fbpx
Таг: стечај

таг: стечај

Гигантот за криптовалути „FTX“ пропаѓа во банкрот

Платформата за тргување со криптовалути „FTX“ поднесе барање за стечај во САД, барајќи судска заштита додека е во потрага по начин да им ги врати парите на корисниците. Оваа компанија беше втора по големина во светот за тргување со дигитални валути. Според Би-би-си, Сем Бенкмен-Фрид се повлекол од функцијата извршен директор на компанијата. „Повторно, навистина ми е жал што завршивме овде....

„Адора“ со понуда од 9,3 милиони евра за скопска „Топлификација“

„Адора инженеринг“ соопшти дека на јавна лицитација понудила 9,3 милиони евра за да ги купи скопските топлани Исток и Запад и најголемиот дел од останатиот имот на Топлификација АД, која е во стечај. Компанијата на Ванчо Чифлиганец со тоа сака да преземе голем дел од инфраструктурата за парно греење во Скопје и производството на топлинска енергија. Двете наведени топлани, како и...

Народна банка поднесе кривична пријава против поранешни челници на „Еуростандард банка“

Народната банка до Јавното обвинителство поднесе кривична пријава против поранешни одговорни лица во „Еуростандард банка“ АД Скопје - сега во стечај. Поднесената кривична пријава е во согласност со членот 181 од Законот за банките, со којшто се нормира кривичното дело - Предизвикување стечај на банка. „Истовремено, до Јавното обвинителство, Народната банка предложи и преземање мерки коишто се во насока на...

Граѓаните „гладни“ за потрошувачки, „заситени“ од автомобилски кредити

Кредитите на домаќинствата во август годинава бележат месечен раст од 0,3 отсто, којшто е резултат на повисоките кредити одобрени во денари, додека кредитите во странска валута бележат пад, покажуваат новите податоци на Народната банка. На годишна основа, растот изнесува 9 отсто и е поизразен кај кредитите одобрени во денари. „Со исклучување на податоците за кредитите на домаќинствата на банката во стечај,...

Депозитите и парите на сметките во Еуростандард банка не мора да се пријавуваат

Душко Тодевски, стечајниот управник на „Еуростандард банка“ АД Скопје денеска информираше дека физичките и правните лица што имале депозити или пари на трансакциски сметки во Еуростандард банка до денот на прогласување во стечај, не треба посебно да ги пријавуваат кај стечајниот управник. Нивните побарувања кон банката во стечај се сметаат за поднесени. „Согласно Законот за банките, побарувањата по основ на...

Трифун Костовски побара поддршка за спас на Еуростандард банка и прекин на стечајната постапка

Бизнисменот Трифун Костовски, еден од најголемите акционери во Еуростандард банка за која е отпочната постапка за стечај по барање на Народната банка, која претходно ѝ ја одзеде лиценцата за работа, побара општа поддршка за неговата намера за спас на банката, односно за прекинување на стечајната постапка. Во неговото обраќање до јавноста, тој порачува дека иако некој ќе рече дека законски...

За 20 дена ќе почне обештетувањето на штедачите од Еуростандард банка, со депозити до 30.000 евра

Физичките и правните лица треба да бидат спокојни затоа што за 20 дена ќе почне процедурата за нивно обештетување, односно ќе им бидат исплатени осигурените депозити што ги имале во Еуростандард банката, која од денеска, по одлука на НБРМ, престанува со работа и оди во стечај. Тоа го гарантираат Народната банка на Северна Македонија, Фондот за осигурување на депозити,...

Излегоа на виделина долговите на штипски „Бетон“

Над 16 милиони евра се побарувањата на доверителите на фирмата во стечај „Бетон“ – Штип, коишто денеска на испитното рочиште ги прифати стечајниот управник Драги Димовски. Оспорени се помалку од девет милиони евра побарувања. Токму оспорените се јавија на денешното рочиште во штипскиот Основен суд, каде стечајниот уравник се изјасни по приговорите. Стечајниот управник Димовски во краткиот телефонски разговор само...

Во приватниот ОХИС државата немала ингеренции за другите отрови, само за канцерогениот линдан

Освен за линданот, Министерството за животна средина не било инволвирано во процесот на чистење на ниедна друга опасна хемикалија од кругот на ОХИС, бидејќи некогашниот хемиски гигант сега претставува приватна сопственост. Ова на денешната прес конференција во Министерството, по петочниот инцидент, во кој истече непознато количество на метил акрилат мономер помешан со вода, го соопшти министерот за животна средина...

Доверителите на штипската компанија „Бетон“ побараа стечај

За 13 јуни во Основниот суд во Штип е закажано рочиште за изнесување на докази, откако доверителите на штипската градежна компанија „Бетон“ побараа стечај. Назначен е привремен стечаен управник, кој  треба да даде своја оценка дали се оправдани барањата и дали треба да биде покренат стечај. Компанијата која работи близу седумдесет години беше главен изведувач на седум објекти од проектот „Скопје...

