fbpx
Таг: шарена револуција

таг: шарена револуција

Хелсиншки комитет реагира за пресудата за Савески и Куновски за „Шарената револуција“

Апелациониот суд Скопје на Здравко Савески и Владимир Куновски им изрече условна затворска казна од 6 месеци и казна од половина милион денари за материјалната штета за демолирањето на канцеларијата на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов, за време на „Шарената револуција“ пред речиси 6 години. Оваа пресуда следи по две ослободителни пресуди кои предходно ги укина Апелација. По изречената пресуда Хелсиншкиот комитет...

Шарената револуција пет години потоа – различни актери од поинаква перспектива гледаат на важниот настан

Секој со своите променети улоги, власта, опозицијата и дел од граѓанските активисти на различен начин гледаат на Шарената револуција од денешен аспект. Едните го гледаат овој важен настан од македонската историја како успех во повторното придобивање на демократијата и крај на диктатурата, додека други се чувствуваат изиграни и изманипулирани. Власта и опозицијата и по пет години, не се согласуваат...

Продолжува битката со аудио снимки, објавени два разговори на Заев од 2016 година

Две нови аудиоснимки се објавени на Јутјуб на новоформиран анонимен канал со име „Зоки истина“, на кои може да се слушнат разговори на поранешниот премиер и претседател на СДСМ, Зоран Заев со одредено лице чиј глас е механички изменет за да не може да се препознае. По објавата, Заев напиша на социјалните мрежи дека лошо се изразил во еден од...

Продолжува судењето против „Република“ за жигосување и злоупотреба на лични податоци на активистите

Во Основен суд Скопје 1 денеска со почеток во 13 часот ќе продолжи судењето против Доне Доневски и Друштвото за новинско издавачка дејност Прва Република – ДООЕЛ, односно издавачот на магазинот и веб-страницата „Република“. Тужителите, истакнати професори, новинари, аналитичари и граѓански активисти, ја обвинуваат „Република“ и непознати лица вработени во Управата за јавни приходи дека на 27 мај 2016 година...

Димитров: „Шарената револуција“ е жед за одговорност, „бојкотирам“ е повик за неодговорност

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, на својот „Фејсбук“ профил порача дека не може да се повлекува паралела меѓу „Шарената револуција“ и движењето „бојкотирам“, бидејќи, како што вели тој, бојкотирањето на референдумот е повик за бегање од одговорноста. „Шарената револуција е жед за одговорност во ситуација на јавно разоткриен криминал. Кога потфрлија институциите, граѓаните преземаа одговорност, барајќи правда. Бојкотирам е...

Савески: Ќе има ли еден аршин за Богоевски, друг аршин за обвинетите од Левицa

Познатиот активист д-р Здравко Савески ја поздрави одлуката на Обвинителството да не го гони Павле Богоевски, но порача дека треба да се има еднаков пристап и кон членовите на Левица, кои се исто така обвинети поради активностите во Шарената револуција. Во пост на неговиот Фејсбук-профил рече дека ако членовите на Левица, чиј основач е тој, не бидат еднакво третирани...

Обвинителството се откажало од гонење на Богоевски за фрлање боја

Oбвинителството се откажало од кривичен прогон на пратеникот Павле Богоевски за фрлање боја врз објектот на Министерство за култура во текот на протестите од Шарената револуција, објави на „Фејсбук“ адвокатското друштво „Давидовиќ и Јанковиќ“. На денешното судско рочиште, како што напишаа тие, се утврдило дека никој нема право без одобрение на Заводот за заштита на спомениците на културата да презема...

Груевски: Виновници за обидот на убиство на Тодоров се тие што креираа хистерија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ за денешниот обид за убиство на министерот за здравство во заминување, Никола Тодоров, ги обвини политичкиот противник, владејачкиот СДСМ, граѓанските организации, луѓето што протестираа против власта на ВМРО и дел од новинарите. Обвини дека притоа користеле лаги. - СДСМ, Зоран Заев, куп НВО финасирани од Соросовите инсталации, шарената платеничка револуција цели три години градат атмосфера за ова...

Хронологија: Како се смени власта во Македонија

Трите години политичка криза за граѓаните на Македонија беа тешки, исцрпувачки и стресни. Кризата не беше само политичка, таа премина и во економска, социјална, морална и етичка. Имаше серија протести и контрапротести, судења и контрасудења, истраги и контраистраги. Потпишан беше Договорот од Пржино, па потоа и Пржино 2. Имаше избори, но и одложени избори, се појавија прислушувани материјали, но...

Богоевски: Со „Шарена револуција“ засекогаш ја променивме политичката сцена

Пред една година, на 12 април, илјадници граѓани револтирани од одлуката на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да прогласи широка аболиција и да помилува 56 лица – политичари и нивни соработници, кои се споменуваат во прислушуваните разговори, излегоа на масовен протест пред народната канцеларија на Иванов во центарот на градот. Таа одлука, донесена пет дена по распуштањето на Собранието, предизвика...

