fbpx
Таг: убиени

таг: убиени

Руските сили обвинети за два нови масакра врз цивилно население во Украина

Канцеларијата за човекови права на ОН денеска соопшти дека има „сериозна основа“ да заклучи дека ракетниот напад што уби 59 лица во угостителски објект во селото Хроза, во регионот Харкив во Украина на 5 октомври бил извршен од руските сили, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Лиз Тросел, портпарол на Високиот комесар за човекови права на ООН пред новинарите во...

Не е вистина дека Русија не бомбардирала населени центри

Објавата што ја анализираме тврди дека Русија не бомбардирала населени места. Факт е дека Русија во неколку наврати има гаѓано населени места при што загинале стотици цивили меѓу кои жени и деца, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Анализираме објава на Фејсбук која ја оправдува Руската инвазија на Украина, лажно тврдејќи дека Русија никогаш не бомбардирала...

Маричиќ со осуда на терористичкиот напад во Брисел

Секретаријатот за европски прашања (СЕП) и вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ најостро го осудуваат смртоносниот терористички напад што се случи синоќа во Брисел, во кој беа убиени двајца шведски државјани за време на фудбалскиот натпревар помеѓу Белгија и Шведска. „Терористичкиот чин со трагичен крај предизвика огромна болка и загуба за Шведска, за Белгија и за цела Европа. Вицепремиерот Маричиќ...

Постар гевгеличанец поради имотни расправии со пиштол ги убил братот и снаата

Двојно убиство се случило вчеравечер во Гевгелија - 69-годишник од градот со пиштол си ги убил братот и снаата, соопшти МВР. Убиството се случило во 18.50 часот вчеравечер пред семејната куќа во Гевгелија каде што тројцата живееле. Мотивот поради кој В.Г.(69), пукал во неговиот две години постар брат Л.Г. и снаата Т.Г. (62), бил судски спор околу нерасчистени имотно-правни односи....

Манипулативен пост по секоја цена ги оправдува Путин и руската агресија врз Украина

Во објавата манипулативно се тврди дека Путин не е виновен за војната којашто Русија ја води на територијата на Украина која е автономна, суверена и независна држава. Русија под негова команда пред повеќе од една години изврши воена инвазија врз Украина, што е најголем воен напад во Европа после Втората светска војна и е предмет на широка меѓународна осуда....

Двојно убиство во Старата скопска чаршија

Две лица вечерва се убиени во престрелка во Старата чаршија од Скопје, потврдуваат од Министерството за внатрешни работи. Според полицијата, во угостителски објект неколку лица пукале кон Ј.К. и Е.И., кои починале на лице место, и кон А.Т., кој е пренесен во болница. Полицијата ја има блокирано улицата Самуилова која поминува меѓу Калето и Старата скопска чаршија. Според првичните информации, пукањето во...

Русите продолжија со гранатирања, досега загубиле повеќе од 120.000 војници

Руските напади врз населени места во Украина продолжија и во изминатово деноноќие, со артилериски оган. Во меѓувреме, според Генералштабот на украинските вооружени сили, загубите на персонал на руските сили досега изнесува 120.160, од кои 860 биле убиени во изминатото деноноќие. Во регионот Запорижја, во текот на изминатово деноноќие, руските агресорски сили гранатирале повеќе од 20 население места, известува украинската новинска...

Русија „осиромашува“ нуклеарни ракети и ги истрелува врз Украина

Русија најверојатно ги вади нуклеарните боеви глави од застарени ракети и потоа ги истрелува врз Украина, соопшти британското Министерство за одбрана во последниот разузнавачки извештај споделен на Твитер. „Фотографии од „отворени извори“ покажуваат крш на најверојатно соборена крстосувачка ракета воздух-земја AS-15 KENT, дизајнирана во 1980-те како ракета строго за носење боеви глави. На местото на боевата глава најверојатно е...

Крвавиот напад врз училиштето во Ижевск – плодно тло за можна пропаганда и дезинформации

Сите светски медиуми и агенции под назнаката итно или „breaking news“ ја пренесоа веста за оружениот напад во градот Ижевск во руската Република Удмуртија, во училиштето 88, при што меѓу десетината загинати има и повеќе деца. Но, информациите од ваков тип оружени напади, во контекстот на руската агресија на Украина, на референдумот што се одвива во окупираните региони Доњецк,...

Украинските сили уништиле 9 командни штабови на руските инвазиски војски, убиле 350 руски војници

Со ракетни и артилериски напади извршени од одбранбените сили на Украина се уништени 9 командни штабови на руските вооружени сили, односно штабови на бригадно и батаљонско ниво, како и три позиции со непријателски трупи или техника, извести украинската државна новинска агенција ukrinform.net Според Генералштабот на вооружените сили на Украина, рускиот непријател се обидува целосно да го заземе регионот Донецк, да...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец, е сè уште недостапен за полицијата, соопшти Александар Бошковиќ, начелник на Отсекот за сузбивање на општ криминалитет во Секторот за борба против криминалот. Најмладите жртви на Бориловиќ се 8-годишно и 11-годишно...

