fbpx
Таг: ТАВ

таг: ТАВ

ТАВ: Од понеделник патниците да доаѓаат на аеродром 3 часа пред летот

Почнувајќи од 9 октомври (понеделник), до крајот на ноември 2023 година, Меѓународниот аерoдром Скопје ќе се врши надградба на системот за ракување со багаж. Од тие причини, од Меѓународниот аеродром Скопје апелираат до сите патници кои ќе патуваат во наведениот временски период, преку Меѓународниот аеродром Скопје, да пристигуваат на аеродромот, односно на шалтерите за пријавување патници и багаж, 3 часа...

Новиот мост во Карпош 4 ќе биде пуштен во употреба до крајот на годинава

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со генералниот директор на ТАВ, Неџат Курт, денеска изврши увид во градежните работи на мостот на Љубљанска во Општина Карпош. До крајот на годинава треба да заврши изградбата на овој мост, кој треба да ја поврзе улицата Љубљанска во Карпош 4 со улицата Скупи во Злокуќани. Новиот мост ќе има широчина од 24 метри со четири...

ТАВ: По дојавата за бомба, летовите не се откажани, но сообраќајот е моментално запрен

Летовите не се откажани, но сообраќајот е моментално запрен, сé додека не добиеме известување од МВР дека е безбедно операциите на аеродромот да продолжат по редовниот распоред, информираа денеска од ТАВ Македонија, откако скопскиот аеродром доби дојава за поставена бомба. Освен аеродромот, дојава добија и десетици училишта, хотели, како и трговски центри. „Меѓународниот аеродром Скопје утрово преку електронска пошта прими закана за...

Град Скопје најавува нов мост помеѓу населбите Карпош 4 и Злокуќани

Градоначалникот Петре Шилегов го потпиша договорот со Владата и ТАВ со кој се овозможува реализацијата на проектот за мостот на улица Љубљанска во Карпош, информираат од Град Скопје. Вредноста на договорот изнесува 382,5 милиони денари со вклучен ДДВ, а рокот на изведба е до крајот на 2023 година. „Непреченото функционирање на сообраќајот и намалување на метежот е еден од приоритетите...

Доделени првите договори од ТАВ Програмата за инфраструктурни проекти, вредни 9,9 милиони евра

За првите 23 општини од ТАВ Програмата денеска се доделија договорите за реализација на инфраструктурни проекти за граѓаните, со вкупна вредност од 609,9 милиони денари (9,9 милиони евра), кои треба да го подобрат квалитетот на живеење во тие општини. Во оваа прва група од Програмата, опфатени се: Бутел, Прилеп, Ново Село, Шуто Оризари, Крива Паланка, Валандово, Струмица, Делчево, Ресен,...

Влада: Со 35 милиони евра ќе се реализираат 99 инфраструктурни проекти во 75 градови

Со парите од концесионерот ТАВ, кои беа наменети за изградба на карго аеродром во Штип, ќе се финансираат проекти низ целата држава, соопштија портпаролите на Владата Душко Арсковски и Муамед Хоџа. Како што истакна Арсовски, со 35 милиони евра почнува реализацијата на 99 инфраструктурни проекти во 75 градови. „Станува збор за реализација на инфраструктурни проекти кои ќе им го подобрат квалитетот...

Бочварски потврди дека сè уште се преговара за парите од неизградениот аеродром кај Штип

Тимот на вицепремиерот Фатмир Битиќи ги работи деталите од договорот со компанијата ТАВ, која треба да одвои пари за откажувањето на проектот за изградба на карго аеродромот кај Штип. Ова го кажа министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, кој очекува по постигнувањето на договорот да се одлучи како ќе се трошат овие средства. „Кога ќе има одредено решение и...

Бројни предности од воведувањето воз до скопскиот аеродром, власта незаинтересирана (инфографик)

Воведувањето директен воз од Транспортниот центар до Меѓународниот аеродром „Скопје“ би можело да го скрати времето на патување и да ги намали трошоците на патниците, а да го зголеми комфорот при патување на оваа релација. Наспроти ваквите предности, засега нема интерес кај локалните власти за воведување ваков воз. До Град Скопје доставивме прашања за тоа дали постои интерес градската власт...

