fbpx
Таг: починати пациенти

таг: починати пациенти

За едно деноноќие 101 нов случај на Ковид-19, можно затворање на одредени општини

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат во Министерството за здравство. Најголем број од новозаразените се во Скопје - 59 лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 84-годишен пациент од Прилеп, хоспитализиран на 17 мај. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово (75г) примен на 24...

Нови 19 случаи на Ковид-19, оздравени се 16 пациенти, четворица починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 16 оздравени пациенти од кои во Скопје 7, Куманово 1, Тетово 3, Велес 1, Кочани 1 и Неготино 3. Во ГОБ „8 септември“ почина 65-годишна пациентка од Скопје примена на 11 мај, 71-годишен пациент од Скопје, хоспитализиран на 16 мај и 73-годишен пациент од Тетово, кој бил во...

Четворица починати и 26 новозаразени лица во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во последното деноноќие починаа четворица пациенти. Една е пациентка од Скопје (79), пациент од Велес (58), пациент од Прилеп (67) и уште еден пациент од Скопје (63). Денеска во Штип се регистрирани тројца оздравени пациенти од Ковид-19, кои со лесна форма на болеста се лекуваа во домашни...

Седуммина излекувани, 15 новозаразени, тројца починати

Во последново деноноќие починаа тројца пациенти на Клиниката за инфективни болести, едниот од Кочани на четириесетгодишна возраст без познати минати заболувања, како  идвајца пациенти од Тетово, едниот на возраст од 69 години со претходна болест тумор на мозокот и пациент на 65 години без претходни болести, информира на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. На прес-конференцијата присуствуваа и се...

Двајца пациенти починаа од компликации од корона вирусот

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, од Ковид-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст од 45 години од Куманово, другиот на возраст од 78 години од Дебар. Починатиот од Куманово имал дијабет, атријална фибрилација, хипертензија и обезност, а починатиот од Дебар имал ХОБ (хронично обструктивен бронхит) и хипертензија и примал терапија за двете хронични заболувања. „Во изминатите 24 часа...

Тројца починати и 5.660 новозаболени од грип досега во земјава

Од Институтот за јавно здравје информираат дека расте активноста на грипот во државата. Евидентирани се вкупно 5.660 новозаболени лица од сите градови во државата, што претставува 74 процентно зголемување, се вели во соопштението на Министерството за здравство. Лабораториски е докажано присуство на инфлуенца тип А и Б. Најголем број од заболените лица припаѓаат на возрасната категорија од 15 до...

Две лица починале во расипано возило на брза помош

Две лица од Крива Паланка со брза помош биле испратени во Ургентниот центар во Скопје денеска, но возилото се расипало и тие починале додека се отстранувал дефектот, некаде пред скопска патарина. Таа информација вечерва по електронска пошта беше испратена до голем број новинари и редакции. „Мета“ се обиде да ги потврди овие наводи, но на телефонската централа на Здравствен дом Крива...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...