fbpx
Таг: Судија на претходна постапка

таг: Судија на претходна постапка

Уапсени Стевчо Јакимовски и уште седум лица

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош и претседател на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, утрово е уапсен, заедно со уште седум други лица. Двајца од приведените се вработени во Општина Карпош, а меѓу останатите петмина има и бизнисмени, дознава „Мета“. Јакимовски и другите уапсени денеска треба да бидат изнесени пред судија на претходна постапка во Кривичен суд Скопје, потврдија од Јавното обвинителство. Повеќе...

Кривичниот совет ги потврди притворите за петмината од „Империја“

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 ги одби жалбите на адвокатите на петмината притворени во случајот „Империја" што неодамна го отвори Специјалното јавно обвинителство. Во притвор се Орце Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Тодор Мирчевски и Зорица Арсовска. Според судот, на јавна седница Кривичниот совет ценејќи ги фактите и доказите во предлогот од СЈО за притвор и во изјавените...

Запленети 91 килограм марихуана во Кичево, тројца приведени

Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера во Кичево привело три лица од Скопје и запленило 91 килограм марихуана. Против тројцата, како и уште против три други лица, две од Струга и едно од Скопје, се поднесени кривични пријави. Како што објасни портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, марихуаната била набавена во Албанија, а требало со автомобил да биде транспортирана до Скопје....

Судот им одреди притвор на четворицата осомничени за 27 април кои се во бегство

Судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 им одредил мерка притвор на четворица осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, оваа година, кои се во бегство и против нив треба да биде распишана потерница, соопшти судот. „Судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, по добиено известување од надлежните органи дека лицата А.В., Н.М.,...

Апелацискиот суд ја прифати жалбата на СЈО и ја укина гаранцијата од 900.000 евра на Кочан

Апелацискиот суд Скопје ја прифатил жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и ја укинал одлуката на судијата на претходна постапка од Кривичниот суд, со која беше прифатена гаранцијата од околу 900.000 евра на бизнисменот Сеад Кочан за да може да се брани од слобода во случајот „Труст“, соопштија од судот. Одлуката за укинување на гаранцијата, Апелацискиот суд ја донел на...

Одбиени барањата на СЈО за замрзнување имот на ВМРО-ДПМНЕ

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 не ги прифатил 12. барања на Специјалното јавно обвинителство за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ. Судија на претходна постапка изразил несогласување за барањата за привремено одземање на имот, по што решавал Кривичниот совет, кој ја потврдил одлуката на судијата. „Судиите од Кривичните совети на Одделението за организиран криминал и корупција при Основен суд...

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција од 900.000 евра и одземање на пасошот

Бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, нема да оди во притвор и ќе се брани од слобода. Судијата на претходна постапка, како што соопштија денеска од Кривичниот суд во Скопје, го прифатил предлогот на неговиот адвокат, Никола Додевски, и донел одлука на Кочан да му биде одредена парична гаранција од 875.298 евра, да му биде одземен пасошот и...

Притворот на Кочан утре повторно на суд по барање на СЈО

Кривичниот суд во Скопје, односно судија на претходна постапка, утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, дознава „Мета“. Од СЈО потврдуваат дека сослушувањето е закажано за утре во 10 часот и на него, како и претходниот пат, ќе присуствуваат обвинител на СЈО и адвокатите на Кочан, кои треба...

Кривичниот совет експресно го врати предметот за Кочан кај судија на претходна постапка

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 експресно ја спроведе пресудата на Врховниот суд и уште денеска донел одлука во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој Врховниот суд го укина и го врати предметот на повторно одлучување. Како што соопштија попладнево од Основниот суд Скопје 1, Кривичниот совет на првостепениот суд не донел конкретна одлука дали на Кочан...

Осомничените во „Труст“ писмено ќе се канат да дојдат на распит за притворот

Барањата на Специјалното јавно обвинителство за одредување притвор на двајца од тројцата осомничени во новата истрага „Труст“ вчера стигнале во Кривичниот суд во Скопје, но засега нема информации кога тие ќе се појават на распит пред судија на претходна постапка. Според членот 294 од Законот за кривична постапка (ЗКП) „судијата на претходната постапка е должен без одлагање“ да го разгледа...