„Метаморфозис“: Не организираме обуки за протести, Маневски грубо манипулира

Тврдењата објавени на 21 март 2017 година од страна на медиумите „Дневник“, телевизија „Нова“ и „Вечер“, припишани на Михајло Маневски, за каква било поврзаност на Фондацијата „Метаморфозис“ со насилство, претставуваат груба манипулација и искривување на вистината, се вели во демантот на „Метаморфозис“. „Фондацијата „Метаморфозис“ преку своите обуки ги гради капацитетите на невладините организации за користење на новите технологии за да...

ВМРО-ДПМНЕ: На Македонија ѝ треба вистински граѓански сектор

ВМРО-ДПМНЕ во соопштение денеска повикува на „десоросоизација“ и ги обвинува Павле Богоевски, Ивана Туфекџиќ и Лидија Димова дека „се само дел од послушниците на аболираниот криминалец Зоран Заев кои докажуваат дека СДСМ и Сорос се едно кога станува збор за форсирање антидржавната агенда“. „Ваквите ликови не се граѓански сектор и не може да ги застапуваат интересите на граѓаните. На Македонија...

Судот го отфрли обвинението против адвокатот Стеваноски и за графитот „Кај ви е хилтата?“

Основниот суд Прилеп го отфрлил и второто обвинение против адвокатот и еден од водачите на „Шарената револуција“ во градот, Жарко Стеваноски, поради испишувањето на графитот „Кај ви е хилтата?“ на асфалтот пред старата зграда на Општина Прилеп на 18 мај минатата година, пренесува порталот „Публикум“. Прилепската полиција го товареше Стеваноски дека графитот што го испишал на асфалтот имитирал, односно личел на...

Демири се изјасни за невин, судењето одложено за 14 март

Мариглен Демири се изјасни за невин откако беше прочитано обвиниението против него на денешното рочиште во Основен суд Скопје 1. Јавното обвинителство го товари Демири дека кршел и фрлал предмети и заедно со толпа граѓани на 13 април минатата година ја оштетил народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, за време на протестите против аболицијата на 56 функционери и нивни...

Адвокатот Стеваноски тужи директор за клеветење на „Шарената револуција“

Адвокатот Жарко Стеваноски поднел кривична пријава против директорот на прилепското Јавно претпријатие за просторни и урбанистички планови Прилеп, обвинувајќи го дека ја злоупотребил службената положба со тоа што подготвил неточен извештај што го поднел во Општина Прилеп, а во кој обвинил дека како последица на протестите на „Шарената револуција“ одделението за јавен паркинг и одделението за јавен градски превоз...

Одложено судењето на Мариглен Демири, наредното рочиште закажано за 24 јануари

Денешното судењето против членот на Левица и кандидат за пратеник Мариглен Демири е откажано и рочиштето е презакажано за 24 јануари следната година. Судијката Добрила Кацарска од Основниот суд Скопје 1 го одложи судењето затоа што претставничката на Државното правобранителство доцна ја доставила процената за материјалната штета од кршењето на стаклото на канцеларијата за претседателот Ѓорге Иванов за време на...

Денеска продолжува судењето на активистот Павле Богоевски

Денеска продолжува судењето на активистот на „Шарена револуција“, Павле Богоевски, кое минатиот месец беше одложено затоа што во обвинителниот предлог недостигала висината на материјалната штета предизвикана на Министерството за култура. Богоевски се товари за учество во толпа што ќе изврши кривично дело. Тој на минатото рочиште рече дека се изјаснил за невин, дека бил дел од групата што Зврлевски ја нарекува...

Интензивно се чистат трагите од „Шарена револуција“

Скулптурите на лавови што се наоѓаат на почетокот на мостот Гоце Делчев и кои на 23 април годинава беа обоени од припадници на „Шарена револуција“, деновиве интензивно се чистат. Два од нив се веќе исчестени, а другите два се покриени и чистењето е во тек. Поголем број споменици и институции оваа пролет беа обоени како заштитен знак на протестите организирани од „Шарена...

Млекарот Душко чека политички азил во Германија

Повеќе од еден месец, Душко Илиевски, кој на јавноста ѝ е познат како Душко млекарот, се наоѓа во Германија со своето семејство. Нема намера да се враќа и веќе доставил барање за политички азил до германските власти. Ова го потврди неговиот пријател Кире Велковски, во емисијата „Ноќен експрес“ на „Канал 77“. „Душко избега од полицијата и од судството. Беше револтиран и не...

Активистички ден во Скопје – студентски референдум и протест за Павле Богоевски

Референдумот на „Студентски пленум“ и протестот на „Шарена револуција“ се двата активистички настани денеска. „Студентски пленум“ од 9 до 17 часот ќе организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат за тоа какво студентско организирање сакаат. Гласањето ќе биде тајно, а избирачки места ќе има на сите факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. За да гласаат, студентите ќе...

Уставниот суд поведе постапка за уставноста на измените на Законот за облигациони односи

Уставниот суд денеска одлучи да поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи. Изгласано е времено запирање од...