fbpx

Мијалков си го задржа пасошот, за судијката Јосифовиќ барањето на СЈО е неосновано

-

Судијката Елена Јосифовиќ го одби како неосновано барањето на Специјалното јавно обвинителство да им бидат одредени мерки на претпазливост, односно да им се одземат пасошите на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот кабинет, Тони Јакимовски и Небојша Стајковиќ, поранешен помошник-министер во МВР, осомничени во случајот „Трезор“.

„Постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите (СЈО) за определување мерки на претпазливост за три лица опфатени во предметот на СЈО, во јавноста познат како „Трезор“, во Основниот суд Скопје 1, пред судија на претходна постапка вчера дојдоа трите лица кои во присуство на нивен бранител и претставник на СЈО се произнесоа во врска со предлогот, по што судијата на претходна постапка донесе одлука со која предлогот на СЈО за определување на мерки на претпазливост за сите три лица се одбива како неоснован“, стои во соопштението од судот.

Иако истражната постапка за „Трезор“ беше отворена кон крајот на септември, тројца осомничени дури денеска ќе бидат сослушани од судија на претходна постапка бидејќи СЈО бараше изземање на судијката Елена Јосифовиќ, надлежна за овој предмет, поради сомнежи дека нема да постапува непристрасно зашто нејзиниот девер (братот на нејзиниот сопруг) имал деловни врски со фирмата „Финзи“, која е опфатена во случајот „Трезор“.

Според СЈО, осомничените преку фирмата „Финзи“, со која во еден период управувал сега починатиот Коста Крпач, набавувале опрема за УБК и го оштетиле буџетот за 862.045 евра.

Распитот на Мијалков во Кривичниот суд вчера траеше околу два часа. Исто толку време тој денеска се задржа и во Специјалното јавно обвинителство, каде беше повикан да даде исказ за, како што се шпекулира, случајот „Тортура“, што СЈО го отвори во март годинава, а се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, на 6 јуни 2011 година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...