fbpx
Таг: укинување

таг: укинување

Укинатите патнички возови кон Битола ќе се вратат во функција, ама не се знае кога

Стружните служби во Железници на РСМ-Транспорт интензивно работат на редовно одржување на возните средства, за што побрзо да се вратат во функција укинатите возови од Скопје кон Битола, Кичево, Табановце и Кочани. Ова е одговорот што Мета.мк го доби од раководството на државната компанија откако на 25 октомври беа укинати по два воза дневно на релацијата Скопје-Битола-Скопје. И додека негативните...

Од 25 октомври се укинуваат возови меѓу Скопје и Битола, ќе сообраќаат само еднаш дневно

Нови укинувања на патнички возови најавува Железници на РСМ-Транспорт. Од 25 октомври се укинуваат по два воза дневно на релацијата Скопје-Битола-Скопје, а во сообраќај по овој датум ќе остане само по еден пар возови дневно. Патниците од среда нема да можат да ги користат возовите кои од Скопје за Битола поаѓаат во 6:53 и 20:05 часот, како и од...

По само 4 месеци од воведувањето, во Тетово времено е укинат јавниот превоз

Општина Тетово времено го укина јавниот превоз во градот по само 4 месеци откако истиот беше воведен, а за којшто беа набавени и нови автобуси. Новото општинско раководство вели дека ќе треба да се среди хаосот што владеел во јавното претпријатие „Тетово Транспорт“. Се работело без да се платат придонеси за вработените, а фирмата работи нерегистрирана. Локалните власти велат дека...

Данска целосно ги укинува ковид-мерките бидејќи 83 проценти од населението е вакцинирано

Данска од денеска ги укинува сите мерки воведени за спречување на ширењето на коронавирусот, бидејќи високи 83 проценти од населението е вакцинирано. Тоа исто така значи дека граѓаните не се обврзани да покажуваат документ за примени две дози на вакцина или дека прележале ковид-19 на масовни настани. Коронавирусот, повеќе се не се смета за „општествено загрозувачка болест“. За туристите кои влегуваат во...

Шаќири: Од 1 јули ќе се укинат тарифите за роаминг за граѓаните на 6-те земји од Западен Балкан

Инспирирани од Европската Унија, воспоставивме и создадовме средина каде што сите граѓани на земјите од Западен Балкан ќе можат безбедно да ги користат своите мобилни телефони за да остваруваат повици, да испраќаат пораки или да сурфаат на интернет низ сите земји во Западен Балкан без дополнителни трошоци од 1 јули, порача министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири,...

Меѓународниот фармацевтски сојуз е против укинувањето на патентите за вакцините, предложено од Бајден

Меѓународниот сојуз на фармацевтски производители и асоцијации (ИФПМА) реагираше на поддршката на американскиот претседател Џо Бајден за укинување на заштитата на интелектуалната сопственост за вакцините против ковид-19, прогласувајќи ја за „погрешен одговор“ на комплексен проблем. „Отфрлањето на патентите за вакцината против ковид-19 нема да го зголеми производството или да донесе практични решенија за борба против глобалната здравствена криза. Напротив, тоа...

Уставниот суд го укина мораториумот за градење во Општина Центар

Уставниот суд на вчерашната одржана седница ја укина одлуката за забрана за градење во Општина Центар. Со ваквата одлука, се враќаат на сила досегашните детални урбанистички планови (ДУП), по кои ќе може да се гради во оваа скопска општина. „Уставниот суд ја укина Одлуката за начинот на применување на деталните урбанистички планови, бр.08-1859/2 од 27.03.2019 година, донесен од Советот на...

Пендаровски најавува можност за кратко одложување на пописот, Мицкоски вели дека е доцна за компромис

Постои отворена опција за пролонгирање на рокот за спроведување на пописната акција од 1 до 21 април годинава, според донесениот Закон за попис, доколку претходно за тоа се постигне политички консензус. Ова прашање го наметна претседателот Стево Пендаровски во синоќешното гостување на ТВ24, при што посочи дека одговорноста во овој случај треба да биде кај власта и таа да...

Најавено укинување на авиолинијата Скопје-Киев по два месеца од нејзиното воведување

Украинската авиокомпанија Виндроуз по само два месеца летање се одлучи да ја укине авиолинијата меѓу Скопје и Киев. Претстојниот четврток и недела ќе се реализираат планираните летови меѓу двата града, по што ќе има два нови лета на 18 и 21 март пред целосното укинување на воздухопловната врска, јавува порталот „Ex-Yu Aviation“. Од Виндроуз засега не најавуваат укинување на другите...

