fbpx
Таг: почва

таг: почва

Пет тима млади луѓе ќе изработат решенија за заштита на почвата со пари од програмата Апшифт

Пет групи составени од млади на возраст од 13 до 19 години добија по 120.000 денари за да ги остварат иновативните решенија за подобрување и заштита на почвените ресурси во заедницата и да се прилагодат на последиците од климатските промени. Иноваторите беа избрани во рамките на програмата „Апшифт“ (UPSHIFT), во која 10 средношколски тимови од Скопје, Тетово, Кочани, Штип, Делчево,...

Глобално движење за спас на почвата, војната во Украина го попречува планот

Неодамна започа глобалното еколошко движење наречено „Свесна Планета – Зачувај ја почвата“. Станува збор за кампања за подигање на свеста за влијанието на загадувањето врз животната средина, опустошувањето на почвата и климатските промени осврнувајќи се на податокот дека над 33 отсто од почвите на Земјата се веќе деградирани, а 90 отсто би можеле да станат деградирани до 2050 година...

Аерозагадувањето, климатските промени и обновливите извори највисоко на еколошката агенда на новата Влада

Интензивно зазеленување на земјата и промена на начините за загревање на институциите и домовите, како еден од најитните одговори на аерозагадувањето, потоа соодветен третман на отпадот како и нови транспортни политики со акцент на субвенции за еколошки возила и велосипеди, се главните еколошки определби на новата Влада во програмата за периодот од 2020 до 2024 година. Ќе се работи...

Запира ремедијацијата на почвата во Велес, ќе продолжи кога ќе се дислоцира троската

Ремедијацијата на почвата во Велес ќе продолжи кога ќе биде исчистен огромнот рид со троска, остаток од работењето на некогашната Топилница за цинк и олово. Годинава, првпат по 15 години, нема да се садат растенија кои од почвата извлекуваат тешки метали, со оглед на тоа што последното се покажа како неуспешно. Наместо да се намалуваат, концентрациите на олово, цинк...

Загадувањето на воздухот е само еден од многубрoјните проблеми во животната средина

Во нашата земја стана тренд секоја година во текот на зимските месеци да се алармира за загадувањето на воздухот, но најновите податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) откриваат дека тоа е само еден од многубројните проблеми во животната средина во земјава, кои не се толку „видливи“ како отровниот воздух. Меѓу проблемите и недостатоците идентификувани преку различни проекти, студии и...

Никако да почне чистењето на отровниот рид во Велес

На бандерите во Велес секојдневно можат да се забележат жални вести за починати и млади и средовечни лица кои прерано си заминуваат бидејќи заболуваат од рак и други болести предизвикани од долгогодишното труење од топилницата за олово и цинк. Иако овој индустриски капацитет не функционира веќе петнаесетина години отровните остатоци од неговото работење сè уште ја загадуваат животната средина...

Почвата во тетовско има арсен 2,5 пати над дозволеното, велат од „Вила Зора“ и „Еко герила“

Испитувањата на почвата во тетовско велат дека таа е загадена со арсен два и пол пати над дозволените вредности, покажува истражувањето кое го спровеле еколошките организации „Вила Зора“ од Велес и „Еко Герила“ од Тетово. Ова на денешната презентација на Унниверзитетот на ЈИЕ во Тетово го соопшти Аријанит Џафери од тетовската еколошка организација „Еко Герила“. Притоа беше истакнато дека примероците на...

Освен линдан, во ОХИС има жива, пестициди, ПВЦ во прав и други отровни супстанци

На територијата на поранешната фабрика ОХИС со големина од еден хектар, освен илјадници тони канцероген линдан, складирани се и други отровни хемикалии на кои мора итно да им се најде чаре, велат за „Мета“, од неколку надлежни институции. Во ОХИС има жива, други пестициди, киселини и ПВЦ во прав, вели за „Мета“, Аднан Ќахил, кој до неодамна беше министер без...

Ќахил: За да се уништи канцерогениот линдан треба многу пари, знаење и организација

Линданот е многу опасна супстанца која се наоѓа на неколку истражени и неистражени депонии во Скопје, вели во интервју за „Мета“, довчерашниот министер Аднан Ќахил, кој, додека го правевме интервјуто беше министер без ресор, а Собранието вчера го разреши на барање на премиерот Зоран Заев. Денеска тој не сакаше да го коментира разрешувањето, ниту да предвиди како, каде и дали...

Чистењето на линданот во ОХИС ќе чини помеѓу 40 и 260 милиони евра, вели Рашковски

Владата денеска потпиша меморандум за соработка со Канцеларијата за услуги за проекти на ОН (УНОПС) и со министерството за надворешни работи на Кралството Норвешка преставувано од амбасадорот на Кралството Норвешка за Србија, Македонија и Црна Гора, за чистење на токсичниот отпад - линдан - во поранешната фабрика ОХИС. Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, во изјава за медиумите рече дека...

Линданот од ОХИС ќе го чистат Рашковски, Дураки и Ќахил и ќе бараат повеќе пари

Владата формирала специјална група за решавање на проблемот со токсичниот линдан на територијата на фабриката ОХИС, а процесот го води генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, информира владиниот портпарол Миле Бошњаковски во одговор на новинарско прашање од „Мета“. Покрај него вклучени се и министерот за животна средина Садула Дураки и министерот без ресор Аднан Ќахил, кој воедно е и...

Почвата во поплавените подрачја може да се обработува

Здружението за земјоделска техника информира дека може да почне обработката на почвата во поплавените подрачја во околината на Скопје, со препорака да се почне со плитко орање. На вчерашниот состанок на Здружението е заклучено дека се создадени услови за влегување на механизацијата во земјоделските површини, почнување со обработка и за подготовка за новата реколта 2016-2017 година. Поплавените подрачја, според Здружението, во понатамошниот...

Резолуција на МААЕ: Нуклеарната централа Запорижја да биде вратена под контрола на Украина

Нуклеарната централа Запорижја веднаш да се врати под целосна контрола на Украина, се вели во резолуцијата одобрена на 67-та Генерална конференција на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Информацијата ја...