни потреби посетуваат три форми на настава

Во отсуство на дефектолози, кои според законот треба да ги има секое основно училиште, повеќето општини го компензираат ова преку Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП). Во услови на пандемија, учениците со посебни потреби го започнаа образовниот процес без проблеми, истовремено со другите ученици, и тоа на три начини, пишува Порталб.мк. Во Општина Тетово од вкупно 12 основни училишта, вработени...

Вандали оштетија инструменти за рано предупредување од поплави во Вардар кај тетовско Сараќино

Штета во висина од 5.000 до 10.000 евра е направена врз инструментите за рано предупредување од поплави на хидролошката станица „Саракинци“ поставена во реката Вардар кај тетовското село Сараќино. „Минатата недела наша екипа ја посети станицата во Сараќино со цел да утврди зошто нема податоци на нашата веб страна, при што беа забележани оштетувања на инструментот. Денес наша екипа повторно...

Повик на ФИТР и УНДП за дигитализација на општините за подобрување на јавните услуги

Од денеска, па до 15 ноември ќе трае јавниот повик на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) и УНДП (Програма за развој на ОН) за дигитализација на општините, чија цел се развој на дигитални алатки и решенија за подобри и поквалитетни услуги. УНДП ги обезбедува средствата во висина од 4 милиони денари, а спроведувањето е на Фондот, соопштија...

Грантови до 10.000 долари за подобрување на енергетската ефикасност на куќи во Лисиче

Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), во партнерство со Град Скопје и Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП), објави повик за избор на домаќинства во скопската населба Лисиче, коишто ќе бидат поддржани со грант во висина до 10.000 американски долари, во денарска противвредност, со цел да преземат мерки за зголемување на енергетска ефикасност на своите домови...

Град Скопје ќе ја уредува северната страна од кејот на Вардар од Лепенец до Аеродром

Екипите на Град Скопје денеска почнаа акција за чистење и уредување на северната страна од кејот на Вардар, на потегот од реката Лепенец до Аеродром. Во текот на наредниот месец на терен ќе работат екипите на јавните градски претпријатија „Комунална хигиена“, „Паркови и зеленило“, „Водовод и канализација“ и „Улици и патишта“. Тие прво ќе го исчистат потегот, а онаму...

Се родија првите еленчиња во репродуктивниот центар на Галичица

Во репродуктивниот центар за европски елен во Националниот парк Галичица, се родија првите еленчиња. Во периодот кој следи, од паркот очекуваат на свет да дојдат уште нови младенчиња. Овој центар е распространет на стотина хектари, во кој се донесени 24 женки и шест мажјаци од овие елени. Тој е опремен со модерна инфраструктура: карантин, хранилишта, поилишта, солишта и набљудувачници,...

УНДП: Стапката на човековиот развој годинава ќе почне да опаѓа за прв пат од 1990 година

Стапката на глобалниот човеков развој, која може да се измери како комбинација од стандардите на образование, здравство и живеење низ светот, годинава може за прв пат да опадне, откако концептот беше воведен во 1990 година, предупреди Програмата за развој на обединетите нации (УНДП). „Светот се има соочено со многу кризи во изминатите 30 години, како што беше глобалната финансиска криза...

Лицата со попреченост и старите лица ќе добијат помош за време на корона кризата

Лицата со попреченост и старите лица од 27 општини низ земјава ќе добијат помош во периодот на корона кризата. Од Министерството за труд и социјална политика информираат дека околу 200 невработени лица ќе се вклучат во проектот за да им помагаат на 1.540 граѓани со попреченост и постари лица. „Локалните општински тимови обучени за справување со овој тип на теренски...

Македонија ќе побара поголем број на странски полицајци за чување на границата кон Грција

Македонската влада на денешната седница го разгледа извештајот на Управувачкиот комитет за координација и справување во системот за управување со кризи за состојбата со мигрантската криза во нашата земја, информираат од владината прес - служба. Владата донела повеќе заклучоци кои тргнуваат од фактот дека Македонија веќе има воспоставен систем за управување со мигрантската криза кој е подготвен и функционален за...

И извештајот на УНДП укажува на административците кои воопшто не одат на работа

Стотина вработени во подрачните единици на Министерството за одбрана ја напуштиле јавната служба во минативе две години, информираше министерката за одбрана Радмила Шекеринска на минатонеделниот брифинг со новинарите. - Инсистиравме да одат на работа – едноставно објасни Шекеринска како Министерството спонтано се справило со вишокот во корпусот од 350 административци во подрачните, денес регионални, единици, чија работа некогаш беше, а...

Aнализата на УНДП уште пред година и пол препорачала кратење на инспекторатите и на државните институции

Сите државни институции имаат еден месец за да направат функционална анализа, по што ќе се утврдат конкретните мерки за реформата на јавната администрација, најави вчера министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски. Тој нагласи дека веќе е спроведена функционална анализа на инспекциските служби. - На овој процес, претходеше и функционална анализа спроведена на инспекциските служби, што беше и основа...

Наскоро репродуктивен центар за елени и арборетум во националниот парк „Галичица“

Почнати се почетните активности за изградба на репродуктивен центар на елени (на простор од 102 хектари) и арборетум (на простор од 2 хектари), и веќе е изработена Студија за активно управување со високо-планински пасишта и објавен тендер за изградба на арборетум. Тоа беше соопштено на состанокот во седиштето на Националниот парк „Галичица“, на кој учествуваа Раководителот на секторот за соработка...

„Зелениот покрив“ на ГТЦ е премалку зелено решение, велат урбанистите и граѓаните

Понуденото решение за покривот на Градскиот трговски центар не е она што јавноста го очекуваше и не може да се нарече „зелен покрив“, се најчестите реакции на јавноста откако градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, заедно со градоначалникот на Општина Центар, Сашa Богдановиќ и со претставници на УНДП го промовираа проектот за идниот зелен покрив на ГТЦ. Граѓаните, архитектите и урбанистите...

ГТЦ ќе добие зелен покрив од 1.800 квадратни метри

Гратскиот трговски центар во Скопје ќе добие зелен покрив со површина од 1.800 квадратни метри на која ќе бидат засадени 29 висококвалитетни дрвја и повеќе од 30 други видови садници, најави денеска градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов. Проектот „Зелен покрив на ГТЦ“ со кој постојниот покрив кој е сега неискористен ќе стане зелена површина за одмор, рекреација и културно-забавен...

Децата од домот „11 Октомври“ до средината на месецов ќе преминат во групни домови

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека до средината на јануари целосно ќе се трансформира Домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје. „Дел од децата веќе се сместени во два групни дома во Скопје, а до крајот на неделата дел од децата ќе се згрижат во мал групен дом во Штип. Последната група деца се очекува Домот...

Се доцни со законот за Водно, УНДП ќе помага со експертиза

УНДП - Агенцијата за развој на Обединетитие нации - ќе учествува со своја експертиза во изготвувањето на закон за заштита на парк-шумата Водно, со што треба да се заокружи заштитата на ова подрачје од витално значење за град Скопје. Тие, исто така, на своја иницијатива, ќе учествуваат во подготвувањето на закон за заштита на пределот на Матка. - Ангажманот на УНДП...

Во 56 општини ќе се вработат 650 асистенти за инклузија на децата со посебни потреби

15 нови асистенти за деца со посебни потреби ќе бидат ангажирани во училиштата во општина Тетово, како дел од проектот кој УНДП го реализира со општината, информираа од УНДП на денешната прес-конференција. Се работи за програма во која е вклучена корисна работа, чија цел е децата со посебни потреби да се вклучат во наставата, односно да се постигне нивна...

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...