fbpx
Таг: сертификат

таг: сертификат

Со лажен сертификат станала директорка на училиште од Драчево

Единицата за корупција при одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, до Основното јавно обвинителство Скопје поднело кривична пријава против Т.К.(49) од Скопје и С.К.(56) од Косово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „употреба на исправа со невистинита содржина“. „Пријавената Т.К., вработена во основно училиште во с. Драчево, скопско и пријавената С.К., вработена во Општа болница...

Британскиот амбасадор Метју Лосон положи испит за македонски јазик

Метју Лосон, британскиот амбасадор во земјава положил испит за познавање на македонски јазик, ниво Ц1. Тој за ова објави на Твитер, каде што постирал и кусо видео обраќање во кое им порачува граѓаните да го негуваат јазикот и културата. „Одличен почеток на неделата со сертификат за положен испит по македонски јазик. Ми претставува чест и задоволство што го учам овој...

Вистиномер: Како да извадите вакцинален сертификат за трета доза вакцина?

Откако Министерството за здравство препорача сите вакцинирани со две дози, да примат и трета бустер доза од вакцината против ковид-19, ако се во општа добра здравствена состојба и ако се изминати шест месеци од втората доза, граѓаните ја имаат таа можност на повеќе вакцинални пунктови во земјава, без закажување. Меѓутоа, доказот дека сте примиле трета доза вакцина е внесен...

Министерство за здравство: Новите ковид мерки утре на владина седница

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово на Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) ги предложи мерките на Комисијата за заразни болести кои со консензус беа усвоени на состанокот, минатата недела, информираат во Министерството за здравство (МЗ). - Министерот посочи дека мерките кои ги предлагаат здравствените експерти се целосно издржани и ќе дадат резултат и за одржување на релативно стабилната епидемиолошка...

Од утре за влез во објекти задолжителен е сертификат за две дози вакцина

Од утре (15 ноември) за влез во објекти, потребен е сертификат - потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, односно примени две дози на вакцина против заразната болест Ковид-19 или сертификат- потврда за прележан Ковид-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето, соопшти Министерството за здравство. Од таму до граѓаните апелираат и да се почитуваат мерките. „Ги...

Италија повеќе не прима туристи од земјава, само работници, а Данска ја крена рампата

Данска ги олесни ковид правилата за влез на државјаните на Република Северна Македонија, соопшти македонското Министерство за надворешни работи (МНР). Со најновата одлука на данските власти, нашите државјани ќе можат да влезат во Данска без ограничувања или наведување валидни причини, но потребно е да приложат валиден ЕУ дигитален сертификат којшто вклучува потврда за вакцинација со вакцини одобрени од ЕМА) или...

ЕУ од денеска ги признава нашите дигитални сертификати за ковид-19

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека дека денеска Европската комисија го усвоила националниот Дигитален сертификат на Република Северна Македонија и истиот го смета за еквивалентен на Дигиталниот сертификат на ЕУ. Ние сме прва земја во регионот за која сертификатите за ковид-19 ќе се сметаат за еквивалентни на Дигиталниот сертификат на ЕУ. Со ова се избегнуваат сите ограничувања во патувањата како...

Филипче: Ковид-19 носи голем ризик, вакцините го намалуваат тој ризик и до 20 пати

Во врска со вчерашните протести против вакцинирањето и, генерално, пораките што се шират во јавноста за штетноста на вакцините, министерот за здравство Венко Филипче порача дека ја разбира загриженоста на противниците на вакцинирањето, но нагласи дека мора да се земе предвид фактот дека вакцините ја докажале својата безбедност и ефикасност, а се најмоќното оружје во борбата со ковид-19. Тврдењата...

Од полноќ повторно ограничувања, во кафеана, дискотека или бар само со потврда

Новите мерки и ограничувања за спречување на ширењето на корона вирусот ќе стапат на сила на полноќ. Така, ако до денеска сите угостителски објекти регистрирани за прослави смееја да работат на затворено само со почитување на мерките против ковид-19, со исполнетост до 40 отсто од капацитетот и најмногу 250 гости, од полноќ тоа веќе ќе биде забрането, а сите угостителски...

МЗ: Достапна апликацијата за CommonPass сертификат за патување во странство

Министерството за здравство информира дека е достапна апликацијата за CommonPass сертификат за патување во странство. CommonPass е унифициран дигитален сертификат кој се презема од апликација од Google Play Store/App Store со кој се потврдува вакциналниот статус на секој граѓанин. „Со овој сертификат во моментот може да се патува најчесто во САД и Канада каде се користи најмногу. Покрај патувањето и...