Кривичниот совет ја одби како неоснована жалбата на СЈО за пасошот на Мијалков

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција на Основниот суд Скопје 1 денеска ја одбил жалбата на Специјалното јавно обвинителство и ја потврдил одлуката на судијката Елена Јосифовиќ да не им бидат одземени пасошите на ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот кабинет, Тони Јакимовски, и на поранешниот помошник-министер во...

Мијалков си го задржа пасошот, за судијката Јосифовиќ барањето на СЈО е неосновано

Судијката Елена Јосифовиќ го одби како неосновано барањето на Специјалното јавно обвинителство да им бидат одредени мерки на претпазливост, односно да им се одземат пасошите на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот кабинет, Тони Јакимовски и Небојша Стајковиќ, поранешен помошник-министер во МВР, осомничени во случајот „Трезор“. „Постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство...

Судот потврди: Дополнително ќе решиме за пасошите на Мијалков, Јакимовски и на Стајковиќ

Кривичниот суд попладнево потврди дека поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, ексшефот на неговиот кабинет, Тони Јакимовски, и Небојша Стајковиќ, поранешен помошник-министер во МВР, денеска биле на распит и дале исказ за случајот „Трезор“ на СЈО, во кој тројцата се осомничени. Специјалното јавно обвинителство бара од судот на тројцата да им бидат одредени мерки на...

Судот не ѝ го одзеде пасошот на Канческа-Милевска, барањето на СЈО било неосновано

Судија на претходна постапка го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство и не им ги одзеде пасошите на министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, и на уште еден осомничен во случајот „Тендери“. Ваквата одлука судијата ја донел по распитот на двајцата осомничени, во петокот минатата недела. Барањето на СЈО, тој го одбил како неосновано и решението со кое се одбива предлогот...

Што се случува со поканите за распит и со пасошот на Канческа-Милевска?

Раководното лице во Министерството за култура и уште еден осомничен во случајот „Тендери“ досега не се појавија на распит во Кривичниот суд иако Специјалното јавно обвинителство уште во четвртокот минатата недела, побара од судот да им ги одземе пасошите и да им наложи еднаш неделно да се јавуваат кај службено лице. Неизвесно останува дали двајцата осомничени и денеска ќе дојдат...

Прилепчанец осуден на шест години затвор за силување, по спогодба со обвинителството

Основното јавно обвинителство Прилеп склучило спогодба со А.Ќ., обвинет за сексуална злоупотреба на немоќно лице, да му биде изречена затворска казна од шест години, соопштија денеска од јавното обвинителство. Оттаму информираат дека судија на претходна постапка ја прифатил спогодбата и донел пресуда со која на обвинетиот му ја изрекол предложената затворска казна. Според пресудата, осудениот прилепчанец останува во притвор до почетокот на...

Притворен жител на селото Алдинци, осомничен за убиство на брата си

Судија на претходна постапка на барање на јавен обвинител му одреди 30 дена притвор на жител на крушевското село Алдинци, осомничен за убиство на својот и брат и за обид за убиство на 14-годишно дете, кои се случиле викендов. Осомничениот, како што соопштија денеска од обвинителството, го убил својот брат во нивната семејна куќа. Тој го нападнал брата си со...

Кривичниот суд не ги замрзнал сметките на „Финзи“ зашто СЈО не ги доставило

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во барањето до Кривичниот суд за замрзнување на сметките на фирмата „Финзи“, опфатена во случајот „Трезор“, не ги навело сметките и банките на фирмата и се повикало на погрешен член од Законот за кривична постапка (ЗКП), соопшти денеска Основниот суд Скопје 1. Поради ова, судијата на претходна постапка сè уште не одлучил по барањето за...

Судот им забрани на 4 професори осомничени во „Еразмус“ да одат на работа

Кривичниот суд го прифати барањето на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и им забрани на четворица професири од Економскиот факулет во Скопје, осомничени во случајот „Еразмус“, да одат на работа и да држат предавања на Економскиот факултет во Скопје. Вчера пред судија на претходна постапка беа повикани шестмината осомничени професори во „Еразмус“ со нивните адвокати за...

Командатот на „Алфите“ куртули од суспензија, Кривичниот совет ги отфрли жалбите на СЈО

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје ги отфрлил како неосновани жалбите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на одлуката на судијата на претходна псотапка да не им одреди мерки на препазливост на командантот на полициската едница „Алфа“, Ивица Антевски - Пуки, и на неговите петмина колеги, осомничени во случајот „Тортура“, соопштија попладнево од Кривичниот суд. Антевски и неговите колеги се товарат...

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...