fbpx
Таг: УНДП

таг: УНДП

Шилегов учествува на регионална конференција против корупција во Тирана

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, присуствува на регионалната конференција што вчера и денеска се одржува во Тирана. На регионалната конференција, главна тема е превенција од корупција на локално ниво. Регионалната конференција е организирана од УНДП, антикорупциска мрежа на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) и Регионалната антикорупциска иницијатива (РАИ).

Град Скопје изработи анализа за можностите за намалување на ризикот од поплави

„Анализа на можностите за намалување на ризикот од поплави во Скопскиот Регион“ е името на студијата што Град Скопје ја изработи во соработка со УНДП, а денеска беше презентирана пред јавноста. - Градот Скопје почнува нова практика во начинот на работењето, во смисла на споделување на резултатите од научните студии со јавноста. Сакам да нагласам дека Градот Скопје и УНДП во декември...

2,3 милиони евра од ЕУ за подобрување на услугите на општините

Европската Унија ќе ѝ помогне на Македонија со 2,3 милиони евра за проектот „Унапредување на општинското владеење“. Проектот ќе се спроведува од страна на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во партнерство со Министерството за локална самоуправа, Министерството за финансии и општините во текот на наредните 30 месеци. „Европската Унија континуирано ѝ помага на земјата во процесот на градење на...

Со пари од странски организации ќе се уредува депонијата Русино

Со пари од УНДП и на швајцарската агенција за развој, ќе се уредува регионалната депонија Русино. Ова денеска го изјави градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, по средбата со министерот за животна средина и за просторно планирање, Башким Амети. Проектот, како што рече Арифи, има цел целосно да го реши проблемот со сметот во Полошкиот Регион. - Од УНДП и од швајцарската...

Кларк: Во интерес на земјата е да се најде излез од политичката криза што е можно побргу

„Од гледна точка на Обединетите нации, ние навистина би сакале да видиме брза разврска на кризата во согласност со уставниот поредок, бидејќи гласачите очекуваат нивната волја да биде почитувана“, вели генералниот потсекретар на Обединетите нации и администратор на УНДП, Хелен Кларк, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа.“ Таа вели дека во интерес на земјата е да најде излез од политичката...

Странски и домашни донатори лани го помогнале развојот на Источна Македонија

Со пари од странски донатори, локалната и од централната власт, во Источна Македонија во 2015 година се реализирале околу 500 проекти. Ова е податокот од годишниот извештај на Центарот за развој на Источно-планскиот регион (ИПР), кој беше презентиран денеска во Штип. Пред претставници од 11 општини, невладиниот сектор и од бизнис-заедницата, Емил Василев, координатор на проекти, направи споредба со 2008 година...

Награда од 10.000 долари за борба против климатските промени

Девет тимови викендов во Скопје, на климатскиот камп, ќе се натпреваруваат за награда од 10.000 долари за борба против климатските промени и поттикнување на урбаната отпорност. УНДП и УСАИД, во април годинава, објавија предизвик до сите граѓани да предложат иновативни идеи за справување со климатските промени. Предизвикот, кој беше организиран во партнерство со Амбасадата на Шведска, Министерството за животна средина...

Доделени наградите за најдобрите фотографии за климатските промени во Македонија

Министерот за животна средина и просторно планирање, Нурхан Изаири, француската амбасадорка Лоренс Оер и постојаниот претставник на УНДП, Луиза Винтон, денеска ги доделија наградите од првиот фото-конкурс за климатските промени во Македонија, насловен „#Делувај сега“. Изаири ги поздрави учесниците во конкурсот и ја истакна важноста за зачувување на животната средина. Дваесетте победнички фотографии во 10 категории, кои се избираа со гласање...

Регионална конференција за вработување

Дводневна регионална конференција за вработување денеска почнува во Скопје, а главни теми ќе бидат создавањето работни места за поттикнување еднаквост и просперитет. На конференцијата, која е организирана од Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Меѓународната организација на трудот (МОТ), ќе учествуваат стотина креатори на политики и експерти од Југоисточна Европа и од Турција.

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...