fbpx

Одложено судењето на Мариглен Демири, наредното рочиште закажано за 24 јануари

-

Денешното судењето против членот на Левица и кандидат за пратеник Мариглен Демири е откажано и рочиштето е презакажано за 24 јануари следната година.

Судијката Добрила Кацарска од Основниот суд Скопје 1 го одложи судењето затоа што претставничката на Државното правобранителство доцна ја доставила процената за материјалната штета од кршењето на стаклото на канцеларијата за претседателот Ѓорге Иванов за време на протестите.

– Писмениот поднесок од Државното правобранителство сте го испратиле дури вчера. Јас го добив 10 минути пред судењево. Минатиот пат рочиштето беше одложено поради тоа што не сте биле подготвени. Државен правобранител да му прави трошоци на судот со одложување рочишта, во најмала рака, е несериозно – рече судијката Кацарска.

Демири е обвинет за демолирање на Народната канцеларија на претседателот Ѓорѓе Иванов за време на протестите на „Шарена револуција“ пролетоска. Тој е кандидат за пратеник од партијата Левица во првата изборна единица.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download redmi firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy free download