fbpx
Таг: штета

таг: штета

Влијанието на климатските промени во пораст: пожарите се закана за шумите, а поплавите за нивите

Климатските промени и временските непогоди кои се резултат од нив најмногу ги погодуваат Вардарскиот, Источниот и Североисточниот регион, покажува Атласот на природни непогоди. Над 80 отсто или над 1400 случаи во периодот од 2005 до 2022 година се пожари, десет отсто се поплави, осум отсто се екстремни временски услови, а најмалку се одрони и свлечишта. Ова се податоците кои ги содржи...

Силниот ветер во Скопје и Струмица зад себе остави оштетени кровови, фасади и автомобили

Повеќе видови штети и три пожари на отворено во земјава предизвикал силниот ветар во последното деноноќие, информираше утрово Центарот за управување со кризи (ЦУК). Вкупниот број на повици за итни случаи на 112 во ЦУК изнесувал 1.590 – двојно повеќе од вообичаениот просек за едно деноноќие, при што над 18 отсто од итните реални повици биле за комбинирано решавање преку...

Запалените возила во Штип се со ист потпис – молотов коктел

Запалениот „мерцедес“ од изутрината во Штип, е шестото возило што гори во изминатите пет дена. Иако истражните органи не кажуваат ни збор за тоа како настанал пожарот, фактите од терен укажуваат на едно – дека пожарот е предизвикан од молотов коктел. Сосема идентитчно, како на возилото на поранeшниот прв човек на СДСМ Никола Тушев, и претходно „БМВ“ на бизнисмен...

Осигурувањето ќе исплати над 800 илјади евра за несреќата кај Ласкарци

Осигурителната компанија „Еуросиг” ќе треба да исплати отштета од над 800 илјади евра за автобуската несреќа која што се случи кај Ласкарци на 13 февруари. Претседателот на Советот на експерти на Агенцијата за супервизија за осигурувањето, Климе Попоски денеска на прес-конференција рече дека во овој случај најверојатно ќе биде исплатена максималната законски предвидена сума. – Во Законот за задолжително осигурување...

Охриѓани ќе добијат само 15 отсто обесштетување за ланскиот земјотрес

Владата на РМ обезбеди повеќе од шест милиони денари за обесштетување од претрпените штети од јулскиот земјотрес во Охрид од минатата година. Со ова за обесштетување на правните и физичките лица кои пријавиле штети на располагање, општината ќе има 6.451.013 денари кои ќе бидат префрлени на посебна сметка. Со решение на градоначалникот на Општина Охрид, ќе бидат обесштетени 862...

Авиокомпаниите задолжително ќе ги осигуруваат багажот и пратките

Авионските компании ќе бидат задолжени со закон да го осигураат багажот на патниците и стварите кои ги пренесуваат, информираат од Министерство за финансии. Од таму додаваат дека со измените на Законот за задолжително осигурување во сообраќајот, кои ги изготви Министерството за финансии, се утврдуваат права за надомест на штета на сопствениците на багажот и на пратките. „Законските измени уредуваат и обврска...

Најмалку 10 луѓе загинаа во поплава предизвикана од пукање на брана во Кенија

Најмалку десет луѓе загинаа, а илјада останаа без домови поради пукање на брана во Кенија. Несреќата која ја предизвикале обилните дождови се случила во градот Солаи, 190 километри оддалечен од претстолнината Најроби. „Водата одзеде животи и предизвика огромна штета на имотите. Обемот на штета треба да се утврди“, соопштија локалните власти. Кенискиот огранок на Црвен крст извести дека до сега се...

Обвинителството се откажало од гонење на Богоевски за фрлање боја

Oбвинителството се откажало од кривичен прогон на пратеникот Павле Богоевски за фрлање боја врз објектот на Министерство за култура во текот на протестите од Шарената револуција, објави на „Фејсбук“ адвокатското друштво „Давидовиќ и Јанковиќ“. На денешното судско рочиште, како што напишаа тие, се утврдило дека никој нема право без одобрение на Заводот за заштита на спомениците на културата да презема...

Русија со критики кон САД за свикување на Советот за безбедност за протестите во Иран

Русија остро ги критикуваше Соединетите Американски Држави поради свикувањето на Советот за безбедност на Обединетите нации за протестите во Иран, во кои настрадаа најмалку 21 лице. Рускиот амбасадор при ОН, Василиј Небензја изјави дека мешањето на САД во внатрешните работи на Советот на безбедност на Обединетите нации ќе му нанесе штета на највисокото тело на ОН. Критики кон САД упатија и...

Рашковски: Претходната Влада потрошила 800 илјади евра за вработени кои седеле дома

Вкупно 166 државни службеници кои не доаѓале на работа во 2016 година го оштетиле буџетот за преку 800.000 евра, објави Генералниот секретар на владата на својот „Фејсбук“ профил. „Како се трошеле нашите пари. Веќе е покрената дисциплинска постапка и зависно од исходот ќе следува и соодветна судска постапка. Нанесена штета од преку 800.000 евра. Додека некој се потсмева на покачување...

