fbpx
Таг: спот

таг: спот

„Бегаме“ – нова песна на Дани Димитровска и Пијан Славеј

„Бегаме“ е новата песна на Дани Димитровска во соработка со Бранислав Николов од групата Фолтин, или познат како Пијан Славеј. Музиката и текстот се на Весна Малинова, а потписник на аранжманот е Јордан Манов кој е продуцент на ова дело. „Бегаме е одраз на човековата површност во модерниов колектив; отуѓеност, раздвоеност во суперлатив... страв од одговорност и посветеност како начин на функционирање...“,...

Црногорски тинејџери објавија антивоена песна посветена на децата од Украина

Младите црногорски пејачи Милица Радан и Комнен Вуковиќ, заедно со подгоричкиот хор „Де-мол“, на 17 март објавија видео-спот за нивната антивоена песна „Вратите нам снове“ („Вратете ни ги сништата“) посветена на децата од Украина загрозени од војната. Со песната се упатува порака за прекин на војната и се промовира емпатија за страдањата на децата. „Запрете ги бомбите, вратете ни ги сништата сончогледите...

Поп пејачот Yon Idy сними видео спот за песната „In Time“

Младиот музичар и кантавтор Yon Idy сними видео спот за неговата најнова песна „In Time“, која што беше промовирана на 10-ти јануари годинава. Песната претставува живо пренесена емоција со игривост што одразува комбинација на движечка и истовремено смирена мелодија, а спотот совршено се совпаѓа со целиот аранжман. Yon се јавува како автор на музиката и текстот, при што умешно и...

„Hearts so Cold“ нов сингл на Борис Цветановски

„Hearts so Cold“ е новиот сингл на македонскиот музичар Борис Цветановски, со сценско име Ris Flower. Песната од 22 ноември е достапна за преглед на видео платформата YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=K56GJKP9rYY Цветановски е автор на музиката и текстот, на кои соработуваше со Павле Василјевиќ. „Hearts so Cold“ е снимена во „Studio Ari“ во Истанбул. Аранжманот и продукцијата за песната се на Мустафа Чанбазлар,...

„Пустелија“ – соработка на Љубојна и Дулелуд (Dulelud)

Македонскиот етно состав Љубојна и продуцентот Дулелуд (Dulelud) го претставија својот прв заеднички проект, песната „Пустелија“. Песната е микс на електронска музика и препознатливиот етно и светски музички стил кој Љубојна го практикува од своите почетоци. Промоцијата на видеото се одржа на 16 ноември 2021 година. Вокалот во „Пустелија“ е на Вера Милошевска, а музиката е соработка на Оливер Јосифовски...

„Јавачи“ е новиот сингл на младата скопска пејачка Андреа

Љубителите на музиката на Андреа (Andrea) по подолго време повторно може да преслушаат песна на која Андреа пее на македонски јазик. Новата песна „Јавачи“ жанровски малку се разликува од она што сме навикнале да го слушаме од Андреа и има доза на ведрина. Звукот е спој на трап и RnB и ќе биде ново искуство за нејзините фанови. Песната е...

Нов спот за песната „The Arsonist (Single Remix)“ од Blackstate

На 22 октомври Blackstate ја претстави новата верзија на песната „The Arsonist“. Станува збор за едно суптилно адаптирање на оригиналот за потребите на објава на песната како сингл со видео илустрација (видео спот). Ремиксот се вика „The Arsonist (Single Remix)“. Оригиналната песна „The Arsonist“ е нумера која е дел од изданието (ЕР) кое излезе на почетокот на минатата година и...

Агни Авшар го претстави својот прв сингл „Сознавам“

Mладата македонска пејачка Агни Авшар преку социјалните мрежи го претстави својот дебитантски сингл. „Сознавам“ е одлична песна, а вокалот на Агни Авшар ќе им се допадне и на најпребирливите критичари.  https://www.youtube.com/watch?v=E1LUBUyPfNo&t=1s Покрај вокалните способности, Автор на музиката и аранжманот е Николче Мицевски, тој заедно со Дејан Момироски е задолжен и за аудио продукцијата на изданието. Автори на текстот се Бети Јанковиќ и Рената Кралевска. Сепак, и покрај квалитетот на музиката, аранжманот и...

(Видео) „Choose My Way“ – последниот сингл на Андреа

„Choose My Way “  е последниот сингл на младата поп пејачка Андреа Коевска. Официјалната промоција на изданието беше на крајот на минатиот месец, со премиера на Јутуб (YouTube) на 27 август.  https://www.youtube.com/watch?v=x0kLX4sXGNw И овој пат станува збор за меланхолична електропоп балада, по кои Андреа (Andrea) е најпрепознатлива. Текстот на „Choose My Way“ е на Андреа и на Александар Масевски. Масевски е...

Реакција на МНР за несоодветните изборни спотови во Република Бугарија

Министерството за надворешни работи, денеска со соопштение реагираше до Софија, во врска со објавените предизборни спотови во Република Бугарија, во кои се покажуваат територијални претензии кон нашата држава. „Во напорите за засилување на дијалогот и зацврстување на довербата, сето во функција на унапредување на добрососедските односи, објавувањето на предизборни спотови во кои се изразуваат територијални претензии и еднострани чувства за...