Повеќе од еден милион патници патувале преку двата аеродрома, првите шест месеци

Повеќе од еден милион патници патувале преку двата аеродроми во Скопје и Охрид во првите шест месеци од годината, што претставува годишен пораст од 21 процент, во споредба со првата половина од 2017 година, информираат од „ТАВ Македонија“. Во истиот период, бројот на летови на двата македонски аеродроми достигнал 9.033, со годишен пораст од 16 проценти. - Додека европските аеродроми имаат...

Француски тур-оператори во Охрид за воспоставување чартер-летови

Компанијата „ТАВ Македонија“ преку својот оддел за маркетинг, викендов донесе неколку големи француски тур-оператори за да ги запознае со убавините на Македонија. Претставници на шест туристички друштва, меѓу кои се и „ТУИ Франс“и „Мондиал турисм“, следниве денови ќе се запознаат со убавините на Охрид и со туристичките потенцијали на градот и на неговата околина. Целта е француските тур-оператори да ја вклучат Македонија...

Скопскиот аеродром меѓу најдобрите 10 во Источна Европа

„ТАВ Македонија“ вторпат го доби престижното признание на „Скајтракс“ (Светски аеродромски награди), со кое „Александар Велики“ е рангиран меѓу десетте најдобри аеродроми во Источна Европа. Скопскиот аеродром годинава се најде на деветта позиција на листата од 10 аеродроми во Источна Европа, во категоријата најдобри аеродроми според регионот. Листата ја предводи аеродромот во Будимпешта, по што следуваат воздушните пристаништа во Талин, Киев,...

Пиштолот на Мијалков заглави во ненадлежности и во штури одговори

Од Јавното обвинителство за „Мета“ се прогласија за ненадлежни за случајот околу приведувањето и откривањето на пиштолот на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, на белградскиот аеродром „Никола Тесла“. Оттаму упатуваат на „органите на државата на чија територија е сторено кривичното дело“. Пред речиси еден месец, Мијалков беше приведен откако му беше пронајден пиштол во куфер, со...

СДСМ повторно побара одговори од надлежните за случајот со Мијалков

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, преку писмено соопштение до медиумите, денеска повторно побара објаснување и одговори од компанијата ТАВ, полицијата, царината и од другите надлежни служби, за тоа како поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, успеал да ги помине аеродромските контроли со пиштол во патната торба. „Компанијата ТАВ, која управува со аердромот во Скопје, е должна на...

Бесплатен интернет на скопскиот аеродром

„ТАВ Македонија“ во соработка со „Македонски телеком“ воведе бесплатен интернет на скопскиот аеродром „Александар Велики“. Станува збор за бесплатен безжичен интернет кој е достапен во терминалната зграда и во салонот за важни личности на скопскиот аеродром, а кој патниците можат да го користат со едноставно приклучување на безжичната мрежа со име „Telekom HotSpot“. По поврзувањето на оваа мрежа, патниците преку интернет-пребарувачот...

Бројот на патниците на аеродромите, зголемен за 28 проценти од лани

Во јули годинава бројот на патници е зголемен за 28 проценти, во споредба со јули 2014 година, информираат од „ТАВ Македонја“. Ако лани во јули македонските аеродроми имале 144.784 патници, оваа година во јули бројот на патници изнесува 185.811. - Во периодот јануари-јули 2015 година, бројот на патници е зголемен за 17 проценти, од 704.563 патници во првите седум месеци од 2014 година,...

ТАВ го промовира охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“ на Меѓународен туристички саем во Берлин

Како едно од најпопуларните туристички места, компанијата ТАВ го промовира Охрид и аеродромот „Св. Апостол Павле“ на најголемиот светски туристички саем – ИТБ Берлин (Меѓународен туристички саем – Берлин), што се одржува во главниот германски град. Турската компанија „ТАВ аеродроми“ спроведува маркетинг-активности на различни локални и меѓународни саеми за промоција на регионите во кои се наоѓаат аеродромите, портфолиото, како и на...

Пет години „ТАВ Македонија“ во Охрид, двојно повеќе патници

„ТАВ Македонија“ одбележува пет години од преземањето на охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“. Компанијата, која е дел од турската компанија „ТАВ аеродроми“, во 2010 година оперативно го презеде управувањето, воведе седумнасет нови редовни авиолинии и бележи двојно зголемување на бројот на патници од и за Охрид. – На петте години откако турскиот „ТАВ аеродроми“ го презеде управувањето со „Св. Апостол Павле“,...

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...