fbpx
Таг: понуди

таг: понуди

За фотонапонска електрана кај Осломеј избрани понудите на турската „Фортим Енерџи Електрик“ и бугарската „Соларпро холдинг“

Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) ги одбра како најповолни доставените понуди на компаниите „Фортим Енерџи Електрик“ од Турција и „Соларпро холдинг“ од Бугарија, за изградба на фотонапонска електрана на местото на некогашната термоелектрана Осломеј, со јачина од 50 мегавати. Владата на синоќешната седница даде согласност на овој избор на најповолна понуда, во постапката за доделување договор за воспоставување јавно-приватно...

Три понуди на тендерот за автопатот Скопје – Блаце, изградбата ќе почне напролет

„Гранит“ и „Бетон“ од Скопје и бугарската компанија „ИСА 2000“ се заинтересирани да ја градат првата фаза од автопатот Скопје - Блаце. Јавното претпријатие за државни патишта во изјава за „Мета.мк“ потврдува дека на вториот по ред тендер биле доставени три понуди, кои беа отворени на 29 ноември - датум што претставуваше и краен рок за нивното доставување. - Во...

Навалица од новогодишни државни тендери околу 31 декември

Министерства, агенции, здравствени установи, државни претпријатија и други буџетари очекуваат понуди по распишаните огласи за јавни набавки и на 31 декември, последниот ден од годината. Забележително е дека станува збор за јавни набавки за кои огласите се распишани во последните десетина дена од декември, а за краен рок за доставување на понудите е определен последниот ден од 2018 година. Така, неколку...

Денеска во Владата јавно отворање на понудите за избор на Универзален снабдувач со струја

Комисијата за спроведување на постапка за избор на Универзален снабдувач со електрична енергија ќе изврши јавно отворање на понудите пристигнати на јавниот повик денеска во 15 часот во Медија центарот на Владата. Неофицијално, помеѓу заинтересираните компании за влез на пазарот со струја е и Грчката национална компанија за производство на струја ППЦ која неодамна ја купи компанијата ЕДС на вицепремиерот за економија,...

ЕЛЕМ го поништи тендерот за РЕК Битола, „Фероинвест“ пак понудил повисока цена

Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) повторно го поништи тендерот за набавка на гумени ленти за РЕК Битола, откако и на последната, трета аукција, понудените цени биле повисоки од планираниот буџет на компанијата. Од ЕЛЕМ велат доколку нема жалби од компаниите на одлуката, компанијата веднаш ќе распише нов тендер за набавка на гумени ленти. „Доколку на оваа одлука нема жалби од учесниците на...

Во октомври истекува рокот за понудите за приватизација на солунското пристаниште

Грчкиот фонд за приватизација во октомври ги очекува финалните понуди за приватизација на солунското пристаниште. Заинтересираните компании ќе треба да ги поднесат своите понуди на отворениот тендер до почетокот на октомври за преземање на мнозинскиот пакет од 67 отсто од акциите на солунското пристаниште. Во првата фаза од тендерот за приватизација на второто најголемо пристаниште во државата, кое значително го...

Охрид за новогодишните празници: Повеќе услуга за лански цени

Повеќе услуга за лански цени, е мотото под кое охридските хотелиери и кафеанџии ги привлекуваат гостите од земјата и од странство за новогодишните празници. Хотелите нудат разновидна музичка и забавна програма, освен стандардното сместување и празнично мени. „Милениум палас“ нуди предновогодишно мени по рекламни цени од 400 до 600 денари. Слично е и во другите објекти. Поголем дел од хотелите во Охрид излегоа...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...