Градоначалникот на Прилеп осуден поради несовесно работење

Основен суд Прилеп го осуди градоначалникот на Општина Прилеп, Марјан Ристески на парична казна од 36.900 денари, заради сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. Истовремено, прилепскиот градоначалник е задолжен, на име надомест на штета на Општина Прилеп да и исплати 238.750 денари. На Ристески му е изречена и алтернативна мерка, односно условна осуда казна затвор во траење од 3...

Исламски бунтовник одговорен за штета од 2,7 милиони евра

Судиите на Меѓународниот кривичен суд донеле пресуда со која поранешен исламски бунтовник, кој бил во затвор за уривање на светите места во во Тимбукту, е прогласен за виновен за штета во висина од 2,7 милиони евра. Ахмад ал Факи ал Махди минатата година беше осуден на девет години затвор откако ја призна вината за учество во воени злосторства при кои...

Русија предупредува дека новите санкции од САД ќе бидат штетни за двете земји

Кремљ денеска ги предупреди Соединетите Американски Држави дека новите санкции против Русија ќе ги загрозат интересите на двете држави. - Ние сметаме дека продолжувањето со реториката на санкции е контрапордуктивно и штетно за интересите на двете земји – вели портпаролот на руската влада, Димитриј Песков. Блиската соработничка на рускиот претседател Владимир Путин, Валентина Матвијенко, претходно денеска изјави дека санкциите кои САД...

Милошоски: Има повеќе од 850 пријавени штети во општините погодени од земјотресите

Би сакал, во име на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија, да искажам едно разочарување, не толку од пратениците од ДУИ или од Алијансата на Албанците, колку од пратениците од Охрид, Томислав Тунтев и Жаклина Лазаревска, што не прифатија еден интервентен амандман од 2 милиони евра, кој би можел да биде на располагање на граѓаните што...

Нередите за време на самитот Г20 ќе ја чинат Германија 12 милиони евра

Нередите за време на Самитот на групата 20 индустриски најразвиени земји во Хамбург би можеле да ги чинат осигурителните куќи до 12 милиони евра. Додека лидерите на најсилните светски економии се состануваа на 7 и 8 јули, на улиците на Хамбург организирани беа атниглобализациски протести, а за време на ноќта имаше големи нереди и судири со полицијата. Осигурителното здружение денеска соопшти...

Анѓушев уште еднаш ги повика ЕЛЕМ да го сопрат објавувањето јавни повици

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, уште еднаш го повика раководството на АД ЕЛЕМ, веднаш да го запре објавувањето на јавните повици со проценета вредност од 80 милиони евра, за да се избегне штета на државниот и на буџетот на компанијата. „Наспроти укажувањето од Владата, раководството на ЕЛЕМ, најпрвин во петокот, на 15 јуни, објави јавен повик за набавка на рударска опрема...

Костадиновски: Родот на праските пропаѓа, земјоделците имаат проблеми со откупот

„Земјоделците се соочуваат со проблем поврзан со откупот на земјоделските производи. Во моментов алармантна е ситуацијата со производителите на праски“, изјави на прес-конференција Ванчо Костадиновски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој додаде дека голем дел од родот пропаѓа, а земјоделците претрпуваат штета. - Информациите што ги имаме велат дека се засегнати сите производители на праски кои имаат проблем и со откупот и со цената на...

МНР го повика албанскиот амбасадор: Изјавите на Рама и на Бушати се сериозна провокација

Амбасадорот на Албанија во Македонија, Фатос Река вчера бил повикан на разговор во Министерството за надворешни работи на земјава, по повод зачестените навредливи изјави и коментари на официјални лица на Република Албанија, насочени кон Република Македонија, соопшти денеска МНР. „На средбата беше потенцирано дека изјавите на претседателот на владата (Еди Рама н.з.) и Министерот за надворешни работи на Република Албанија...

Запалено возило во Охрид, полицијата трага по сторителот

Охридската полиција трага по сторител кој ноќеска, околу 1 часот, запалил автомобил, марка „голф“, на улицата Климентов универзитет во градот, соопштија од Секторот за внатреши работи Охрид. „Од увидот на местото на настанот, извршен по овластување на јавен обвинител, констатирано е дека од предизвиканиот оган, запален е задниот дел на возилото, целосно е оштетено задното стакло, задната клупа, задното седиште,...

Кампања на ХЕРА за заштита од секаква дискриминација

Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување (ХЕРА) заедно со Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализирани заедници“, а со поддршка на Амбасадата на Кралството Холандија во Македонија, од денеска ја почнува кампањата за заштита од дискриминација врз сите основи, вклучувајќи ја и сексуалната ориентација и родовиот идентитет. Пораката на кампањата е „Ако е вообичаено, не значи дека е праведно. Три...

Долг процес до транспарентност: Како ЗОО Скопје се обиде да крие информации од јавен карактер?

Точно два и пол месеци траеше голготата на редакцијата на Мета.мк да добие информации од јавен карактер од Зоолошката градина - Скопје, а во врска со прашања чии одговори...