„Фолтин“ денеска го промовираа новиот албум „Симултан бакнеж“ (видео)

Групата „Фолтин“ денеска во МКЦ го промовираше новиот албум „Симултан бакнеж“, како и видео запис за една од песните на изданието. На албумот којшто е објавен под етикетата на „ОХО продукција“ се наоѓаат четири песни, кои беа снимени во Студио Алшар во декември минатата година. Албумот го продуцираше Пеце Талески, додека обвивката на албумот е изработена од режисерот Ѓорче Ставрески....

МРТ одлучи Гарванлиев да остане македонски претставник на Евросонг 2021

Комисијата за утврдување одговорност во ЈРП Македонска радио телевизија на 19 март одржала состанок по реакциите на јавноста предизвикани пред сè од видео-спотот на годинешниот македонски претставник за Избор на песна на Евровизија како и изјавите на претставникот Васил Гарванлиев. Притоа, било утврдено дека МРТ во целост ги испочитувала и интерните постапки и процедурите при апликацијата во ЕБУ. Одлуката за...

Гарванлиев: Интервјуто со изјавата е пред повеќе од една година, јас се извинувам ако сум повредил некого

Интервјуто кое циркулира на интернет со мојата изјава е пред повеќе од една година. Во музика нема политика, нема раса, нема боја, има љубов, има човечно, има енергија. Ако некој е повреден од тоа што јас го направив ненамерно и случајно, јас се извинувам од сè срце. Со овие зборови вчера Васил Гарванлиев од Струмица, македонскиот претставник на овогодинешното издание...

Судот ја одби тужбата на Вилма Русковска против ВМРО-ДПМНЕ

Основниот граѓански суд-Скопје ја одби тужбата за клевета на обвинителката Вилма Русковска поднесена против Игор Јанушев и Христијан Мицкоски, односно против опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. Тужбеното барање не е усвоено, а на странките во рок од осум дена ќе им биде доставена писмената пресуда, каде истата ќе биде и образложена. Инаку, обвинителката Вилма Русковска покрена тужба за клевета против опозициската партија...

Спотот на Вучиќ за претседателските избори забранет да се емитува во медиумите

Советот на Регулаторното тело за електронски медиуми (РЕМ) им наложи на српските медиуми во рок од 24 часа да прекинат со емитување на предизборниот спот за престедателскиот кандидат на владејачката коалиција, Александар Вучиќ, во кој се извикува „Вучиќу педеру“, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Како што е објавено на веб-страницата на РЕМ, спотот е забранет бидејќи го крши Законот...

„Јутро“, нов видеозапис на Калиопи

Калиопи има ново музичко изненадување за своите обожаватели. Музичката дива ја објави баладата „Јутро“, како и видеозапис за истата. „Јутро“ е соработка на Калиопи со нејзиниот поранешен сопруг и долгогодишен бизнис-партнер Ромео Грил, кој ги потпишува текстот, музиката и аранжманот на љубовната балада. Видеозаписот е снимен во Македонија. https://www.youtube.com/watch?v=Au1t6efY7YY

Необична промоција на нов македонски видео запис

По два успешни дуети на младиот и енергичен бизнисмен воедно и пејач Дон, едниот со Роберт Билбилов – „Ти се промени”, другиот со Андреј ДНК – „Круг“, кои доста добро поминаа кај македонската публика, конечно направена е и негова соло песна „Сама си крива”. Текстот е на Дон, а музиката и аранжманот се на Лазар Цветковски. Видеото е во...

Бјорк со видеоспот од 360 степени

Исландската поп-дива Бјорк направи видеоспот од 360 степени за нејзината нова песна „Stonemilker“ што може да се погледне на „Јутјуб“ без дополнителна опрема. https://www.youtube.com/watch?v=gQEyezu7G20

Јоце Панов сними нова песна во соработка со трубачот Џамбо Агушев

Во новата песна на Јоце Панов, која деновиве беше премиерно емитувана во етерот, преовладуваат труби. Според пејачот, соработката со Џамбо Агушев за оваа песна била неминовна бидејќи тој е наш најпознат трубач со интернационална кариера. Новата песна „Брига ме“ е направена на српски јазик, а наскоро се очекува да добие и македонска верзија. Двете верзии ќе добијат и видеозаписи. На новиот албум на Јоце, на...

Видеозапис на „ДНК“ за новата песна „Најмила”

По промоцијата на „Најмила“, која веќе неколку недели е во медиумскиот етер и е вистински хит, стигнува и видеозаписот за најновата песна на „ДНК“. Главните улоги во видеоспотот се на Андреј, Панчо и на Катарина Ивановска. Интересно, во него се појавуваат не една, туку две Катарини! Видеозаписот се снимаше во „Брик бар“, апартман во Скопје и на Водно, а на него...

Се гради нов дом за сместување ученици во Струмица

Струмица ќе има нов ученички дом за сместување на учениците од соседните општини кои се школуваат во средните училишта. Ова барање се реализира на барање на граѓаните, бидејќи постоечкиот дом...