Стечајците на ОХИС на средба во Владата: Нови пресметки на плата и за придонеси

Претставници на поранешните вработени во АД ОХИС Скопје-во стечај и претставници на Синдикатот денеска одржаа средба со министерот задолжен за регулатива за подобрување инвестициска клима за домашни претпријатија, Зоран Шапуриќ. Од Владата информираат дека на состанокот, на нивно барање, им бил презентиран извештајот од електронската продажба на недвижниот и подвижниот имот од стечајната маса на ОХИС, и планот за авансна...

Срѓан Керим и Јана Станисављева на распит во СЈО за „МПМ“

Поранешните први луѓе на Медиа принт Македонија (МПМ), Срѓан Керим и Јана Станисављева, се повикани на распит во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), јави „Сведок“. Двајцата треба да дадат исказ во рамки на истрагата за бројни злоупотреби во МПМ, што ја води ова обвинителството откако предметот го презеде од Основното јавно обвинителство. Компанијата беше издавач на згаснатите весници „Дневник“,„Вест“ и „Утрински весник“. Обвинителката...

ААВМУ ќе ѝ ја одземе дозволата на „ТВ Нова“

Директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) до Советот на агенцијата ќе поднесе предлог за одземање на дозволата за телевизиско емитување на телевизијата „Нова“, која е речиси два месеци во стечај. Според дневниот ред на утрешната седница на Советот на ААВМУ, тоа би можело да се случи и утре. Според Агенцијата, телевизијата која беше сопственост на бизнисменот...

TВ „Нова“ оди во стечај

Телевизијата „Нова“ на Сеад Кочан, која важеше за блиска до власта во периодот на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, и официјално е во стечај. Одлуката за отворање стечај на Основен суд Скопје 2 е објавена денеска во весниците, a е донесена во петокот. Предлогот за отворање стечај е на група доверители застапувани од адвокатско друштво „Бона Фиде“ од Скопје. Претходно 43 вработени и...

Хаџи-Мишев: „TЕ-ТО“ отвори лажен стечај за да не го плати долгот кон „Топлификација“

„Топлификација“ АД Скопје ја обвини компанијата за комбинирано производство на топлинска енергија „ТЕ-ТО“ дека покренала стечај сама на себе, за да не го плати долгот кон Топлификација и тоа во период, кога по тригодишен период на лоши финансиски резултати, лани остварува добивка од 8 милиони евра. - Причина за овој судски процес во кој фирмата „ТЕ-ТО“ предлага стечај сама на...

Отворена предстечајна постапка за „Топлификација“

Основен суд Скопје 2 донесе одлука за претходна постапка за утврдување на условите за отворање стечај за „Топлификација АД Скопје“. За привремен стечаен управник е назначен Ацо Дамчевски кој е задолжен од судот да го заштити имотот на „Топлфикација“ до донесувањето на одлуката за отпочнувањето на стечајната постапка, за да се избегне значително намалување на имотот, како и да утврди...

Витаминка го купи имотот на „Брилијант“ за 7,3 милиони евра

„Витаминка“ денеска потпиша договор за купопродажба на имотот на „Брилијант“ од Штип со Комерцијална Банка, за сума од 7,3 милиони евра. Прилепскиот прехранбен гигант со тоа стана сопственик на објекти од 4.956 квадратни метри и земјиште со право на сопственост од 21.592 квадратни метри, како и подвижни ствари и марките на пропаднатата компанија. „Правиме еден голем чекор напред што ќе значи...

Стечајците од „Фени“ денеска повторно ќе го блокираат патот Градско – Прилеп

Ако до пладне не им биде исплатена платата за октомври, вработените во комбинатот „Фени“, кој од пред помалку од една седмица е во стечај, ќе го блокираат патот Градско - Прилеп. Во средата Основен суд Велес одлучи да биде отворена стечајна постапка за фабриката. Трите најголеми доверители, „Комерцијална банка“, „Стопанска банка“ и „Силк роуд банка“, се надеваат дека фирмата ќе биде...

„Фени“ отиде во стечај

Основниот суд Велес денеска го усвои предлогот за стечајна постапка на комбинатот „Фени“ од Кавадарци, кое го поднесоа „Комерцијална банка“, „Стопанска банка“ и „Силк роуд банка“. Не беше прифатена понудата за купување од бугарската фирма „Енекод“ од 65 милиони евра, од кои 29 милиони евра долг кон банките. За стечаен управник е назначен Мирослав Анастасиевски од Гостивар. Трите банки доверители во рок...

Анѓушев: Заинтересирани инвеститори за „Фени“ нудат 30 милиони евра

Ако првото барање за продажба на „Фени индустри“ беше за сума од околу 15 милиони евра, сега веќе имаме заинтересирани кои нудат и триесетина милиони евра, рече вицепремиeрот Кочо Анѓушев во Собранието, одговарајќи на пратеничкото прашање на Панчо Минов, за тоа што Владата прави за спас на „Фени“. Објаснувајќи како би се исплатила плата на вработените, Анѓушев рече дека вработените треба...

Бислимоски: Изненадување е и за мене дека ЕСМ ќе ја продава струјата за 60 евра за мегават час

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски изјави дека за него е „изненадување“ дека Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), почнувајќи од 1 јули, ќе ја продава струјата...