Во Црна Гора тродневна жалост по масовното убиство на 11 луѓе во Цетиње

Тродневна жалост прогласи вчеравечер владата на Црна Гора, по масовното убиство на 10 луѓе што се случи попладнето во Цетиње, јави Радио телевизија Црна Гора (РТЦГ). Убиецот е 11-от загинат во крвавиот масакр. Одлуката донесена на виртуелна седница подразбира дека денеска, утре и задутре во Црна Гора се денови на жалост, откако во цетинската населба Медовина, вчера попладнето 34-годишен маж...

Очевидец кој бил само неколку метри од убиецот во Осло зборува за Порталб.мк

Раните утрински часови во саботата, во Осло, Норвешка, се претворија во кошмар за многу граѓани кои случајно се нашле на местото каде се случи нападот на два локали, при што беа убиени две лица, а 21 лице повредени. Начинот како се случил целиот напад го видел и еден Албанец, чиј локал се наоѓа на неколку метри од местото на...

Уште двајца новинари се убиени во Украина, активистите бараат почит и за локалните новинари

Двајца новинари на Фокс њуз - продуцентката Олександра Кувшинова и снимателот Пјер Закржевски - беа убиени во нападот надвор од Киев, во кој беше ранет дописникот Бенџамин Хол, потврдија во вторникот американската мрежа и нејзините новинари, пренесе британски Гардијан. Фокс њуз во соопштение ја објави само смртта на Закржевски, државјанин на Ирска. Украинските власти и новинарите на Фокс њуз потврдија...

Уште еден животен сон згасна – во Украина убиена 21-годишна учесничка на олимпијади и натпревари

Јулија Здановска е 21 годишна Украинка која трагично го загуби животот минатата недела, за време на воздушните напади од страна на руската војска на вториот по големина украински град Харкив, во кој во периодот од 8 до 9 март беа извршени повеќе од 50 воздушни и артилериски напади. Таа во моментот се наоѓала во еден од волонтерските кампови како волонтер...

Зеленски бара средба со Путин, во војната до сега загинаа 90 деца

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара директни разговори со рускиот претседател Владимир Путин. „Нашата делегација има јасна задача - да стори сѐ за да се одржи средба на двајцата претседатели“, изјави Зеленски во видео обраќање во текот на изминатата ноќ. Тој нагласи дека тоа е средба на која сите чекаат и, иако тој пат е тежок, неопходен е за да се...

Во нередите во Казахстан убиени 16 полицајци и војници

Според соопштеното денеска од власта во Казахстан, во досегашните нереди се убиени 16 полицајци и војници, а 1.300 се повредени. Безбедносните сили уапсиле околу 6.000 луѓе, извести руската новинска агенција Итар-Тасс. Меѓу уапсените има и значителен број странски државјани. „Покренати се 125 кривични постапки, а приведени се 5.800 луѓе“, се дознава од соопштението од кабинетот на претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев. По...

(Вознемирувачка содржина) Угинати животни скапуваат во напуштена касарна во Битола

Младиот активист за правата на животните од Битола, Леонрадо Соколов, вели дека деновиве почувствувал неподнослив мирис на угинати животни кога поминувал близу поранешната касарна во градот. Тој открил дека во напуштениот објект на локацијата која битолчани ја нарекуваат „под авионот“ има многу одрани животни кои скапуваат. „Случајно во потрага по едно куче налетав на напуштен објект во кој влегов бидејќи...

Тројца убиени на фестивал на лукот во Калифорнија

Три лица се убиени и уште најмалку 15 се ранети при оружен напад од еден напаѓач во Калифорнија, кој бил убиен од полицијата, јавуваат светските новински агенции. Нападот се случил вчера, а по пукањето на толпата, полицајци го идентификувале осомничениот сторители и го убиле а се трага и по втор можен сторител. Инцидентот се случил во градот Џилрот на педесетина...

Воскреснувајќи го т.н. „Крвав Божик“ од 1945 г. во Македонија, бугарските медиуми го воскреснуваат националистичкиот мит

Голем број бугарски медиуми во понеделникот, на денот на одбележувањето на Божик во Македонија излегоа со потсетување на, како што велат, „Крвавиот Божик“ од 7 јануари 1945 година, кога на територијата на сегашна Република Македонија, а тогашна Демократска Федерална Македонија, биле убиени „1.200 Бугари“. За илустрација ќе го земеме текстот објавен од faktor.bg, каде покрај ова тврдење се зборува за...

Русија можела да се вооружува и да ја напаѓа Украина, а таа не смее да добива оружје за да се брани

Објавата ги извртува тезите, прави тенденциозни конструкции поврзувајќи го и атентатот на словачкиот премиер Фицо со војната во Украина, па манипулативно тврди дека Америка и Западот сакаат војна и трупаат...