fbpx

Десет успешни мали и средни компании беа наградени од Стопанска комора

-

Десет најдобри фирми носители на сертификатот „Excellent SME Macedonia“ добија награди од Стопанската комора на Македонијаза резултатите што ги постигнаа минатата година.

„Excellent SME Мacedonia“ е сертификат за деловно работење кој Стопанската комора на Македонија почнувајќи од 2013 година го издава во соработка со познатата агенција за кредитен рејтинг „COFACE“ – Хрватска за најуспешните мали и средни компании во Македонија.

Овој сертификат до крајот на 2015 година го имаат над 100 финансиски успешни мали и средни правни субјекти кои работат во Македонија, кои заедно остваруваат годишен промет поголем од 520 милиони евра, профит од 25 милиони евра и вработуваат околу 4.500 работници.

Главната цел на сертификатот, која се совпаѓа со ЕУ-директивите, е да се промовираат малите и средни компании, да се обезбеди и да се осигура бизнисот, добрите бизнис-пракси и да се зголеми пазарната транспарентност.

Стопанска комора на Македонија денеска организираше настан за вмрежување помеѓу компаниите носители на „Excellent SME Macedonia“ сертификатот и членовите на Клубот на менаџери-претприемачи при оваа комора.

На денешниот настан присуствуваа повеќе од 110 компании носители на овој сертификат и 40 компании од Клубот на менаџери-претприемачи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицијата го уапси убиецот од Хром чија мајка запали стан за да го прикрие

Денеска во 14.20 часот на пидрачјето на населба Влае, во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција лишен е од слобода А.Д.(39)...