Од денес без ПЦР тест може да се патува во Црна Гора, од четврток во Србија

Граѓаните на нашата земја како и другите странци од денеска може да влезат во Црна Гора без задолжително тестирање за корона вирус, додека од 14 јануари (четврток) без ПЦР тест ќе може повторно да се патува во Србија. Црногорската министерка за здравство Јелена Боровиниќ-Бојовиќ изјави дека епидемиолошката ситуација во Црна Гора е подобрена и дека во овој момент исполнетоста на...

Укината кризната состојба во Дебар и Центар Жупа, веќе 10 дена нема новозаразени

Изминатиов викенд заврши кризната состојба на територијата на општините Дебар и Центар Жупа, а владата на денешната седница одлучи истата да не се продолжи и да се укинат сите дополнителни мерки за овие две општини што беа на сила од 13 март, информираат од владината прес-служба. Од денеска во Дебар и Центар Жупа на сила се само мерките кои важат...

Железница предвидува два патнички воза помалку во возниот ред за 2020 година

Наместо зголемување на бројот на патнички возови, догодина е можно да сообраќаат помалку патнички возови во земјава. Според постојниот Нацрт - возен ред за 2020 година, од 15 декември би сообраќале по два воза помалку од железничката станица Скопје. Експресниот воз „Хераклеа“ на релација Скопје - Битола - Скопје е отстранет од возниот ред за наредната година. Оваа најбрза...

Апелација одлучи Бојан Јовановски – Боки 13 да остане во притвор

Бојан Јовановски - Боки 13 останува во притвор. Апелацискиот суд донесе одлука да не ја прифати неговата жалба за укинување на мерката притвор. Иако отпаднала можноста Боки 13 да влијае врз сведоците, судиите одлучија дека тој треба да остане во притвор поради опасност од бегство. Адвокатите на Бојан Јовановски најавија и жалба откако му беше продолжен притворот по вторпат. Тие веќе...

Апелација одлучува за барањето на Боки 13 да излезе од притвор

Апелацискиот суд одлучува по барањето на Бојан Јовановски - Боки 13 за укинување на мерката притвор. Обвинетиот во предметот „Рекет“ денеска беше донесен во судот и побара пред медиумите да го образложи своето барање за да излезе од притвор. - По две неуспешни операции со лекарска грешка, неопходен ми е соодветен медицински третман, а тоа условите во притворот не го...

Од утре се укинуваат квотите за лекови на рецепт во аптеките

Граѓаните од утре во аптеките ќе можат да подигнат лекови без да стравуваат дека се потрошени залихите. Со воспоставувањето на новиот систем за подигање лекови ќе нема квоти за лековите од позитивната листа, со што на граѓаните ќе им се овозможи во било која аптекада го добијат неопходниот лек. Воедно, кај матичните лекари и во аптеките ќе се врши препишување...

Укинат куќниот притвор на Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје ја укина мерката куќен притвор на поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски. „Заради интерес на повеќе медиуми околу мерката за обезбедување присуство за С.Ј. кој по предлог на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција од 19 март 2019 година се наоѓа во куќен притвор, ја информираме јавноста дека од надлежен јавен обвинител до...

Мал интерес за возот кон Белград и Солун, ќе сообраќа само до 16 септември

И годинава експресниот воз „Хелас експрес“ кон Белград и Солун ќе сообраќа само до крајот на летото. Единствената железничка врска за македонските патници кон странство ќе престане да сообраќа на 16 септември. Од Железници на РСМ - Транспорт за „Мета.мк“ велат дека возот годинава сообраќа како сезонска линија токму поради економски причини. Бројот на патници кои патуваат со воз кон...

МЗШВ: Се укинува забраната за движење во шуми и шумски подрачја

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) по барање на Јавното претпријатие „Национални шуми” ја укинува забраната за движење во шуми донесена на 29 март годинава, информираат од таму. Имено, Одлуката за делумна забрана за движење во шума беше донесена поради појавата на голем број шумски пожари, а се укинува поради тоа што во моментов согласно добиените информации од терен,...

Потпишан регионалeн Договор за роамингот, до јули 2021 треба да се укине

Ресорните министри задолжени за дигитализација од земјите од Западен Балкан денеска на Дигиталниот Самит во Белград, Србија го потпишаа регионалниот Договор за намалување на цените во роаминг. Договорот е последниот формален чекор за постепено намалување на цените на роамингот во Западен Балкан, најдоцна до 1 јули 2021 година, кога тој треба да се сведе до нивото „како дома“, односно, практично...

ВМРО-НП бара укинување на приватните пензиски фондови

ВМР -Народна партија бара итно укинување на приватните пензиски фондови, односно откажување од т.н. втор столб и враќање кон единствен државно гарантиран пензиски систем. Ставот на партијата на Љубчо Георгиевски е во рамките на дискусиите за реформа на пензискиот систем, што се отвора деновиве, а која, според партијата, оти во два правци - да се зголемат годините за пензионирање на...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...