Граѓаните кои прележаа ковид-19 во изминативе 9 месеци можат да си извадат сертификат

Министерството за здравство информира дека во Националниот систем Мој Термин е воведена можноста за издавање на сертификат за прележан ковид-19. „Сертификатот се издава за сите лица кои во последните девет месеци биле позитивни на Sars-Cov-2 и се регистрирани како позитивни случаи во Националниот систем. Сертификатот може да се преземе кај матичниот лекар или со најава на страницата vakcinacija.mk. Сертификатот е...

АХВ: Државава од ОИЕ доби статус на слободна земја од болеста чума кај овци и кози

Република Северна Македонија од Светската организација за заштита на животните (ОИЕ), доби сертификат за статусот на земја, слободна од болеста чума кај малите преживари (овци и кози). Со тоа го исполнивме условот на Европската Комисија за извоз од земјава, не само на месо од овци и кози, туку и на живи животни и нивни производи, соопшти Агенцијата за храна...

Филипче: Дигиталната ковид пропусница ќе може да се симне како апликација на мобилен телефон

Од почетокот на наредната недела, дигиталната ковид пропусница сите заинтересирани граѓани ќе можат да ја симнат како апликација на своите мобилни телефони. Ова денеска го најави министерот за здравство Венко Филипче, кој додаде дека ковид сертификатот ќе го издаваат матичните лекари. „Тоа е пас кој електронски преку QR код и апликација која ќе може да се симне на секој мобилен...

„Репортери без граници“ денеска ја отвори онлајн платформата „Иницијатива за новинарска доверба“

Новата онлајн платформа „Иницијатива за новинарска доверба“ денеска беше отворена од организацијата „Репортери без граници“, која што ќе им овозможи на медиумите ширум светот да ја проверат, претстават и промовираат усогласеноста на нивните уредувачки процеси во согласност со најдобрите практики. Во нивното соопштение се наведува дека платформата претставува радикален и иновативен чекор напред во борбата против дезинформациите. Он-лајн платформата е...

ССК за прв пат во Македонија со дигитализација на сертификат за потекло

Сојузот на стопански комори на Мaкедонија (ССК) стартува со дигитални сертификати за потекло за прв пат во нашата држава. Електонско издавање на Сертификат за потекло за компаниите ќе значи заштеда на време, средства и подобрување на сигурноста за веродостојност. До сега, сертификатот за потекло кој претставува меѓународен трговски документ што се користи за да се одреди потеклото на стоките за...

Разрешен директорот на Агенцијата за туризaм кој патуваше со бизнис-класа

Преку видео-обраќање на Твитер, портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, пренесе некои од одлуките донесени на денешната 52-ра седница на Владата на Република Македонија, меѓу кои и разрешувањето на Александар Донев, директор на Агенцијата за поддршка и развој на туризмот.   Видео обраќање по завршувањето на 52-рата #седница на @VladaMK. pic.twitter.com/YZr7q2ikoi — Миле Бошњаковски (@portparolVRM) January 30, 2018 Донев предизвика бројни реакции во јавноста...

АХВ со засилени контроли на увозот на бразилско месо

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) информира дека, на бразилската компанија „Сеара алиментос“ (Seara Alimentos LTDA) која извезува месо и во Македонија, и е одземена лиценцата за извоз и е избришана од регистарот на овластени извозници на месо од Бразил. АХВ информацијата ја добила преку Министерството за надворешни работи, каде што пристигнало известување од дипломатско-конзуларното претставништво на Федерална Република Бразил во...

Александрова: Власта на СДСМ незаконски назначува партиски кадри и луѓе што се фалат со пијанство

„На незаконски и шверцерски начин, Владата на СДСМ сака да протурка партиски војници кои немаат доволно компетенции да управуваат со сериозни институции, но и луѓе што се фалат со пијанство. Тоа е и примерот со именувањето на директорите на „Службен весник“, Државниот завод за статистика, Агенцијата за млади и спорт, Државниот архив и предлогот на Владата до Собранието на...

Крим-техника на МВР доби сертификат за акредитација

Државниот Институт за акредитација денеска на Одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења при МВР му додели сертификат за акредитација. Како што посочил министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, со сертификатот за акредитација се потврдува компетентноста на експертите и стандардизацијата на методите за анализа и за вештачење на доказниот материјал. „Воедно, се зголемува и довербата во лабораториските резултати кои стануваат меѓународно...

Десет успешни мали и средни компании беа наградени од Стопанска комора

Десет најдобри фирми носители на сертификатот „Excellent SME Macedonia“ добија награди од Стопанската комора на Македонија, за резултатите што ги постигнаа минатата година. „Excellent SME Мacedonia“ е сертификат за деловно работење кој Стопанската комора на Македонија почнувајќи од 2013 година го издава во соработка со познатата агенција за кредитен рејтинг „COFACE“ - Хрватска за најуспешните мали и средни компании во Македонија. Овој сертификат...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...